Země strašidel aneb Ztratit se, aby člověk nebyl ztracen

18. ledna 2010 v 11:08 | Jana Podskalská & requin
Na sklonku roku 2009 vydalo nakladatelství Barrister & Principal román českého básníka, dramatika a libretisty (a nyní tedy i spisovatele) Rostislava Křivánka Země strašidel, kterou ilustroval Vladimír Franz. Dílo lze zakoupit například zde.


Ztratit se, aby člověk nebyl ztracen

Praha - Kniha Rostislava Křivánka Země strašidel (vydalo nakladatelství Barrister& Principal) trochu mate tělem, pardon titulem. Jakkoli by se mohlo zdát, že člověk drží v ruce pohádkovou knížku, je to jinak. Země strašidel má zatraceně současné kulisy. Vypráví iniciační cestu Erika, muže, který - stižen "nesnesitelnou lehkostí bytí" - opustí svůj svět až příliš klidné civilizace a vydá se za kořeny své rodiny do neznámé země. Uprostřed krajiny zpustošené nedávnou válkou, ale žijící dosud pod vládou přírodních živlů a démonů, potká osamělou jedenáctiletou dívku, jež se obklopila fiktivními kulisami, aby se spasila před samotou a vzpomínkami, jež ji děsí.
Ti dva se vydají na pouť, na které je radno spoléhat víc na instinkty a předtuchy nežli na mapy. Léčí na ní své smutky, pocity prázdnoty, a zároveň objevují sílu přátelství, vládu fantazie a přírodních zákonů, objevují sami sebe a smysl lásky k bližnímu.

Románový debut

Pro autora Rostislava Křivánka, dramatika (Masopust, Júdit), který působil i jako novinář a kreativní ředitel, je Země strašidel románovým debutem. A dlužno říct, že podařeným. Invenční jazyk (výpravy na dlouhém vodítku pevně zaklesnutém na třetí mříži zleva), hra s metaforami a personifikací (karimatky se roztekly, myšlenky hořely jako klestí) i smyslem pro gradaci a detail dělají z jeho knihy napínavou četbu. Hrdinové, kteří sahají na dno svých sil a svého rozumu, přitahují. Autor zajímavým způsobem pracuje s imaginací, jež určuje dramatický rozměr postav a jejich putování. A také s kontrasty - mezi civilizovaným světem a divočinou poválečných zemí, která dává pojmu strašidlo nový, děsivější rozměr. V jeho knize přitom není zasazení hrdinů do konkrétního místa rozhodující. Zvolené reálie slouží jako kulisy k rozehrání nadčasového příběhu o souboji s vlastními zkušenostmi, vzpomínkami a sny, příběhu o hledání smyslu existence a archetypech, jež v nás v určitých situacích rezonují. Stojí za to se o Zemi strašidel neochudit. Mimo jiné i proto, že ji doprovází ilustrace Vladimíra Franze, což dnes u románů pro dospělé není zase až tak samozřejmé.Ostatně, kniha už zaujala režiséra Jiřího Hanycha, který společně s autorem připravuje filmovou adaptaci.

Vzhledem k velehorským obrazům by natáčení nejspíš přesáhlo české hranice, zatím jsou v úvaze mj. rumunské reálie.

Jana Podskalská, Berounský deník, 4.1.2010

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hannah-fontana123 hannah-fontana123 | Web | 18. ledna 2010 v 11:12 | Reagovat

Ahoooojky máááš moccc krááásnýý blog jestlyyy chceššš tak se koukniiii na náááššš blog a nnnapíššš malííí komentííík .DĚKUUUUJU PŘŘŘEDEM.pá:)

2 LuSinQa LuSinQa | Web | 18. ledna 2010 v 11:17 | Reagovat

Ahojik máš moc pěkný blog plsky zajdi na muj a napiš komentík předem díííky papa :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama