Vladimír Franz a Ida Saudková připravili komentované prohlídky své výstavy na hradě Špilberku

8. ledna 2014 v 19:45 | Martin Varták / Novinky.cz
Muzeum města Brna připravilo na neděli 12. ledna komentované prohlídky výstavy Franz/Saudková, které se uskuteční od 14 do 18 hodin. Prostřednictvím nich se dozvíte mnoho zajímavých informací například o tom, jak byla díla tvořena a co vyjadřují, přímo z úst Vladimíra Franze a Idy Saudkové.

Již třetí měsíc pokračuje na hradě Špilberku jedinečná výstava obrazů, kreseb a fotografií od dvou uměleckých autorů, kteří nejsou mezi širokou veřejností žádnými neznámými.

Jedná se o Vladimíra Franze, který se do paměti lidí vryl hlavně svou kandidaturou na českého prezidenta a "kontroverzním" vzhledem - tetováním. Autorkou fotografií je Franzova přítelkyně Ida Saudková. Výstava představuje více než tři desítky děl a je zajímavá také tím, že se koná v nově otevřených prostorech Barokní kaple a opraveného jižního křídla.

Biografie

Vladimír Franz se narodil 25. května 1959 v Praze. Již během svých studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy studoval soukromě malbu u Karla Součka a Andreje Bělocvětova, skladbu u Miroslava Reichla a Vladimíra Sommera, dějiny umění u Jaromíra Homolky a dějiny hudby u Jaromíra Kincla. V letech 1981-84 byl spoluzakladatelem, scénografem, výtvarníkem a skladatelem autorského divadla Kytka.

V současné době působí jako pedagog na Divadelní fakultě AMU, kde již mnoho let vede Kabinet scénické hudby a přednáší rovněž na Filmové fakultě AMU. V letech 1996-2000 stál v čele Akademického senátu AMU. Jako pedagog působil i na brněnské FAVU. Je pětinásobným držitelem ceny Alfréda Radoka

Základním tématem jeho díla je dvojakost pocitů a představ ve vztahu člověka k přírodě, pomíjivost lidských zásahů do krajiny a postupné mizení stop v nemilosrdně obrodivém kontextu elementární přírodní energie (cyklus Znamení zóny).

Franz je řazen nejen mezi přední české malíře, ale i hudební skladatele a od počátku devadesátých let se stává vůdčí osobností nově se utvářející podoby českého postmoderního dramatu.

Ida Saudková se narodila 8. srpna 1966 v Kutné Hoře. V roce 1985 absolvovala obor fotografie na Střední škole uměleckých řemesel v Praze, obor portrétní fotografie. Byla asistentkou v ateliéru Jana Saudka. O roku 1987 se věnuje portrétní fotografii profesionálně a s tím souvisí i řada realizovaných výstav doma i v zahraničí.

Ida zůstala věrná klasické černobílé fotografii. Motivem její tvorby je člověk a jeho život, osobnost známá či populární, člověk ocitnuvší se na výsluní nebo okraji společnosti. Na první pohled zaujmou svojí vizáží, jsou odlišní a výjimeční. A nejedná se pouze o přátele, ale i o úplně cizí osoby. Svůj vyhlédnutý model, který v ní vyvolá určitou představu o možném námětu, stylizuje - současně s prostředím - do určitého výrazu a pózy. Z fotografií plných emocí, svůdnosti i provokace vytváří cykly sourozeneckých dvojic (Bratři a sestry), portrétů tanečníků z travesti show (ReMix), portréty osobností ve stylu hollywoodských filmových hvězd 40. let (Café Louvre) či portréty líbajících se dvojic (Žhavé polibky).

Martin Varták, Novinky.cz, 6. 1. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama