Umělec by měl být homo politicus

29. září 2012 v 7:16
Deník položil Vladimíru Franzovi při příležitosti jeho výstavy 5 otázek

Veřejnosti je znám jako všestranný umělec, skladatel a pedagog. Kromě hudby se soustavně zabývá také malbou. Je zastoupen v soukromých sbírkách a galeriích v České republice, Velké Británii, Holandsku, Belgii, Švédsku nebo na Novém Zélandu.

Jak dlouho se už malbě věnujete? Kdy jste začal malovat?
Malovat jsem začal již od 12 let. Posléze jsem malbu studoval u Karla Součka a Andreje Bělocvětova.

Vystavoval jste, nebo možná byl spíše více vidět, po roce 2000. Věnujete se malbě stále stejně intenzivně? Kdy bylo vaše nejplodnější období?
V tomto období jsem uspořádal řadu samostatných výstav, z nichž bych chtěl zvlášť upozornit na soubornou výstavu v Berlíně v roce 2001, jakož i na jubilejní expozici v roce 2009 v Karlových Varech a v Praze. Zúčastnil jsem se i mnoha výstav a akcí kolektivních. Za všechny bych chtěl jmenovat Sculpture Grande v Praze.

Ve vašich obrazech se často objevují politické motivy. V jednom například můžeme najít groteskní portréty Václava Klause a Václava Havla. Je pro vás malba prostředkem vyjádření politického názoru?
Malbu chápu jako prostředek komunikace a pojmenování jevů tohoto světa. Domnívám se, že v současnosti by měl být umělec - tedy i výtvarník - homo politicus.

Myslíte, že si o vás může veřejnost vytvořit správný názor právě skrze poslech vaší hudby a vnímání vašich obrazů?
Chápu umění jakožto vyjadřování názoru a postoje. Doufám ovšem, že promlouvám ke společnosti kulturní.

Kdybyste usedl do prezidentského křesla na Hradě, jakou pozornost a úsilí byste věnoval českému umění. Jaké problémy jsou nejvíce palčivé?
Umění, kultura či kulturnost jsou jedním z měřítek civilizované společnosti. Ale nikoli jediným. Proto bych se tomuto tématu určitě nemohl věnovat víc než jiným, které tuto společnost velmi pálí. Problémem českého umění je podle mého názoru - kromě nedostatku peněz - nízká úroveň jeho prezentace v zahraničí.

Co víme o Franzovi
  • Narodil se 25. května 1959 v Praze v rodině elektorinženýra a zdravotní sestry P Vletech 1978 - 1982 studoval Právnickou fakultu UK Praha
  • Na počátku 80. let spoluzakladatelem, scénografem, výtvarníkem a skladatelem divadla Kytka
  • Praxe totalitního práva jej neoslovovala. Neměl ale možnost prosadit se v umění, které jej přitahovalo. Pracoval proto v dělnických profesích
  • Dnes působí jako pedagog Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze
  • Je šetsinásobným držitelem ceny Alfreda Radoka za svou scénickou hudbu, ceny Divadelních novin a ceny OSA

Autor: (syp)
Zdroj: Kutnohorský deník
Datum: 29. 9. 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama