Skladatel Franz komponuje hudbu pro ostravského Shakespeara

21. března 2013 v 13:49 | Aleš Honus / Právo
Po úspěšné spolupráci na německém dramatu Smrtihlav, které mělo nedávno premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, komponuje skladatel Vladimír Franz hudbu k další ostravské inscenaci. Nyní jde o klasickou komedii Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, pod kterou je i podepsán režisér a šéf ostravské činohry Peter Gábor.

Další nabídku ke spolupráci považuje Vladimír Franz, který loni kandidoval na prezidenta České republiky, za velkou výzvu proto, že ke Snu noci svatojánské už zkomponovali hudbu například světoznámí skladatelé Mendelssohn, Britten či Václav Trojan.¨

Franz při skládání hudby podle svých slov vychází ze stanoviska, že lidé stále hledají cestu zpátky k přírodě. "V dnešní době se člověk začal chovat tak, jako by byl pánem všeho a stál zcela mimo přírodu. Tento postoj se mu ovšem nevyplácí a ve výsledku se staví proti němu," tvrdí skladatel. Hudební prostředky, které pro tvorbu scénické hudby použil, podle něj oscilují mezi klasickými postupy, které jsou často metamorfovány do elektronického zhuštění. "Snažil jsem se o jakousi extázi přírody, z níž jsme vzešli, o zhuštěnou radost, že žijeme, že jsme tady, ale zároveň jsme si vědomi nebezpečí," popisuje Vladimír Franz východisko tvorby.

Premiéra nové inscenace Sen noci svatojánské je naplánována na 11. dubna a odehraje se v Divadle Jiřího Myrona.

Aleš Honus, Právo, 21. 3. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama