Rozhovor se Zdeňkem Zelenkou aneb Jak se mýlit on-line

1. února 2009 v 15:46 | Karlovarský deník & requin
(...)
Otázka: Proč současní čeští režiséři neoslovují špičkové skladatele, jako například Vladimíra Franze? Myslíte, že by se Liška, Trojan či Trnka v současné době v Čechách vůbec uživil?
Odpověď ZZ: Nemohu mluvit za své kolegy, ale já hudební složce věnuji vždy nesmírnou pečlivost, vždy jsem dělal s vynikajícími filmovými skladateli - nejčastěji s Jiřím Svobodou (přes 40 titulů), bratrem Karla Svobody, v současné době jsme již na tři tituly přizvali mladého skladatele Jiřího Škorpíka - Hlídač č. 47, Kanadská noc a Kouzla králů. Myslím, že kupříkladu tento autor má velkou naději spočinout v první lize, jako jeden z mála umí napsat partituru pro symfonický orchestr. Není bez zajímavosti, že výše zmíněné tři tituly nám hrálo 45 hráčů z České filharmonie a nešetřili chválou. Liška, Trojan (Trnka nebyl skladatel!) a kupříkladu L. Fišer nesmírně chybí, že by se uživili, o tom vůbec nepochybuji, tvůrci by na ně stáli fronty.
(...)

Karlovarský deník, 24.1.2009


Jen pár poznámek:
1. Vzhledem k tomu, že v obvykle uváděném triumvirátu "králů" české filmové hudby bývá vedle Lišky a Trojana ještě Jiří Srnka, domnívám se, že jde o pouhý překlep v prvním písmenu.
2. Pokud hráči ČF skutečně nešetřili chválou na opusy pana Škorpíka, pak to buď svědčí o tristním stavu současné "vážné" hudby, s níž jsou tito hráči konfrontováni anebo, a to spíše, o jejich zdravém pudu sebezáchovy - při stávajících platech musejí být vděčni za práci na jakkoli pitomé, leč honorované, práci na filmové hudbě.
3. Názor, že pan Škorpík může spočinout v první lize proto, že "jako jeden z mála" umí napsat partituru pro symfonický orchestr svědčí buď o naprosté ztrátě soudnosti pana režiséra, nebo o tom, že je, mírně řečeno, nedostatečně informován o nárocích kladených na tuto profesi. Přijde mi to podobné, jako kdyby člověka, který rychle a bez překlepů ťuká do psacího stroje, označil za "naději na první spisovatelskou ligu".
4. V rozporu s panem režisérem se upřímně domnívám, že ve stávající české filmové produkci by velikáni typu Srnky, Trojana a Lišky stěží našli uplatnění. Kolik současných režisérů, včetně pana Zelenky, například v posledních, řekněme, patnácti letech, spolupracovalo s tak výjimečným filmovým skladatelem, jakým je Svatopluk Havelka?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama