Rozhovor s VF: Totalitní uvažovaní v Česku zatím nezmizelo

21. února 2013 v 9:27 | Lidové noviny / Jan Kálal
Češi se ještě nepoučili ze 40 let totality a Karel Schwarzenberg byl v prezidentské volbě rychlokvašený podnikatelský projekt. Tak s odstupem hodnotí volební klání profesor a neúspěšný kandidát na hlavu státu Vladimír Franz.

Od prezidentské volby o vás není slyšet. Kam jste se ztratil?
Dal jsem si geografické i informační embargo. Nejsem v Česku už skoro měsíc. Řekl jsem si, že si musím dát odstup. Je to podobné, jako když dělám obraz. Postavím ho ke zdi a nekoukám na něj tři neděle. Pak ho otočím a vidím jasně.

Co vám účast ve volbách dala, a naopak vzala?
Určitou materiální podobu to dostalo, když jsem tři neděle zápolil s těžkou chřipkou. Je dobře, že institut přímé volby přišel. Společnost se aktivovala a ukázalo se, jak na tom je ve všech patrech. Jak uvažují prostí lidé, podnikatelé, kapitál, média. To je strašně dobře a jsem rád, že jsem byl při tom.

Jaký obraz jste tak dostal?
Jde o to - a to je také dobré vědět - nakolik je společnost zralá, jestli se poučila ze 40 let totality. Měl jsem pocit, že ještě vůbec ne. A to nejen v případě lidí, u kterých bych očekával, že budou uvažovat totalitně. To je také velké zjištění.

Nelitujete, že jste kandidoval?
Od začátku jsem říkal, s čím do volby jdu. A nestavěl jsem se do role tupého produktu, jak je to neustále interpretováno. Říkal jsem, že je strašně důležitá ta cesta. Meta může přijít a nemusí. Ale co sama cesta přináší? Pro mne to byla cesta neuvěřitelného poznání toho, co je to společnost. Co lidé chtějí, jak fungují určité mechanismy.

Myslíte si, že to budetemít teď v umělecké sféře těžší, když jste otevřeně řekl, že dáte hlas Miloši Zemanovi?
To je věc totalitního uvažování. Jestli 40 let totality nechalo vliv, nebo ne.

A proč jste upřednostnil Zemana před Schwarzenbergem?
Nevěřím na duchy. A nemám rád rychlokvašené podnikatelské projekty. Na rozdíl od lidí, kteří to měli z dostřelu, tak já byl při tom. Kdyby se někdo nadchl pro někoho jiného, kdo by vypadal lepší, proč bych se tomu bránil? Ale nemám rád, když mi někdo něco předepisuje. A říká mi, že tohle je ideální - když vím, že to ideální není.

Jan Kálal, Lidové noviny, 16. 2. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama