"Bavit se o tabu znamená bavit se o něčem, co vlastně téměř neexistuje." - VF v TV magazínu Queer

24. listopadu 2008 v 21:54 | ČT2
"V Čechách, vzhledem k tomu, že nikdo neví, co by tomu někde někdo řek, tak radši není tabu snad nic. Čili je to opačnej přístup, je to společnost velmi tolerantní."

"Vážím si přesahu lidí, který pracujou sami na sobě a dokážou mi ukázat, že život má smysl. To mi současně pomůže přežít, což je vlastně hlavní smysl umění. Ne takový ty kunsthistorický blbosti, kdy se snaží umění suplovat vědu nebo, já nevím, kulinářství nebo petrochemii. Umění má dvě základní funkce: navázat vertikální kontakt, to znamená něco, co nás přesahuje, a pak nás to taky musí bavit."

"Samozřejmě mám rád lidový umění, ale nenávidím ten takzvaný folklór, který končí vypalovanými vařečkami a jde přes všechny takový ty ejchuchů a různé soubory písní a tanců, kdy je to všechno umělé a kdy jeden konec je toto a druhý by mohli být Eva a Vašek. Ale vzhledem k tomu, že je to nezničitelné, tak jsem namaloval atomový hřib, okolo něhož tančí tento soubor písní a tanců."

"Tuhle jsem jel z Bregenz sedmset kilometrů celým Rakouskem a byla dopravní špička a nic. Když jsem přejel hranice, tak jenom ze Strakonic do Prahy bylo pět dopravních nehod, což svědčí o tom, že lidi tady jezděj jak prasata. To je proto, že nemaj jakoukoli vnitřní kázeň, nemaj jakékoli vnitřní tabu. Možná to souvisí i s tím, že tahle země byla vždycky velmi vypjatě ateistická a i víra v Boha neznamená něco praktikovat, ale soubor jistých omezení a jistých pravidel která jsou od toho, ay se dodržovala. A tady vždycky byla pravidla o tom, aby se obcházela a nějakým způsobem se s nimi chytračilo. O tom je další obraz, který se jmenuje Stop vtipkování. Vtipkování je jeden z hnusných českých rysů, ještě spolu s kutilstvím. Vtipkování se neprojevuje vyprávěním fórů, vtipkování je třeba to, že se místo umění dělají různé blbosti. A tohle vtipkování je ve všech patrech galerií a nikdo si nic z ničeho nedělá, protože chybí jakékoli omezení. V tomto světě žádné tabu není. Bavit se o tabu znamená bavit se o něčem, co vlastně téměř neexistuje." (upraveno)

Odvysíláno v pondělí 13. října 2008 na ČT2 ve 23:10


Reprodukce zmíněných obrazů:
Věčný folklór (akryl, plátno, 70x100cm)
http://nd.blog.cz/r/requinuv.blog.cz/obrazky/37381916.jpg
Stop vtipkování (akryl, plátno, 300x200cm)
http://nd.blog.cz/r/requinuv.blog.cz/obrazky/37381931.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama