Září 2013

Poznámka k údajné odbornosti "mediálního experta" Petra Žantovského

29. září 2013 v 5:45 | requin
Je tomu více než rok, co Parlamentní hlísty zveřejnily článek k Franzově úmyslu kandidovat v prezidentských volbách, který obsahoval následující pasáž:

´Desky půjdou na odbyt

Skrytý úmysl našel za Franzovým úmyslem jiný mediální expert Petr Žantovský. "Znám toho člověka od 20 let. On byl vždy napřažen pouze ke své kariéře. Moc dobře ví, že nemá šanci vyhrát, ale bere to jen jako gesto ke zviditelnění se, aby mohl prodat více svých desek, případně získat další angažmá," hodnotí Žantovský.´

Tzv. "mediální expert" Žantovský "zná" Franze "od 20 let" tak, že se s ním jednou v první polovině 80. let setkal, když hodlal napsat článek o divadle Kytka; zřejmě již tehdy trpěl utkvělými představami, protože členy tohoto divadla při této první a současně poslední schůzce údajně obvinil, že mu chtěli odcizit zavazadlo. (Ne, nejde o vtip.) Pokud jde o Žantovského "desky", poslední CD s Franzovou muzikou vyšlo před šesti lety a žádné nové se nechystá; koneckonců, většina z dosud vydaných jedenácti CD (a tří DVD) s Franzovou muzikou byla určena pro hudební a divadelní fajnšmekry a případný zisk z jejich prodeje hrál při vydávání nulovou roli. Skutečný mediální expert by to - na rozdíl od pouhého blbečkovského žvanílka - věděl. Prezidentská kampaň neměla - samozřejmě - rovněž žádný vliv na Franzova "angažmá". Když, tak pouze negativní, vzhledem k zastoupení Karljugend v rámci kulturní fronty...

requin, 28. září 2013

Svět podle Avatara

29. září 2013 v 4:59 | BodryOstravak.cz
Čtvrteční Magazín DNES, či jak se ta příloha Mladé fronty vlastně jmenuje, přinesl rozhovor s neúspěšným prezidentským kandidátem Vladimírem Franzem, kterého v rámci volební kampaně překřtili někteří na Avatara, podle mne poměrně zajímavý rozhovor. Rozhovor věcný a korektní, velmi dobře charakterizující dnešní svět našeho českého dvorku. Přestože pana Franze považuji za inteligentního člověka a osobnost, přiznám se, že nedokáži překonat svůj předsudek k jeho uměleckému ztvárnění jeho těla a představa, že tato potetovaná tvář visí v školních třídách, ve mne vyvolává jisté rozpaky. Myslím však, že budu muset tento svůj názor poněkud korigovat.
Zatímco z bývalých prezidentů tak nějak neustále čišela touha měnit svět, čehož chtěli dosáhnout například humanitárním bombardováním Jugoslávie, mimochodem do dnes nechápu, jak po někom takovém může být pojmenováno letiště, či vyjadřováním se k úplně, ale úplně všemu, je přístup, který Avatar prezentuje nesmírně sympatický a následování hodný.
Cituji: "A kdyby se každý snažil o něco, co je v jeho silách a čím potěší jiné, třeba bychom si tady pořád nemuseli hýčkat jakousi blbou náladu. A stále si myslím to, co jsem říkal během kampaně. Že je důležité pěstovat vzdělanost, kulturnost a toleranci. Po zkušenostech z kampaně bych dodal, že ještě taky zdravý svobodný úsudek, založený na vědomí souvislostí."
I když nemám zkušenosti z kampaně, tak pod tohle se rád podepíši. V podstatě je to i jeden z důvodů proč vznikl Bodry Ostravak. Myslím, že je zbytečné v hospodách a sociálních sítích nadávat na politiku, politiky a já nevím koho. Věřím, že je lepší vzít pár dětí z ulice a pokusit se jim nabídnout možnost smysluplného využití volného času, nebo jen prostě pomoct kamarádovi. Ostatně kdo ví, kdy tu pomoc budeme potřebovat my sami. A hlavně aktivní člověk přece nemá na blbou náladu čas. Buď něco dělá, nebo prostě kouká v televizi na zvířátka. Na světě je přece spousta radostí, jen je potřeba umět najít a není potřeba za nimi chodit nijak daleko. Myslím, že svět podle Avatara může být lepší.

BodryOstravak.cz, 22. 9. 2013

Zlatovláska nejen pro děti ve Stavovském divadle

29. září 2013 v 4:56
"Hele, mami, další perly!" vydechne okouzleně asi čtyřletá holčička sedící vedle mě a mezitím se z lóží do publika valí obrovské bílé gumové míče. Návštěvníci odpoledního představení baletu Zlatovláska si je potom předávají až do první řady, kde je od nich přebírají červení mravenci v životní velikosti, pomocníci statečného Jiříka (Alexander Katsapov). A tato pohádka zdaleka nepůsobí jen na děti, i dospělí se tu a tam koukají s pootevřenou pusou, co se v dramatu bude odehrávat, přestože příběh už dávno znají…
Zlatovláska měla premiéru v roce 2006, ale sál je i dnes zcela zaplněn, holčičky přišly v baletních sukýnkách a chlapci v roztomilých mini oblecích. V publiku nechybí ani Vladimír Franz, který složil hudbu k této inscenaci, a to především přístupnou dětem, hravou a originální. Po celou dobu provází diváky komediant Martin Zbrožek, přebírá sám úlohu sboru a informuje o tom, jak se příběh vyvíjí za doprovodu rozladěných housliček.
Mimo hudbu je třeba ocenit skutečně "dětsky promyšlenou" výpravu a krásné zvířecí kostýmy. Po důležitých mravencích se posléze při lovení Zlatovlásčina prstenu z mořského dna představí mečoun, mořská želva či zlatá rybka, jejíž taneční sóla patří k těm nejdokonalejším. Z hmyzí říše pobaví návštěvníky moucha - skvěle zvládnutá dětská role (taneční přípravka ND), obří pavouk lezoucí po stromě dolů, z ptáků zase syčící labutě a nepostradatelný Jiříkův huňatý pes, jeho věrný společník na cestě za zlatovlasou pannou.
Ve výrazu excelují oba králové; na jedné straně zlem čpící Jiříkův v černém hábitu a s takřka hororovým výrazem a na té druhé radostný hippík a otec dvanácti dcer, který má zelené kalhoty do zvonu, každou cvičku jinou a do jehož domu je každý vítán.
Samotná Zlatovláska (Jade Clayton) nemá překvapivě tolik prostoru jako zbytek zvířecí říše, zatančí několik romantických duetů se svým vyvoleným, ale jinak všem jako by stačilo, že její paruka září na kilometry daleko.
I když od věkového průměru publika mě dělilo nějakých deset až patnáct let, už dlouho jsem se v divadle tak nepobavila a nezažila takový návrat do dětství spojený se zvědavostí, co přijde dál…

Tereza Pavelcová, Informuji.cz, 17. 9. 2013

Z recenze na Višňový sad v olomouckém divadle

29. září 2013 v 4:54 | Zuzana Altmanová
"... S hudbou inscenátoři vsadili na osvědčeného Vladimíra Franze (v Moravském divadle se prezentoval už hudbou k Ibsenovu Staviteli Solnessovi). I ve Višňovém sadu ze sebe vydal to nejlepší, s hudbou totiž zachází podle potřeby. Muzika je úderná i něžná, nechybí opakující se motiv varhan, známý právě ze Solnesse. Ostatně opakování je klíčový motiv Višňového sadu - všechny postavy, s Raněvskou v čele, opakovaně bloudí v kruhu a změna, tragický prodej sadu, pro ně nakonec znamená spíše požehnání."

Višňové aroma v Moravském divadle. Zuzana Altmanová, Divabaze.cz, 21. 9. 2013

Vladimír Franz na PechaKucha Night v Ústí nad Labem

29. září 2013 v 4:51 | PechaKucha Night
1. října od 19.00 hodin. Ústecká PechaKucha Night se koná již po osmé, poprvé však v kině Hraničář. Svoji práci představí například skladatel a výtvarník Vladimír Franz, ilustrátor Aloise Nebela Jaromír 99 předvede, jak vidí Kafkův Zámek, diváci se také dozvědí, jak se zrodil projekt piana v ulicích Ondřeje Kobzy.


Z recenze na představení Smrtihlav

29. září 2013 v 4:49 | Robert Rohál
"...jemně zneklidňující hudba Vladimíra Franze, která jde pod kůži."

Igor Orozovič v jedné z posledních repríz strhující inscenace Smrtihlav. Robert Rohál, Novinky.cz, 22. 9. 2013

PS: Představení Smrtihlav bude k vidění v Praze, a to 20. října na Nové scéně ND.

Skauti ve Švihově nezaháleli

25. září 2013 v 6:37 | 5plus2 Klatovsko / Yvetta Musílková
(...)
Největší zájem byl o přednášku Vladimíra Franze, kterého si přišlo poslechnout dvě stovky skautů. "V letech 1968 až 1970 jsem byl členem skautského oddílu. Po tom, co byl skauting zakázaný, jsme jezdili trempovat a bylo nám jedno kdy. Jsem moc rád, že jsem na Obroku 2013 mohl být. Bylo to skvělé a chválím všechny organizátory," řekl po skončení svého workshopu na téma Umění a souvislosti Vladimír Franz.
(...)

Skauti ve Švihove nezaháleli. Yvetta Musílková, 5plus2 Klatovsko, 23. 9. 2013

Franz: Zeman a Schwarzenberg jsou otrlí cyničtí starci

21. září 2013 v 14:30 | iDNES.cz / Scarlett Wilková
Když ve druhém kole prezidentské volby vyjádřil Vladimír Franz podporu Miloši Zemanovi, mnoho svých příznivců zklamal. Někteří mu to dodnes neodpustili. Své protikandidáty s odstupem času vůbec nešetří. A naznačuje, že jej sen o cestě na Hrad úplně neopustil.
O Miloši Zemanovi a Karlu Schwarzenbergovi dnes, s odstupem několika měsíců od prezidentský voleb, nemluví zrovna diplomaticky.
Ve velkém rozhovoru pro čtvrteční Magazín DNES o nich říká, že jsou dva otrlí cyničtí starci, kteří by spíše měli myslet na důchod a spásu duše. Tehdejší nutnost rozhodnout se mezi nimi dodnes považuje za stejně těžkou jako rozhodování, zda dostat chřipku ptačí či prasečí.
Co vadí Vladimíru Franzovi na současném prezidentovi a proč nechtěl na Hradě Karla Schwarzenberga
Franz tvrdí, že svou podporu Zemanovi viděl jako zkoušku sama sebe, zda by byl v roli prezidenta schopen dělat i nepříjemná a těžká rozhodnutí a zda by jeho příznivci přesto dál stáli při něm.
"Pochopil jsem, že je třeba mít kolem sebe vyrovnaný a vyzrálý tým," uvádí. "Kdyby do té funkce přišel někdo jen tak z ulice, politici by ho nepustili ani krmit labuť. Nejsem takový snílek, abych si představoval, že tam přijdu, zapálím vonné tyčinky a všichni omdlí. Neomdlí. Když přijde dirigent, musí přijít i orchestr. Nestačí jen mávat hůlkou. Všechno má svůj čas," dodává.
Větu "všechno má svůj čas" používá často. Politika jej stále zajímá a občas přemýšlí nad tím, jak by se v nějaké situaci, kterou teď řeší prezident Zeman, zachoval on sám na jeho místě. "Teď během léta mi bylo dotyčného Miloše líto, že se tam v těch čtyřicetistupňových vedrech pořád s někým handrkuje," tvrdí.
Sen o cestě na Hrad jej, zdá se, úplně neopustil. "Možná to působí naivně, ale domnívám se, že zvolna nazrál čas, kdy idealista v roli prezidenta zmůže tisíckrát víc než otrlý ostřílený praktik," vysvětluje.
V rozhovoru pro Magazín DNES mimo jiné popisuje, co mu na současném prezidentovi vadí, kdy litoval, že ho podpořil ve druhém kole a proč nechtěl za prezidenta Karla Schwarzenberga, se kterým se zná řadu let a chodili spolu na pivo. Vysvětlí také, proč nekandiduje v současných volbách do Sněmovny, přestože mu řada politických stran a hnutí nabízela místo na svých kandidátkách.
Scarlett Wilková, iDNES.cz, 18. 9. 2013

Mezi skauty přijede i Vladimír Franz či Meda Mládková

21. září 2013 v 14:23 | Klatovský deník
Louky v bezprostřední blízkosti vodního hradu Švihov zaplní od středy do neděle více než pět stovek stanů a hangárů. Tábořiště v celkové rozloze šestnácti fotbalových hřišť, popřípadě dvou pražských Václavských náměstí, bude totiž hostit sedmé celostátní setkání skautů a skautek, takzvaných roverů a rangers - Obrok 2013. Vedle známého hradu vyroste doslova skautské městečko s náměstíčky, krčmou, čajovnami, filmovým i tanečním sálem, odpočinkovou zónou i festivalovým parkem.
Do Švihova dorazí akci podpořit například umělec Vladimír Franz, mecenáška umění Meda Mládková, jaderná fyzička Dana Drábová, režisér Václav Vorlíček, matematik a miliardář Karel Janeček, trabantový cestovatel Dan Přibáň, architekt Jiří Boudník, zakladatel sítě Babybox Ludvík Hess a mnozí další.
V těchto dnech se stanové městečko staví, akce Obrok bude zahájena ve středu ve 20 hodin a skončí v neděli. Do Švihova přijede více než 1300 mladých lidí.

Klatovský deník, 17. 9. 2013

Z rozhovoru s Bárou Basikovou o jejím novém CD

21. září 2013 v 14:22 | Radiožurnál / Lucie Výborná
(...)
Lucie Výborná:
A kmotři?

Bára Basiková:
Kmotr byl jeden jediný a byl to pan profesor Vladimír Franz, protože já ho mám velice ráda, velmi ho obdivuju a to CD pokřtil neuvěřitelně krásným, důstojným, laskavým způsobem a taky to byl nádherný zážitek. Takže třeba takovýhle věci mám prostě zachycený a ty se tam skládají do toho časosběru a pak jednou, třeba až za 5 let skončíme, tak se to sestříhá a zase mi Helena nastaví zrcadlo.
(...)

Radiožurnál, Host Radiožurnálu, 13. 9. 2013

Z reportáže ČT o půlročním působením Miloše Zemana v prezidentské funkci

21. září 2013 v 14:21 | ČT 1
(...)
Vladimír Franz:
Velmi otrlý člověk, kterého hned tak něco tak jaksi nezviklá. A s tím je tedy nutno počítat. Ale myslím, že i to je dobré vědět pro třeba různé koalice a opozice. A i oni vlastně s tímhle tím fenoménem vlastně můžou růst. Protože zdvihám-li těžké činky, budu mít velké svaly.
(...)
redaktor Jan Šenkýř:
Zemanovi zatím neprošel nápad vzdát se jmenování profesorů. Odmítl Martina C. Putnu a vysoké školy zase odmítly, aby do budoucna profesory jmenoval ministr školství.

Vladimír Franz:
Není to nic nového. Václav Havel také se zuby nehty vzpíral jmenování Milana Knížáka profesorem a T. G. Masaryk odmítl přijít na premiéru Janáčkovy Symfoniety, byť to byl ofiko státní koncert, s tím, že Janáček žije nemravným životem.
(...)

Události, ČT 1, 8. 9. 2013

Z rozhovoru s režisérkou Hanou Burešovou

17. září 2013 v 0:04 | Nina Tiliu/Aktuálně.cz
(...)
Aktuálně.cz: Jako divák jsem měla dojem, že skladatel Vladimír Franz musel při zkouškách sedět v hledišti a komponovat hudbu přímo na místě. Jak ty na detail domyšlené sekvence vznikaly? Inspirovaly Franze až hotové scény, nebo někdy přišel s hudební atmosférou a akcenty jako první a všechno ostatní se odvinulo od hudby?
Hana Burešová: Vladimíra inspiruje vždy autor, dokonce ještě než ho přečte, protože on zná skoro všechno a umí věci dávat do souvislostí. Ale tuhle hru neznal, tak si ji přečetl a měl dost podobné mínění jako já i o muzice… ale to víte, je to vždycky těžké, povídat o muzice, dáváte si příklady, jak by asi mělo vypadat to a to, tady asi jako Stravinský, tady asi jako…
No, nikdy nevíte, co pak skladatel přinese a jestli se vážně trefí. Chtěl tam sbory a já byla dost nervózní, co s nimi asi nahraje, nebavila mě představa nějakých vážných liturgických zpěvů v grotesce, natož nějakých sentimentálních písní…
Naštěstí přinesl množství nejrůznějších stavebních prvků, jak vokálních, tak orchestrálních, od chorálu po techno, punk a dechovku, vedle celých skladeb i zvuky, atmosféry… Nejprve si vždy dělám z jeho nahrávky výběr sama, on pak chodí se mnou ke zvukaři a tam to v počítači skládáme dohromady, často z mnoha stop sestavujeme jeden track, potom sedá v hledišti a poslouchá, jak to jde dohromady s tím, co se děje na jevišti a pak ještě znovu opravujeme mixy - docela vyčerpávající, i když zároveň zábavná práce. Jako na smůlu jsem ovšem zrovna v této fázi práce vinou nějaké virózy ohluchla na jedno ucho…
(...)
Je nutné dělat i věci nevídané, říká režisérka Burešová. Nina Tiliu, Aktuálně.cz, 16. 9. 2013