Můj dům, můj hrad: Vladimír Franz dobyl Špilberk (TV reportáž - ČT24)

24. listopadu 2013 v 7:59 | ČT24
Známý český výtvarník, hudebník a kandidát na prezidentský post Vladimír Franz zamířil do Brna s novou výstavou Můj dům, můj hrad. Symbolicky tak dobyl brněnskou dominantu Špilberk. Muzeum města Brna uspořádalo výstavu prací Vladimíra Franze ve spolupráci s jeho partnerkou, fotografkou Idou Saudkovou.

"Praprarodiče z otcovy strany pocházeli z Brna, navíc jsem tu dělal různé věci v oblasti divadla. Nakonec tu měla premiéru i moje třetí opera Údolí suchých kostí. Takže vůči Brnu mám vřelý vztah," prozradil potetovaný umělec Vladimír Franz, který vystavuje v jižním křídle i barokní kapli hradu Špilberk svá velkoformátová i menší plátna.

Výrazně barevné obrazy upozorňují na měnící se vztah člověka k přírodě i na pomíjivost lidských zásahů do krajiny. V dalším ze svých cyklů se výtvarník zaměřil na sociální chování ve společnosti, kde se snažil naznačit narůstající pokrytectví. "Je to letmý průřez mou prací. Můj sociální cyklus se otevírá po roce 2003, v roce 2010 se to ale láme zpátky do exprese a poezie," uvedl Franz.

"Příští rok bych chtěl reflektovat to, co jsem prožil. V roce 2012 jsem měl naplánováno, co všechno budu dělat. Rozmaloval jsem se v akvarelech a když jsem se chtěl pustit do pláten, náhle jsem byl uprostřed prezidentské kampaně," popisuje svou náhlou proměnu v prezidentského kandidáta.

Vladimír Franz se narodil 25. května 1959 v Praze. Již během svých studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy studoval soukromě malbu u Karla Součka a Andreje Bělocvětova, skladbu u Miroslava Reichla a Vladimíra Sommera, dějiny umění u Jaromíra Homolky a dějiny hudby u Jaromíra Kincla. V letech 1981-1984 byl spoluzakladatelem, scénografem, výtvarníkem a skladatelem autorského divadla Kytka. V současné době působí jako pedagog na Divadelní fakultě AMU, kde již mnoho let vede Kabinet scénické hudby a přednáší rovněž na Filmové fakultě AMU. V letech 1996-2000 stál v čele Akademického senátu AMU. Jako pedagog působil i na brněnské FAVU. Je pětinásobným držitelem ceny Alfréda Radoka (1998, 2000, 2002, 2005 - Znamení kříže, Městské divadlo Brno, 2006 - Amfitryon, Městské divadlo Brno) a ceny Divadelních novin (2001).

Franz se ale do povědomí veřejnosti nedostal jen coby svérázný malíř nebo prezidentský kandidát. Stále větší prostor získává jako uznávaný hudebník. Jeho operu Válka s mloky uvedlo i pražské Národní divadlo. Vedle scénické hudby se Franz věnuje také filmové a televizní hudbě. Je autorem monumentálních i komorních hudebních děl, která zahrnují několik scénických oratorií, zpěvohru i kantáty. Podle svých slov umělec považuje za jednu z klíčových složek dramatu právě hudbu.

Brněnská výstava Můj dům, můj hrad zároveň představuje i černobílé snímky Franzovy partnerky Idy Saudkové, která se ve své práci zaměřuje na stylizované portréty. "Vladimíra vždycky zaujme krajina nebo společenské dění. Mě naopak zajímají konkrétní lidé," popsala vystavené fotografie Saudková. Pro brněnskou výstavu vybírala především snímky svých známých a přátel, aby tak vzdala hold přátelství. Jednotlivé cykly věnovala například sourozencům, slavným osobnostem, travesti tanečníkům nebo líbajícím se párům. Výstavu děl obou umělců hostí brněnský Špilberk od 21. listopadu až do 26. ledna příštího roku.

Ida Saudková se narodila 8. srpna 1966 v Kutné Hoře. V roce 1985 absolvovala obor fotografie na Střední škole uměleckých řemesel v Praze se zaměřením na portrétní fotografii. Byla asistentkou v ateliéru Jana Saudka. Za jeho syna Samuela se nakonec i provdala. Od roku 1987 se věnuje portrétní fotografii profesionálně a s tím souvisí i řada realizovaných výstav doma i v zahraničí. S partnerem Vladimírem Franzem spolupracuje od roku 2002.

ČT24, 20. 11. 2013


Přepis reportáže:

moderátorka: Největší výstavu od ukončení prezidentské kampaně dnes zahajuje Vladimír Franz v Brně. Pražský výtvarník a hudební skladatel přivezl na jižní Moravu ukázky svojí dosavadní tvorby. V jižním křídle hradu Špilberku vystavuje svoje nejstarší obrazy malované barvami na tanky i letošní růžová plátna.

redaktor: Obrazy připomínající cukrovinky, kombinace růžové a černé, takové barvy letos nabíral na štětec Vladimír Franz nejčastěji, loňská prezidentská kampaň se podle čtyřiapadesátiletého umělce v jeho tvorbě ještě neprojevila. Pokud by si ale měl vybrat obraz vystihující atmosféru boje o Hrad, byl by to tento.

Vladimír Franz: Z Pražského hradu se linou takové dost divné zvuky, zatímco ten pískový, nedokonalý hrad povídá: "Musíme si pomáhat." Já jsem netušil v roce 2004, že budu až takovým naturalistou a realistou.

redaktor: Kromě nových pláten, které se snaží kriticky komentovat současnou společnost, jsou na výstavě i starší obrazy s přírodními motivy. Například jeho vůbec největší, desetimetrový obraz Třeboň - Třeboň, který zachycuje atmosféru místa, kde trávil mládí.

Vladimír Franz: Jsem se sám obtiskl ve žlutém pigmentu na ten obraz a snažil se to sevřít, tady jsem si domaloval ty desetimetrový ruce, to je, prosím, tady takhle.

redaktor: Výstavu obrazů Vladimíra Franze doplňuje i 16 fotografických portrétů jeho partnerky Idy Saudkové.

Ida Saudková: Vladimíra vždycky zaujme krajina nebo nějaký dění společenský a takhle reflektuje na ty věci, kdežto mě zajímají lidi konkrétní, takže to vlastně skoro jde jakoby proti sobě, což mi přijde právě jako vlastně docela dobrá kombinace.

redaktor: Výstava s názvem Můj dům, můj hrad, na které Franz vystavuje výběr asi 40 pláten, bude na Špilberku k vidění do 26. ledna. Jakub Ščurkevič, Česká televize, Brno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithb496 Smithb496 | E-mail | Web | 4. června 2017 v 11:39 | Reagovat

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! fbddddadckddkcfc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama