Sen noci svatojánské jako hold lásce

25. dubna 2013 v 7:39 | E15
Shakespearova komedie Sen noci svatojánské se na obrovském jevišti ostravského Divadla Jiřího Myrona proměnila ve velmi efektní jevištní podívanou. Režisér Peter Gábor využívá téměř vše, co současná divadelní technika nabízí. Hra světel a stínů, projekce obrovitých květů i abstraktních symbolů a další technické finesy jsou místy uchvacující. Zcela evidentní je snaha okouzlit publikum - velkou scénou plnou barevných obrazů a tanečních, místy až akrobatických scén.
Kostýmy jsou jednak pohádkové, jednak současné. Pro svět elfů, víl a bájných božstev, ale také pro scény hledání ztracených a znovunalezených lidských milenců navrhla autorka scény a kostýmů Katarína Holková obrovský, v prostoru zavěšený a zároveň pohyblivý kruh, vypletený pružnou bílou nepravidelnou sítí a vybavený po obvodu reflektory. Diváky jímá až závrať, když se dá do pohybu toto těleso evokující mezihvězdný prostor a zároveň hloubku fantazie i spletitost lidských vztahů a citů. Navíc za doprovodu nádherné scénické hudby Vladimíra Franze.
Ta je ryze současná, čerpá z mnoha hudebních žánrů a lze v ní slyšet ozvěny hudby symfonické, lidové i jazzové. Případné CD s Franzovou hudbou ke Snu noci svatojánské by s největší pravděpodobností bylo brzy vyprodáno.
Postavy čtyř aténských milenců hrají Veronika Lazorčáková jako Hermie, Petra Lorencová jakožto Helena, Demetria hraje Igor Orozovič a v postavě Lysandra alternují Aleš Bilík a Ivan Dejmal. Všichni zasluhují za svůj výkon nejvyšší ocenění. Jsou plni energie, o svoji lásku doslova bojují jako o život. Komediální schopnosti ve vrcholné míře uplatňuje i Vladimír Polák v roli Klubka. Nejen pro milovníky divadla je takováto moderní inscenace klasiky téměř povinností.

William Shakespeare: Sen noci svatojánské Národní divadlo moravskoslezské Režie: Peter Gábor Hrají: František Strnad, Pavlína Kafková, Renáta Klementová Premiéra: 11. dubna Hodnocení: 80 %

Ladislav Vrchovský, E15, 25.04.2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama