VF v chomutovském Špejcharu

26. října 2008 v 7:50 | Jana Vlčková

Vladimír Franz: Pro mě je umění především názor

Desítky lidí nalákala osobnost Vladimíra Franze na čtvrteční vernisáž výstavy jeho obrazů do
galerie Špejchar. Všestranný umělec se chomutovské veřejnosti nepředstavoval poprvé. Před několika měsíci měl výstavu v obci Škrle, kde již bylo vystaveno několik děl, které můžeme vidět i na současné výstavě. Tam si domluvil i Špejchar, ve kterém vystavuje po několika letech podruhé.

Obří grotesky

Několikametrové barevné obrazy, které Franz v galerii vystavil, nabuzují dojem komiksu nebo grotesky.
Bubliny s textem, které mají divákovi sdělit, co se odehrává v příběhu, vymalovaném na obrovském formátu, Franz vtipně přesunul z lidí na květiny, zvířata nebo stavby. "Začal jsem s tímto stylem vyjádření kolem roku 2004, a někteří moji přátelé si mysleli, že jsem se zbláznil. Pro mě je umění především názor, a kromě toho, že je nástrojem komunikace, má sloužit také k tomu, aby se člověk pobavil. To ale neznamená, že vše, co nás baví, je umění," řekl v úvodním slovu na vernisáži Franz.
Jeho obrazy návštěvníka galerie určitě pobaví, ale nedá se přehlédnout, že je autor znalý ve výtvarném řemesle. Během studií na právnické fakultě se vzdělával i na Akademii výtvarných umění v Praze, například u profesora Karla Součka. Přes všechny své rozsáhlé aktivity, kterým se věnoval, zakotvil v umění, především hudebním, ve které dosáhl nemalých úspěchů.
"Umění je něco, co nás přesahuje. Jako by to bylo na nebi a umělec byl něco jako lampář, který to chce přitáhnout k sobě, na lidskou úroveň," tak zhodnotil Franz svůj vztah k umění.

Vánoce na psí řece

Vystavené obrazy Vladimíra Franze mají obsah nějakého sdělení, a to obrazem s textem nebo slovem, kterým je každý název díla doplněn. Název výstavy "Vánoce na psí řece" je současně i názvem obrazu, který svým obrovským formátem vévodí středu galerie a je doplněn těmito slovy: "Na vorech se po nebeské řece projíždějí psi, které jsem znal, a kteří už nežijí. Jsou Vánoce. Když probíhaly v Athénách olympijské hry, Řekové, aby udělali dojem na cizince, vyvraždili všechny potulné psy. Jakékoli setkání člověka s přírodou dopadá v neprospěch přírody. Obraz je mementem."
Část vystavených obrazů vznikla letošní rok jako cyklus nazvaný "Týdenní menu". To vysvětluje i dodatek názvu k současné výstavě "aneb něco k snědku".

Být tu varhany, sám bych si zahrál

Na vernisáži bylo možné zakoupit knihu Petra Kůrky s názvem "Vladimír Franz: Rozhovory 2004" a hudební záznamy z divadel: CD "Ha - Hamlet!!" a "Triptych", za které dostal Franz ceny Alfréda Radoka. Účastníci vernisáže se při prohlídce obrazů mohli zaposlouchat i do Franzova "Triptychu", který velkým prostorem galerie zněl. "Kdyby tady byly varhany, tak bych na vernisáži zahrál sám," svěřil se Deníku Vladimír Franz.

Jana Vlčková, 25.10.2008

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama