Vladimír Franc vystavuje v Čáslavi

13. května 2013 v 16:03 | Jana Mišutková / týdeník 5+2 dny (Kutnohorsko)
Čáslavskou divadelní scénu zaplnily obrazy nepřehlédnutelného umělce Vladimíra France.

Dlouholetý vysokoškolský pedagog, hudební skladatel, malíř, publicista a básník Vladimír Franc se zviditelnil především účastí v prezidentské kampani. Nyní se po dvanácti letech vrátil do Čáslavi, aby představil svou výtvarnou tvorbu.

První vlaštovka

Jeho obrazy zatím nedávná kandidatura na prezidenta neovlivnila. Promítlo se to především v jeho hudbě. "Určitě jedna věc, která měla premiéru minulý pátek v divadle v Dlouhé, Slečna Jairová. To je první vlaštovka reflexe prezidentské kampaně, řekl pro týdeník 5+2 dny Vladimír Franc.
Na malé scéně čáslavského divadla si mohou milovníci umění prohlédnout Francovo dílo posledních několika let. Jsou zde k vidění obrazy s tématem sociálně kritického cyklu, týdenní menu - cyklus jídel a jídlo jako součást zátiší, dvohrany a setkávání českých hradů.

Všestranný umělec

Vladimír Franc je bez debat nejvyhledávanějším a nejoceňovanějším českým skladatelem scénické hudby posledních dvaceti let. Kromě hudební sféry se věnuje také výtvarnému umění.
"Uměni je tu od dvou věcí. Aby stanovilo přesah člověka. Co v něm je, o čemž ani neví, čili vztah země - nebe. A druhá věc je, aby to člověka pobavilo. Jiné funkce uměni nemá," říká o umění Franc.

Jana Mišutková, týdeník 5+2 dny (Kutnohorsko), 9. 5. 2013

Errata:
  • Autorka přehlédla, že skutečné příjmení "nepřehlédnutelného" umělce zní FRANZ, nikoli FRANC, a to i přesto, že obdržela promočlánek Davida Nováka o výstavě Vladimíra FRANZE (z něhož, ostatně, doslovně čerpala, samozřejmě bez uvedení původního zdroje), pozvánku na výstavu Vladimíra FRANZE, nota bene nazvanou "Vladimír FRANZ: OBRAZY 2013", že ji u vjezdu do dvora čáslavského divadla uvítal poutač zvoucí na výstavu Vladimíra FRANZE, u vstupu do výstavních prostor plakát se jménem Vladimíra FRANZE a poté se osobně setkala s Vladimírem FRANZEM.
  • Básníkem je Vladimír Franz pouze příležitostným.
  • Divadelní představení Slečna Jairová (Divadlo v Dlouhé, režie Hana Burešová) mělo premiéru až tři dny po vernisáži.
  • Většina vystavených obrazů není "s tématem sociálně kritického cyklu", ale pochází z autorova sociálně kritického cyklu.
  • Na výstavě se nevyskytují žádné "dvojhrany"; Dvohrady, coby paradoxní setkávání českých hradů, však ano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama