ZapniMozek.cz: Národní divadlo zahájí sezónu operou Válka s mloky od Vladimíra Franze

2. ledna 2013 v 12:11 | Denisa Chňoupková
10. ledna, mimo jiné den před prvním kolem prezidentských voleb, zahájí Národní divadlo svou 130. sezónu operní novinkou Válka s mloky. Čapkův alegorický sci-fi román pro Národní divadlo volně zkomponoval český hudební skladatel, malíř, šestinásobný držitel ceny Alfréda Radoka a nynější kandidát na prezidenta, Vladimír Franz.

Vladimír Franz román zhudebnil již v roce 2005 na objednávku Národního divadla. Libretista Rostislav Křivánek následně do scénáře zařadil tři písňové texty od Jiřího Suchého. Na románu je zaujalo především téma rasové diskriminace, lidské masové manipulace a rozkladu lhostejné a povrchní společnosti neschopné si uvědomit vzrůstající nebezpečí.

Letošní sezóna ND má být podle ředitele Ondřeje Černého přelomová, protože dojde k propojení první české scény se Státní operou. Na její zahájení proto byla vybraná netradiční inscenace, která se vymyká konvencím především z hlediska formálního zpracování. Do koncepce jsou vloženy absurdní reklamní bloky, sitcomový smích či vystoupení metalové kapely.

Vladimír Franz si však svoji očekávanou světovou premiéru, kterou sám považuje za vrchol své dosavadní tvorby, v Národním divadle neužije, protože na den před prezidentskými volbami je naplánovaná zásadní kolektivní debata kandidátů. "Opera byla složena před sedmi lety, kdy jsem netušil, že takto historie doběhne umění. Do dramaturgického plánu byla nasazena před rokem a půl a že se všechno uspořádá takto, to bych opravdu nenaplánoval," říká Franz.

Franzovo dílo by však vzbudilo debaty i bez jeho prezidentské kandidatury. Režijně se opery ujal dramatik a režisér David Drábek, jehož ironické divadelní hry o současné české mentalitě vyvolávají rozčarované reakce konzervativnější části operní obce víceméně pravidelně.

Hudební nastudování pak připadlo na skladatele a dirigenta Marka Ivanovice, který do diváckého povědomí vstoupil především díky úspěšné inscenaci buffopery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, na které se podílel spolu s Milošem Formanem.

Operní premiéra Války s mloky není zcela tradiční ani z obsahového hlediska. Dějovou linii tvoří pouze poslední dvě stránky z Čapkova románu. Konkrétně pasáž, ve které poštovní úředník Fred Dalton rozesílá do celého světa zprávy o živelné katastrofě, která zasáhla víc jak půlku města a prosí o všechny pomoc.

Autor: Denisa Chňoupková
Datum: 26. 12. 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama