Franz v triku s lebkou, Karel Voříšek i Jan Fischer se loučili s Milanem Kupkou (†51)

17. ledna 2014 v 18:24 | Blesk
Vladimír Franz nasadil červeného kulicha, přes triko s lebkou oblékl kabát a vyrazil v sychravém počasí do Strašnického krematoria. Řada lidí z umělecké branže se v pátek loučila s Milanem Kupkou (†51), bývalým ředitelem úřadu Ministerstva kultury. Zemřel náhle. V době, kdy se spekulovalo, že se stane náměstkem nového ministra kultury!

Ještě za ministryně Aleny Hanákové zastával zasloužilý státní úředník Milan Kupka post ředitele úřadu Ministerstva kultury. Když se vlády nad resortem ujal Jiří Balvín, Kupku vyhodil. Spekulovalo se však o jeho návratu.

Po jmenování Sobotkovy vlády se podle informací ČTK mohl Kupka stát náměstkem nového ministra. Tím bude patrně Daniel Herman, kandidát KDU-ČSL a bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů.

Náměstka na ministerstvu však bude muset hledat Herman jinde. 7. ledna totiž Milan Kupka nečekaně zemřel. Ve věku nedožitých 52 let.

S Kupkou se kromě Hermana vyrazila rozloučit do krematoria v Praze-Strašnicích nejen rodina, ale i řada bývalých politiků. Na jednom pohřbu se tak sešli dva neúspěšní prezidentští kandidáti - Jan Fischer a Vladimír Franz, který zaujal červeným kulichem a trikem s lebkou. Fischer s manželkou Danou přinesli Kupkovi obří kytici oranžových lilií. Kupka přitom Fischerovi dělal v roce 2009 ředitele kanceláře v době jeho úřednické vlády.

Dále dorazili třeba bývalí ministři kultury Václav Jehlička a Milan Uhde, v současnosti šéf Rady ČT. A také populární moderátor Karel Voříšek, doprovázený divadelní a filmovou kostymérkou Jitkou Huňkovou.

simao, Blesk, 17. 1. 2014

---------------------

Úřadoval osobně

Někteří mí spolupracovníci na ministerstvu zpochybňovali mou ideu, že potřebujeme tvůrčí úředníky. Ať prý plní úkoly a nevymýšlejí si. Uznávám, že jsem svou vizi neformuloval přesně. Měl jsem na mysli osobní nasazení, které si v mé fantazii nezadá s nasazením tvůrčího člověka.

Naštěstí jsem takového úředníka znal a po šest let pracoval vedle něj a s ním: vedl mé sekretariáty.

Absolvoval manažerský obor na DAMU, působil nejprve v divadle a poznamenala jej hluboká láska k němu. Prošel i základním hereckým školením a kouzelně napodoboval některé postavy ze svého okolí, především politiky. Obšťastňoval tím však jen nejbližší přátele, nestonal ani náznakem touhy předvádět se.

Spojoval pronikavý intelekt s bezvýhradnou oddaností věci: byl mužem kultury, i když se nepokoušel o uměleckou tvorbu. Opravdovost a oddanost mu nebránila nazírat sama sebe i své známé s odstupem a humorem. Především však miloval svou práci, radoval se z ní, cítil se v ní šťasten a profesionalitu nikdy nezaměňoval s návykem a cynismem. Na popřevratovém ministerstvu kultury, v Poslanecké sněmovně a v Senátu i na Úřadu vlády České republiky zanechal světlou a uznávanou stopu v době, která učila občany, aby úředníky pohrdali. Lidem zlé vůle nesloužil. Usnadňovali mu to tím, že se ho zbavovali nebo si o něj nestáli.

Věděl jsem o jeho vyhraněné politické orientaci, ale sledoval jsem, jak dokázal bez obtíží poskytovat dokonalý servis střídajícím se nadřízeným různých politických barev. Obdivoval jsem jeho loajalitu: za dobu spolupráce nahlédl do intimního života svých šéfů i jejich rodin, ale nikdy toho ani vzdáleně nezneužil.

Uchoval si hrdost a vědomí vlastní důstojnosti, a to tváří v tvář i drsně autoritativním činitelům. Odmítal samozřejmé čecháčkovské tykání mezi lidmi, kteří si nemají co říct - vybíral si.

Stali jsme se přáteli a vídali se, i když už to naše pracovní zájmy nevyžadovaly. Seznámil mě se svými skvělými rodiči, a tak jsem pravidelně, i když bohužel zřídka užíval i se svou ženou jejich pohostinnosti.

Jmenoval se Milan Kupka, bylo mu 52 let a já si teď marně snažím vštípit, že od 7. ledna 2014 už s námi není. Napadlo mě jen, že tam, kde teď úřaduje, má kultura trvale dobré zastání.

Milan Uhde, Divadelní noviny č. 2, 2014

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama