Říjen 2012

Vladimír Franz v Brněnské televizi

12. října 2012 v 12:58 | BTV / requin
Vladimír Franz v Brněnské televizi; pořad Ptáme se za vás.


Zdroj: Web Brněnské televize
Datum: 9. 10. 2012

Vladimír Franz a Ida Saudková vystavují v Brně

4. října 2012 v 9:15 | requin
Ve středu 3. října 2012 proběhla v brněnském Palace Hlinky vernisáž společné výstavy Vladimíra Franze a Idy Saudkové; výstava potrvá do 23. listopadu 2012.

Zdroj: Web Palace Hlinky
Datum: 3. 10. 2012
http://www.palacehlinky.cz/cz/aktuality/?id=29

Vladimír Franz na festivalu Movi(e)ng Music v Kroměříži

3. října 2012 v 9:35 | Kult.cz / Moviengmusic.cz / requin
Movi(e)ng Music. Mezinárodní festival filmové a scénické hudby

I letošní podzim přivítá město Kroměříž za zvuků filmové a tentokrát i scénické hudby. Po loňském prvním ročníku je připraven v pořadí již druhý ročník festivalu, který slibuje zásadnější změny dramaturgie a velmi pestrý a atraktivní program.

Festival Movi(e)ng Music je unikátním projektem, který nemá v České republice obdoby, a i v zahraničí existuje jen několik málo festivalů stejného zaměření, kterým je filmová hudba.

Letošní ročník přináší několik zásadních změn. Především bude záběr festivalu rozšířen i o hudbu scénickou, tedy hudbu k divadelním, tanečním a audiovizuálním vystoupením. Počet filmů i koncertů bude malinko snížen, avšak dočkáme se řady opravdu velkých osobností, filmových premiér a hudebních lahůdek. Návštěvníci se mohou těšit na více zajímavých přednášek, besed a workshopů s hosty festivalu, a mnohé příjemně překvapí prostředí nově zrekonstruovaného a plně zdigitalizovaného kina Nadsklepí.

Vrcholem programu budou živé koncerty, především Pražského filmového orchestru, skupiny Midi Lidi, Johanbandu i tajemné ruské Hvarny. Opět nabídneme cyklus nonverbálních filmů (Samsara, Baraka, Koyaanisqatsi, Oceány), workshopy českých i světových skladatelů (Vladimír Franz, Miloš Orson Štědroň, Jan Hammer, Xavi Font, Lisa Gerrard, Philip Glass a řadu dalších). Kromě filmových a hudebních lahůdek nabídneme speciální festivalovou ochutnávku svatomartinských vín s hudbou skupiny Hvarna. Podrobný program festivalu naleznete na www.moviengmusic.cz.

Festival je určen nejenom filmovým fanouškům, ale i zájemcům o hudební umění - speciálně hudbu filmovou a scénickou. Také volně navazuje na projekt estetické výchovy na středních školách Artediem (12. - 16. listopadu). Proto nabízí akreditace zdarma pro studenty a pedagogy hudebních škol. Slevu na akreditaci dostanou i důchodci a členové FK.

Projekt Artediem po celý týden (12. - 16. listopadu) nabídne studentům a pedagogům kroměřížských škol a dalším zájemcům o estetickou výchovu "dostaveníčko s uměním" formou setkání s kvalitní kulturou a významnými osobnostmi české kulturní scény, potkají tu např. Jiřího Krejčíka, Jana Budaře, Vladimíra Mertu, Vladimíra Franze, Plastic People of Universe, Mirka Kovaříka, Rudyho Linku, Borise Krajného aj. Podrobný program najdete na stránkách www.artediem.cz.

Setkání s Vladimírem Franzem proběhne v pátek 16. listopadu od 15.00hod v kroměřížském Domě kultury.

Zdroj: Kult.cz a Moviengmusic.cz
Datum: 2. 10. 2012
http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/detail/260517
http://www.moviengmusic.cz/program/

Novela Pole a palisáda v režii Petera Gábora na vlnách Českého rozhlasu 2

3. října 2012 v 9:27 | Dana Ehlová / Místní kultura
Datum konání: 01.10.2012 - 05.10.2012

Novela Miloše Urbana Pole a palisáda s podtitulem Mýtus o kněžně a sedlákovi, to je nově pojaté vyprávění příběhu mýtických českých postav - Libuše a Přemysla. Toto vydání jedné z našich nejkrásnějších pověstí, které je odlišné od všech předchozích a výjimečné zejména překrásným ornamentálním jazykem, vhodným pro rozhlasové zpracování, zaujalo dramaturgyni Evu Lenartovou a režiséra Petera Gábora natolik, že ve studiu Českého rozhlasu Ostrava vznikla nahrávka v podobě pětidílného cyklu.

Posluchači ČRo 2 se tak mohou od pondělí 1. do pátku 5. října vždy ve 22.00 hodin ponořit do příběhu spletitých cest lásky ve světě vládnoucí moci, prolnutého slovanskou mytologií ve velmi působivém podání výborné ostravské herečky Veroniky Forejtové. Čtení magického textu o historii českého národa je umocněno hudbou vynikajícího hudebního skladatele Vladimíra Franze, častého spolupracovníka režiséra Petera Gábora, který ještě před uvedením prvního dílu četby Urbanovy novely Pole a palisáda k novému cyklu poznamenal: "Historické dějiny tak zaznějí v současném jazyku, kterému nechybí expresivní výraz a obraznost. Působivost hereckého projevu paní Forejtové a démoničnost hudby Vladimíra Franze slibují, jak doufáme, silný zážitek."

Už první díl, odvysílaný 1. října, potvrdil, že se Peter Gábor nemýlil. Zkušené divadelní herečce Veronice Forejtové, která o novele Pole a palisáda s velkým respektem říká: "Je to krásný text, ale ukrutně těžký výrazově, gramaticky a dikčně.", se opravdu podařilo vtáhnout posluchače do děje, jež se odehrává na pozadí života dávných Slovanů, v době předkřesťanské.

Příběh z pera Miloše Urbana, který se během pěti večerů dostane na rozhlasových vlnách k posluchačům, je zároveň českým příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty iniciovaného britským nakladatelstvím Canongate, do něhož se již zapojilo 35 zemí světa a v němž vycházejí moderně převypravované mýty od autorů z celého světa.

Vladimír Franz s Peterem Gáborem (foto: Robert Rohál)

Datum: 2. 10. 2012
Zdroj: Místní kultura.cz
Autor: Dana Ehlová