Rozhovor s VF a Miroslavem Táborským

23. dubna 2009 v 6:57 | ČT24
V Divadle v Dlouhé léčí čest zločinem

"Tu smrt jsem pro ni schoval, žádnou ženu jsem tolik nemiloval" je verš ze hry Lékař své cti, která má dnes premiéru v Divadle v Dlouhé. Autorem jednoho z vrcholných dramatických děl španělského baroka je Pedro Calderón de la Barca. O Doňu Mencíu se uchází infant don Enrique. Pouhé podezření dovede Mencíina manžela, Dona Gutierra, k rozpoutání krvavého dramatu. Pod režijním vedením Hany Burešové se v hlavních rolích představí Miroslav Táborský a Helena Dvořáková.

Calderón ve své hře kritizuje soudobý stav společnosti, v níž se špatně chápaný smysl pro čest proměňuje v krvavě krutou žárlivost a láska v nenávist. Odsuzuje zločin z vášně a pokrytectví, k jehož ospravedlnění stačí pouhé podezření z nevěry.

"Divadlo v Dlouhé je scénou, která prožívá svůj tvůrčí vrchol," uvedl Miroslav Táborský, který ztvárnil ve hře žárlivého Dona Gutierra. "Je to divadlo, které zrálo 13 let, a představení Lékař své cti se tak opírá o zkušený tým," dodal.

Burešová hru v novém překladu Vladimíra Mikeše připravila s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem. Spolupracovali už na dvou jiných Calderónových dramatech, která byla uvedena v české premiéře - Zázračný mág v pražském Národním divadle a Znamení kříže v brněnském Městském divadle.

Hudba jako útočný chřestýš

Autorem hudby k představení je Vladimír Franz, který stejně jako Miroslav Táborský nespolupracuje s Hanou Burešovou poprvé. Hudbu složil také pro Znamení kříže, Lékař své cti je ale podle něho více komornější hra. "Pro mě je důležité najít prostředek a gestus," odpověděl Franz na otázku, jak těžké pro něho bylo komponovat hudbu pro barokní představení.

"Gestus španělské hudby je zadržovat a pak prudce povolit, je to útočný chřestýš. Je pravda, že kdybychom dělali hru s Antarktidy, bylo by asi snazší sehnat muzikanty. Ale najít flamencového kytaristu, který nehraje u táborových ohňů, ale po španělském způsobu s kytarou mluví, je velmi náročné. O dalších nástrojích ani nemluvě," povzdechl si.

Martina Čurdová, 4. 4. 2009, ČT24
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama