Inscenace Smrtihlav přináší příběh novodobého Hamleta

29. května 2013 v 21:47 | Robert Rohál / novinky.cz
Poslední reprízy v této sezoně se v pátek 31. května dočká hra německého dramatika Martina Walsera Smrtihlav, kterou s herci Národního divadla moravskoslezského nastudoval režisér Peter Gábor. Inscenace je uváděna na jevišti Divadla Antonína Dvořáka.

Napínavý psychologický divadelní thriller Smrtihlav se odehrává dvacet let po skončení druhé světové války. Ve fiktivním německém městečku Karwang, v ústavu pro psychicky nemocné, působí profesor Liberé (Jan Fišar), kterému se podařilo utajit jeho válečné zločiny. Odbornou lékařskou pomoc u něj vyhledá jeho bývalý kolega z lágru - psychiatr Gotthein (Tomáš Jirman). Přivede mu svého syna Rudu (Igor Orozovič). Ten se osudnou náhodou dozví o zvěrstvech svého otce a chce převzít absolutní odpovědnost a žádá spravedlivý trest.

Příchodem tohoto mladého maturanta Rudy, novodobého Hamleta, který se rozhodne nekompromisně zúčtovat s temnou minulostí svého otce, se rozpoutá velký generační konflikt a začíná působivé drama dvou morálních postojů.

A pro jaké publikum je tato hra určena? "Myslím, že pro všechny, kteří mají rádi psychologické napínavé příběhy," nechal se slyšet už před únorovou premiérou Peter Gábor. "Vzpomínat na naši minulost a lovit v paměti věci, které se týkají naší identity, našeho původu a naší historie, je pro mě v životě momentálně také důležité. Walserův text je silným příběhem, zvláštně poetickým. Věřím, že inscenace nebude jen o vypořádání se s pamětí národa v Německu, ale že bude komunikovat s divákem i v tom širším, obecnějším rozměru."

Na otázku, co režiséra zaujalo na Walserově dramatu Smrtihlav, že se pustil do jeho režie, odpověděl, že to bylo také "napětí, tajemství a představa, že Walser napsal pro herce pěkné role". Platí to i pro tři ženské protagonistky, které na jevišti ztvárňují Anna Cónová, Petra Lorencová a Pavlína Kafková. V dalších rolích se objevují Vladimír Polák, Jiří Sedláček, František Strnad, Miroslav Rataj a hostující Karel Čepek. Ke kladům inscenace patří i působivá scénická hudba Vladimíra Franze.

S další reprízou inscenace Smrtihlav se setká publikum až po letních prázdninách, a to 8. října. Není bez zajímavosti, že v říjnu bude hra uvedena také na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Robert Rohál, 29. 5. 2013, novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama