Dvojice Franz - Gábor připravila pro Ostravu Shakespeara

21. března 2013 v 13:51 | Literární noviny / Mirko Raduševič
Hudebník Vladimír Franz a režisér Peter Gábor si dávno padli pracovně do oka, ať je to práce v ostravském rozhlase nebo přímo v jejich současném působišti a to Národním divadle moravskoslezském, kde spolu vytvořili drama Smrtihlav a nyní se pustili do komedie Sen noci svatojánské.

Komedie Williama Shakespeara má mít premiéru v ostravském Divadle Jana Mirona 11. dubna a Vladimír Franz tvoří k inscenaci hudební doprovod. "Sen noci svatojánské stále láká tvůrce především svojí barvitostí. Hudbu pro něj napsalo už mnoho velkých skladatelů. Zmiňme jen Mendelssohna, Brittena či Václava Trojana, takže tahle nabídka z Národního divadla moravskoslezského je pro mě samozřejmě výzvou," tvrdí Vladimír Franz. Uvedl, že při tvorbě pro ostravskou inscenaci se pohyboval mezi klasickými postupy a moderním elektronickým zhuštěním.

V kouzelné alžbětinské komedii Sen noci svatojánské rozehrává William Shakespeare situaci s několika nedorozuměními, která se přes dobrou vůli protagonistů zamotávaní čím dál víc. Na představení zjistíte, jak je náročné být hercem, krásné být milován a nesnesitelné být zamilován. Zázraky magické letní noci vám polechtají bránice a až se i s našimi hrdiny z čarovného opojení probudíte, dáte možná své vlastní životy do pořádku.

Text komedie vychází z překladu Martina Hilského, který ve dvojjazyčné shakespearovské edici opatřené rozsáhlými úvodními studiemi a komentáři vydalo nakladatelství TORST v roce 1996. Mimochodem o rok později náš přední překladatel Shakespeara a profesor anglické literatury na Karlově univerzitě vydal překlad Sonetů a za ně obdržel, v roce 2001 Jungmannovu cenu. Za jeho shakespearovské překlady jej královna Alžběta II. jmenovala čestným členem Řadu Britského impéria.

Mirko Raduševič, Literární noviny, 20. 3. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama