Stavitel Solness elitní inscenací Moravského divadla

23. dubna 2012 v 10:56 | Jiří P. Kříž/Právo
RECENZE
Hodnocení 85 %

Na činoherní premiéry Moravského divadla už vysílá katedra teatrologie Filozofické fakulty Palackého univerzity elitní zvědy. Něco je tedy v nazírání na jeho tvorbu na spadnutí. Nejvyšší čas vzít proměnu souboru a kvalitu jeho repertoáru na vědomí.
Po premiéře Ibsenova Stavitele Solnesse už jsme se s divadelním vědcem Jiřím Štefanidesem nepotkali - spěchal jsem do Tramtárie - ale snad bychom se shodli, že se jedná o inscenaci ve všech složkách vyváženou, tedy rovnou elitní, výsostnou. Solnesse, kterým Henrik Ibsen načal páté, poslední desetiletí úctyhodné řádky dramat, za jejichž páteřní část bývá považováno vykolíkování území pro realistické drama na přelomu 70. a 80. let 19. století, se ujal milovník temnoty a glosátor stínů v duši člověka i společnosti Michael Tarant. Nemohl mít lepší nápad než svěřit hudbu k inscenaci Vladimíru Franzovi. Po delším čase zase skladatelův celistvý inscenační opus, v němž v souladu s osudem stavitele, vzpínajícího se k výšinám nad vlastní limity, běsní v tympánech ďáblové. Solnessovy věže posvěcují varhanní polyfonie a milostné scény dopovídají libozvučné smyčce.
Scéna Tomáše Moravce a kostýmy Kláry Vágnerové nastavují zrcadla lidským možnostem. Od zdánlivého realismu se stavby a rekvizity vzpínají k expresi bičující provokativní barevností šatů nedbale nonšalantní múzy a záhubné lásky Hildy Wangelové ve strhujícím premiérovém projevu Kláry Klepáčové.
Tarant v inscenaci přesně vystihl lidskou pýchu vzepřít se Bohu, nestavět mu chrámy, které si zaslouží spíš lidé. Až do chvíle, v níž se do duše vkrádá obava: Mladí toho dokážou ještě víc. Úsilí překonat strach se mění v rouhačství. To vše vyjevuje v titulní postavě Petr Kubes v dokonalém prostoupení s naznačeným faustovským mýtem.

Stíny a vzepětí

Přesné dávkování významů v mozaice příběhu připadlo také na Vendulu Fialovou (Kaja Fosliová), Naděždu Chrobokovou-Tomicovou (Solnessova žena Alina), Jaroslava Krejčího (MUDr. Herdal), Josefa Bartoně (stavitel Brovik)… Tarantův Stavitel Solness je inscenací o stínech minulosti a o vzepětí člověka. Nebyl by to Ibsen, aby ve chvíli dosažení cíle na cestě vzhůru neukončil drama tragicky. Moravské divadlo má inscenaci, která obstojí na kterékoli divadelní přehlídce.

Zdroj: Právo
Datum: 23. 4. 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama