Koho zajímají o Vánocích proslovy?

23. prosince 2013 v 9:25 | Jan Kálal / Lidové noviny
(...)
"Být prezidentem, jemuž otázka duchovní či mravní obrody společnosti příliš neříká, velice bych vážil své vánoční vystoupení," varuje pak skladatel a výtvarník Vladimír Franz. Ten mimochodem odpověděl do ankety LN nejoriginálnějším způsobem: přinesl do redakce z obou stran ručně popsaný arch papíru.
(...)

(...)
ANKETA LN

1. Souhlasíte s transformací novoročního projevu na vánoční poselství prezidenta? Proč ano, nebo ne?
2. Sám jste se ucházel(a) o prezidentský úřad. Kdybyste se teď měl(a) na přelomu roku obrátit k lidem vy, co byste ve své řeči akcentoval(a)?

VLADIMÍR FRANZ hudební skladatel, výtvarník a pedagog
1. Vánoce! Utkvění v překotnosti času. Chvíle určená k ohlédnutí a usebrání. Představují pro nás výzvu k cestě k sobě samým, inventuru srdce. V tomto čase by se státní instituce měly diskrétně držet opodál a respektovat intimitu chvíle, vždyť nejde o pouhý prodloužený víkend! Otázka vkusu? Být prezidentem, jemuž otázka duchovní či mravní obrody společnosti příliš neříká, velice bych vážil své vánoční vystoupení. A kdybych si přesto nedokázal pomoci, asi bych spoluobčanům zarecitoval básničku a popřál krásné Vánoce. Decentně. Jaksi letmo, při zdobení stromečku či míchání bramborového salátu. Formou krátké reportáže z Lán.

2. Nový rok! Konec i začátek! Bilance? Ano, ale žádná husákovská statistika. Žádné moralizování! Spíš bych se spoluobčanům snažil dodat kuráž k vykročení do neznáma. Že snaha spasit naši civilizaci - kterážto poztrácela ideály a vaří se ve vlastní šťávě - začíná u nás samotných. Je třeba odolávat informační smršti, učit se rozlišovat, nenechat se manipulovat a vláčet.

Zkrátka: svobodně myslet, být odpovědní, mít srdce a jít si naproti! Vězme, že i stát je výtvorem lidí. Bez naplnění lidským obsahem zůstává beznadějně mrtvou pomůckou a prázdnou nádobou. Neběhejme kolem jako hejno vyplašených křečků, nečiňme si peklo na zemi. Dejme se do díla! A ještě stran prezidentství: Važme si "neprezidentského" systému! Demokracie je velice křehký fenomén.
(...)

Prezidentská anketa: řeč má být na Nový rok; Koho zajímají o Vánocích proslovy? Jan Kálal, Lidové noviny, 23. 12. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama