Operní panorama Heleny Havlíkové (126) a článek téže autorky Opera trápená transformací v Lidových novinách

17. července 2013 v 6:38 | Helena Havlíková /Opera Plus / Lidové novinyx
Bilance sezony 2012/13 stálých operních divadel
(...)

České novinky

Otazníky vyvolalo ve Státní opeře uvedení Války s mloky Vladimíra Franze. Nečekaný a notně bizarní kontext této sedm let staré zakázce ovšem dodala autorova prezidentská kandidatura, kdy premiéra se konala dokonce v předvečer voleb. V nespojitém hudebním kaleidoskopu Franz zploštil Čapkovu předlohu do sentimentálního milostného příběhu a teze, že by si lidé neměli bohapustě užívat blahobytu. Novince nepomohla režie Davida Drábka, který svůj operní debut pojal jako ilustrační show.

(...)

Helena Havlíková, OperaPlus, 2. července 2013
Téměř totožný text vyšel rovněž pod názvem "Opera trápená tranformací" v Lidových novinách dne 23. 7. 2013

Komentář Petra Staňka pod článkem na OperaPlus: Bývaly doby, kdy kritik hodný toho jména dříve než přikročil k publikaci svého textu navštěvoval zkoušky připravovaného hudebního díla a seznámil se s partiturou. Dnešním Havlíkovým postačí vynést soud na základě zkušenosti pouhého - mnohdy jen zdánlivě poučeného či vzdělaného - návštěvníka premiéry, což svědčí na jedné straně o zoufalé devalvaci tohoto jinak úctyhodného a tolik potřebného oboru lidské činnosti a na straně druhé o úpadku kritického rozumu na straně médií a čtenářů, kteří těmto více či méně ochotnickým výtvorům sui generis poskytují prostor a kteří jim popřávají sluchu cobu hlasu "odborníků". V daném konkrétním případě pak vyvstává otázka, zda Havlíková vůbec Čapkův román četla a zda Franzovu operu vůbec shlédla. Ono totiž nebylo co "zplošťovat" - Franzova opera nemá s Čapkovým románem téměř nic společného a tento už vůbec není její "předlohou". Připouštím však možnost, že Havlíková Čapkův román "zná" a jednou shlédla i operu (nakolik jí toto činí fundovanou se k druhému řečenému dílu jakkoli kriticky vyjadřovat ponechávám stranou), a její výrok je pouze záměrnou babskou jedovatostí... Pokud jde o onen "nespojitý hudební kaleidoskop" - pokud by si Havlíková před uspokojením svého pudu tlachavosti dala tu práci a seznámila se s partiturou (otázkou je, zda tato hudební a hudebně-dramatická "kritička" vůbec umí číst noty), či alespoň opakovaně navštívila dotyčné představení, zjistila by, že hudba je motivicky a leitmotivicky mimořádně pečlivě vystavěna a prokomponována. Třeba by pak nepadla za oběť jednomu z Franzových "vtípků" - hudební čísla opery jsou totiž důsledně tím zpěvnější a hudebně pokleslejší, čím hnusnější či debilnější jsou příslušné situace. Je zcela symptomatické, že Havlíková (může ji trochu uklidnit, že v tom není sama) zaregistrovala a vyhodnotila ponejvíce právě tyto záměrně nejhovadnější pasáže...

Requinova poznámka: Pobavilo mne, že Havlíková sice statečně nezareagovala na výše uvedený komentář, ale pro Lidové noviny příslušnou pasáž upravila takto: "Franz se inspiroval vlastně jen okrajovým motivem Čapkovy předlohy, který navíc zploštil do sentimentálního milostného příběhu a moralizujícího ponaučení, že by si lidé neměli bohapustě užívat blahobytu."

Myslím, že stojí zas připomenutí, jak onen "okrajový motiv" vlastně v Čapkově knize vypadá:

Zatímco Brownellovy vyhlídky na geologické katastrofy běžely rotačkami novin, dostal guvernér státu Louisiana z Fort Jacksonu telegram tohoto znění:
litujeme ztrát na lidských životech stop hleděli jsme se vyhnout vašim městům avšak nepočítali jsme s odrazem a nárazem mořské vody při výbuchu stop zjistili jsme tři sta čtyřicet šest lidských obětí na celém pobřeží stop vyslovujeme soustrast stop chief salamander stop haló haló tady fred dalton poštovní stanice fort jackson právě odtud odešli tři mloci přišli před deseti minutami na poštu podali telegram namířili na mne pistolemi ale už jsou pryč šeredné potvory zaplatili a běželi do vody honil je jenom lékárníkův pes neměli by chodit po městě jinak nic nového pozdravujte minnii lacostovou že ji líbám telegrafista fred dalton
Guvernér státu Louisiana kroutil nad tímto telegramem dlouho hlavou. Nějaký šprýmař, ten Fred Dalton, řekl si posléze. Raději to ani nedáme do novin.

Toť vše ke "zplošťování" a "moralizování"...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama