Chatujte s výtvarníkem, hudebním skladatelem, pedagogem, zkrátka renesančním člověkem Vladimírem Franzem v pořadu Dobré ráno na programu ČT1

11. června 2010 v 22:46 | ceskatelevize.cz
norinka: ahojky mohla bych se zeptat kolik písní s te složil
Vladimír Franz: V dobách, když jsme měli svoje divadlo, když jsem pro jeho potřeby složil okolo stovky písní, to víte studentský život.

osvald šíma: Jakou ceskou skupinu z poslednich dvaceti let mate nejradsi?
Vladimír Franz: Přestože některé lidi z tohoto oboru znám, popovou hudbu neposlouchám. Osobně si vážím Romana Holého.

Hedvika: Vážený pane Franci, chtěla bych se Vás zeptat, zda není trochu přehnaný Váš zjev,mám na mysli tetování, myslím si, že si potřebujete zřejmě dokázat, že jste jiný anebo jak se jednoduše říká, zvednout si sebevědomí. Zajímalo by mě, zda máte potetované celé tělo a co Vás k tomu fakt vedlo. Děkuji za případnou odpověď. Hedvika
Vladimír Franz: Milá Hedviko, v zemi, kde by poloviny politiků za normálních okolností podléhala hrdelnímu soudu, za to s jakým klidem a grácií rozkradli tento stát, což Vám připadá normální? A já bych se neustále měl někomu omlouvat za zvolený design? Kroťtě skrytou xenofobii.

Marlen: Hezke rano p.Franz.Opravdu hezke:) kdy tak brzy rano Vas posloucham -to co rikate je balsam pro mou dusi.Jsem na materske a ten blabol ktere se ke mne dostava s TV je neunosny.Je skoda,ze ramec toho "kafickoveho"poradu nedava Vam vice prostoru.Mate nejake prednasky nebo seminare kde slo by se toho dovedet vice od Vas?Moc Vas zdravim a preji hodne radosti a zdravi.Omlouvam se za svoji cestinu:)
Vladimír Franz: Zdravím Vás, učím dějiny hudby, hudební dramaturgii a estetiku na Akedemii muzických umění.

Honza Gryz: Dobrý den pane franzi,také souhlasite s tím že umění by melo být o hledání novych zpusobů vnímání světa,než o prohlubování vydělečneho?
Vladimír Franz: Umění je vždy o poznávání světa a toto poznávání si diktuje prostředky způsobů poznávání. Setrvávání na dosaženém je však stejný nesmysl jako bezuzdné hledání za každou cenu.

luki: jakou píseň máte nejméně nerad od skupiny Dunaj?
Vladimír Franz: Osobně se přiznám, že jsem se k poslechu skladeb této skupiny nedostal, vím však, že setkání s Vladimírem Václavkem, který mi nahrával basovou kytaru do hudby k filmu Kamenný most, bylo nesmírně příjemné a inspirující.

Honza Gryz: Pane Franzi mylsim že "dotaz" paní hedviky byl mimo,učíte-li estetiku mohl byste mi sdělit váš názor na pana knižáka a ringo Čecha?Rád bych si jej porovnal se svým nazorem Vzdělanec / skorovzdělanec
Vladimír Franz: Milan Knížák má ve zvyku formulovat své názory bez obalu. Zároveň je člověkem, který se snaží pojmenovat jevy tohoto světa nejrůznějším způsobem, někdy úspěšně někdy méně. MK je osobností superlativní v dobrém i špatném slova smyslu, což v době, kde je preferována spíše průměrná způsobnost, což je docela svěží. Ringo Čech je člověkem, který má dar vytvářet hity.

Martin: Dobrý den, jaká výstava vás v poslední době okouzlila a kterou mi tak můžete doporučit?
Vladimír Franz: Myslím, že zajímavá výstava se otvírá dnes v jízdárně Pražského hradu, kde vystavuje své nejnovější obrazy Jiří George Dokoupil.

Markéta: Dobré ráno, chtěla jsem se zeptat, co zajímavého vás čeká v nejbližší době? Děkuji a přeji ať se vám daří
Vladimír Franz: Žiji přípravou skladby pro Českou filharmonii. Skladba se bude jmenovat Radobýl a je na počest dvoustého výročí K. H. Máchy. Nyní očekávám premiéru Nebezpečných vztahů v Hradci Králové a připravu Radůze pro Turčianský Martin.

Lída a Boža z Rychnova n.Kn.: Co Tě přinutilo tak brzy vstávat??
Vladimír Franz: Smysl pro zodpovědnost a pokročilý věk. A co Vás?

Ondřej: Krásné ráno pane Franzi. Smím-li se zeptat, zeptám se. Posloucháte heavy metal? a co říkáte na názor, že má hodně společného s vážnou a klasickou muzikou? a posloucháte-li heavy metal, kterou skupinu máte nejradši? :) moc děkuji za odpověď :)
Vladimír Franz: Za a) neposlouchám heavy metal b) heavy metal je založený na jednoduchém pádném opakování, klasická hudba naopak je založená na permanentním vývoji a vytváření variační následnosti v tematické práci. Čili společně mají asi jako hraný film vůči videoklipům, což ovšem neznamená, že bych prostředky metalu, vyžádá-li si to situace v konkrétní skladbě, nemohl využít.

Kateřina z Brna: Jak vnímáte současnou mediální propagaci designu, hlavně designu bydlení, které nám jako výzdobu bytu nabízí samolepky a podobné "náhražky" za umění
Vladimír Franz: To máte stejný jako s bulvárem, otázka je, jak co chci přijmout. Nemá cenu bědovat nad záplavou špatného, větší smysl má věnovat energii na propagacidobrého.

Dominika: Dobrý den, musím napsat, že Vás "žeru" od přednášky na FUUD v Ústí. Sice byla o hudbě, která se u mě míjí účinkem (nezavrhujte mě, nemůžu za to), ale seděla jsem tam s otevřenou hubou (doslova). Už jsem to možná četla v nějakém rozhovoru s Vámi, ale mohl byste to pro mě zopakovat? Je těžké se takhle krásně otevřít světu=všemu? A nebát se. Učil jste se to dlouho? Pomohla Vám nějaká událost? Sakra, už radši končím, ale ptala bych se celý den... Jo, do kolika tu budete?!
Vladimír Franz: Vstřbávat a vzdělávat se je povinností na celý život, neboť nezávisle na situaci či době, čím více člověk uvažuje ve vědomí souvislostí a čím více manuálně umí, tím svobodnější, je to nekončící práce.

Majka Bartošková: Dobré ráno pane Franzi, srdečně zdravím, můžu prosím znát Váš názor na besedy o výtvarném umění a hudbě v hromadných sdělovacích prostředcích, pakliže někde probíhají a Vy se v nich "vyskytujete", můžete sdělit kde? Velmi by mě zajímaly Vaše názory na různé druhy současného umění a vůbec Vaše názory na různá témata.Teď jako důchodkyně s možností užít si volný čas pro sebe bych to považovala jako velice zajímavé. Ještě jednou zdravím, přeju hodně zdravíčka a tvůrčích nápadů. Majka
Vladimír Franz: Takových besed není nikdy dost, bohužel probíhají zcela náhodně mimo jakoukoliv koncepci. Nabízeli mi například pravidelně psát fejetony na toto téma do Reflexu, po Vánocích vyšel Jiří Trnka, ale vzbudilo to nevoli různých kolegů, takže nic.

honzaskala.1@seznam.cz: Ahoj Vláďo.Měl jsem Army schop na Plzenské.Zdravím Tě.
Vladimír Franz: Taky tě zdravím

Záznam chatu z úterý 2. března 2010
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama