Franzovy velkoformátové obrazy zaplní hrad Špilberk

17. listopadu 2013 v 18:57 | Hana Florianová, MuniMedia.cz
Neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Franz opět míří na hrad. Tentokrát ovšem ne na Hradčany, ale do Brna. Na brněnském hradě Špilberk bude od příštího čtvrtka vystavovat své obrazy. Společně s nimi budou k vidění i fotografie Idy Saudkové.

Brno - Muzeum města Brna připravuje svým rozsahem výjimečnou expozici známého umělce Vladimíra Franze. Výstavu s názvem Franz na hrad si mohou návštěvníci prohlédnout od 21. listopadu až do 26. ledna příštího roku.

Fotografie a velká část obrazů budou vystaveny v prvním patře jižního křídla hradu Špilberk. Mnoho obrazů je ovšem příliš rozměrných, některé z nich pokrývají stěny od podlahy až ke stropu, proto se organizátoři rozhodli věnovat jim prostory v barokní kapli. "Výstava není koncipovaná jako chronologická řada. Chtěli jsme se spíše zaměřit na obrazy pana Franze, které pochází z poměrně nedávné doby. Většina z nich vznikla až po roce 2009, ale samozřejmě jsou tady také starší obrazy," přiblížila expozici zástupkyně ředitele Muzea města Brna a zároveň kurátorka výstavy Jana Svobodová.

Tvorbou Vladimíra Franze prochází několik témat. K nejvýraznějším patří přírodní motivy. "Z přírody jsme vyšli, jsme její součástí. A bez ní se prostě neobejdeme. K různým jevům jako třeba bouřka, řeka nebo noc se vracím v ročních fázích a snažím se je vyjádřit různými způsoby," popsal svoji tvorbu Franz. Dalším výrazným motivem, který se na jeho obrazech často vyskytuje, je sociální kritika.

Snímky Idy Saudkové mapují její tvorbu za posledních patnáct let. Fotografka spolupracuje výhradně s lidmi, s nimiž ji pojí blízký vztah. Klíčem, podle kterého si vybírá své objekty, je tedy přátelství a osobní vztahy. Na jednom snímku je i Vladimír Franz. "Moje fotky jsou takovou poctou mezilidským vztahům a přátelství," řekla Saudková.

Franz se dostal do povědomí širší veřejnosti v loňském roce, kdy byl jedním z kandidátů na prezidenta Česká republiky. "Slyšel jsem o něm loni víceméně poprvé. Ani nevím, jak vlastně maluje. Když teď vystavuje v Brně, asi se na něj zajdu podívat," prohlásil student Petr Salus. Předpokládané základní vstupné bude 190 korun, slevněné pro studenty a důchodce potom 120 korun. O jeho výši však definitivně rozhodnou pořadatelé v pondělí.

Text a foto: Hana Florianová, MuniMedia.cz, 16. 11. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Libor | Web | 31. března 2014 v 14:40 | Reagovat

Nádhera, už se tam těším!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama