Muzeum hostí jedinečnou výstavu Vladimíra Franze

28. září 2009 v 21:48 | Chebský deník
Jedinečnou výstavu kontroverzního umělce a hudebního skladatele Vladimíra Franze hostí Karlovarské muzeum. Rozsáhlá výstava nese název Caprichos 009 čili rozmarně.

Rozmarně a groteskně pojmenoval Vladimír Franz nejen výstavu ale i věci a jevy ve společnosti, které považujeme za obecně platné, které nás obklopují a k nimž jsme mnohdy nevšímaví.


V muzeu Zlatý klíč, Lázeňská 3, můžete vidět nevšední, šokující, provokující velkoformátová plátna ze sociálněkritického cyklu. Hledání vlastní identity ve zkažené společnosti, to jsou palčivá témata převážné části děl, o čemž vypovídají už i samotné názvy obrazů jako například "Jasná zpráva," "Srpen super" nebo třeba "Ježíš na mazlení".

Angažovanost, nelhostejnost k tomu, co vadí a co se příčí je dominantní. Od hořkého povzdechu nad celými stády zvířat přejetých na silnici ("Nokturna") po vysloveně politické agitky ("Radar"). Vladimír Franz komentuje kýče, ironizuje, satirizuje a přitom vlastně křičí a řve. Nesmiřuje se. Humor a ironie jsou kontrapunktem k hlupství doby, jsou tradičním katalyzátorem českého prostředí. A odtud vede přímá cesta k jednomu ze stěžejních výkřiků: "Stop vtipkování."

V muzeu na Nové louce naproti tomu uvidíte cyklus akvarelů. Klidné i rozverné barevné kompozice vyjadřující nálady, pocity a zážitky z cest, vyjadřující střet člověka s přírodou. Vznikají úplně stejně jako rodinné fotografie z dovolené či výletu. Ona "reportážnost" je všudypřítomná. Poslední sál je věnován rané tvorbě umělce, kde jsou k vidění úžasné perokresby měst z ptačí perspektivy. Tyto obrazy vystavuje autor veřejně vůbec poprvé.

Nenechte si ujít neopakovatelnou výstavu uspořádanou u příležitosti životního jubilea Vladimíra Franze. Výstava potrvá do 27. září. Otevřena je denně mimo pondělí od 9 - 12 a od 13 - 17 hodin.

Chebský deník, 4.8.2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama