Vladimír Franz zkomponoval scénickou hudbu pro komedii Sen noci svatojánské

19. března 2013 v 11:49 | Robert Rohál / Novinky.cz
Jednou z očekávaných premiér v této sezóně v Národním divadle moravskoslezském bude slavná komedie Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Šéf činohry NDM a zároveň režisér inscenace Peter Gábor oslovil po úspěšné spolupráci na dramatu Smrtihlav opět Vladimíra Franze. A ten jeho nabídku přijal.

"Sen noci svatojánské stále láká tvůrce především svojí barvitostí, hudbu pro něj napsalo mnoho velkých skladatelů, zmiňme jen Mendelssohna, Brittena či Václava Trojana, takže tahle nabídka z NDM je pro mě samozřejmě výzvou," uvedl Vladimír Franz.

"Vycházím ze stanoviska, že lidé stále hledají cestu zpátky k přírodě jakožto ke svému východisku. V dnešní době se člověk začal chovat tak, jako by byl pánem všeho a stál zcela mimo přírodu. Tento postoj se mu ovšem nevyplácí a ve výsledku se staví proti němu. Hudební prostředky tedy oscilují mezi klasickými postupy, které jsou velmi často metamorfovány do elektronického zhuštění, jako by člověk zároveň nahlížel na celek a makrodetail. Ať vidíme cokoli - třeba list nebo mouchu - zvětšené, tak to má úplně jinou dimenzi. Snažil jsem se o jakousi extázi přírody, z níž jsme vzešli, o zhuštěnou radost, že žijeme, že jsme tady, ale zároveň jsme si vědomi nebezpečí," vysvětlil svůj přístup Vladimír Franz, který už předtím spolupracoval s Petrem Gáborem na inscenacích Bouře, Radúz a Mahulena a Smrtihlav.

V kouzelné alžbětinské komedii Sen noci svatojánské rozehrává William Shakespeare situaci s několika nedorozuměními, která se přes dobrou vůli protagonistů zamotává čím dál víc.

Zázraky magické letní noci, kdy se divákům představí v hlavních rolích Igor Orozovič, Veronika Lazorčáková, Aleš Bílík, Petra Lorencová, Vladimír Polák nebo Renata Klemensová, okouzlí diváky v premiéře 11. dubna v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Robert Rohál, Novinky.cz, 18. 3. 2013

Prakticky totožné texty, rozšířené pouze v některých případech o Franzův stručný životopis okopírovaný z Wikipedie, byly publikovány například zde:
Vladimír Franz skládá hudbu pro nový Sen noci svatojánské. Autor: asi, web České televize, 18. 3. 2013.
Vladimír Franz opět skládá pro Národní divadlo moravskoslezské. Autor: Viola Kučerová, Divadlo.cz, 18.3.2013.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama