Slečna Jairová: Divadlo v Dlouhé uvede groteskní příběh z Nového zákona (s hudbou Vladimíra Franze)

27. dubna 2013 v 9:14 | ČTK/Týden
Magdalena Zimová, Miroslav Táborský a Lenka Veliká ztvární hlavní role v novince pražského Divadla v Dlouhé, kterou je inscenace Slečna Jairová. Nastudovala ji režisérka Hana Burešová, premiéra je 3. května. Do poloviny června bude mít inscenace pět repríz.

Dramaturg Štěpán Otčenášek uvedl, že divadlo francouzsky píšícího belgického dramatika Michela de Ghelderoda (1898-1962), kořenící ve vlámských lidových tradicích, literatuře i malířství a pojímané jako jakýsi divoký karneval, nastavuje člověku kruté zrcadlo. "Jeho postavy se zmítají mezi dobrem a zlem, Bohem a ďáblem, mezi skutečností a snem, životem a smrtí," řekl.

Groteskní mystérium Slečna Jairová rozvíjí jeden z okrajových novozákonních příběhů o vzkříšení mrtvé dcery Jairovy, který se jakoby mimochodem odehrává na pozadí Kristovy oběti. Podobně jako na žánrových obrazech starých vlámských mistrů situoval i Ghelderode svou moderní verzi evangelijního příběhu do rodných Flander. I v tomto jeho groteskním dramatu splývá podle Otčenáška reálné s fantaskním, současné s minulým, parodické s posvátným.

Text přeložil Tomáš Kybal, hudbu k inscenaci složil Vladimír Franz. Režisérka Burešová upozorňuje diváky, že při představení se na jevišti kouří a je použit kouřostroj. V dalších rolích se objeví například Jan Meduna, Jan Vondráček, Tomáš Turek, Emma Černá a Martin Matejka.

Divadlo v Dlouhé pořádá festival pro děti a "jejich dospělé" nazvaný Dítě v Dlouhé. V pořadí patnáctý ročník se uskuteční na přelomu května a června a představí výběr z nových zajímavých inscenací mimopražských profesionálních divadel hrajících pro děti a mládež.

"Všechny budou letos vycházet z klasických literárních předloh. Ať už jsou to pohádky Popelka či Budulínek, dále inscenace Bylo nás pět, Robinson, Kytice, Dášeňka a také Bible. Z té vychází variace na sedm smrtelných hříchů v inscenaci Čert tě vem," uvedla dramaturgyně Karola Štěpánová.

ČTK, Týden, 25. 4. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama