Profesor Vladimír Franz: Za čtyři roky budu znovu kandidovat na prezidenta aneb Ještě více dezinterpretace čili U blbých (v Parlamentních listech) na dvorečku

15. února 2014 v 9:06 | dkr/Parlamentní listy
Vladimír Franz jako první, s čtyřletým předstihem, oznámil, že půjde znovu do přímé prezidentské volby. Podle MF Dnes chystá cosi jako hnutí, které by mu pomohlo. "Ano, národní obrození 2. Ale ne ve smyslu: 'Jsme Češi, hurá!' Ale v uvědomění si, co znamená být občan, co to znamená zodpovědnost, demokracie, co to je vnitřní svoboda, tolerance," popsal v rozhovoru svůj plán.

Vladimír Franz zaujme mnohými talenty. Je umělec, vysokoškolský profesor a nyní i poradce ministra kultury. Byl neúspěšným Zemanovým protikandidátem v prezidentské volbě. V prvním kole historicky první přímé prezidentské volby Franz loni získal 6,84 procenta hlasů, před druhým kolem pak podpořil budoucího vítěze Miloše Zemana. Dnes se opět chystá na prezidenta kandidovat a toho současného se zastává. Podle něj odnáší protivné rozpoložení společnosti. "Ať je jakýkoliv, i kdyby snášel zlatá vejce, bude to marnost. Má úkol jako kosatec, po němž se chce, aby kvetl v prosinci," tvrdí Franz.

Vladimír Franz už plánuje své příští kroky. Podle svých slov v MF Dnes hodlá s odborníky a váženými lidmi nalézt cestu pro celou společnost. Je si prý vědom, že to zní idealisticky. "Rozhodl jsem se oslovit osobnosti z různých oborů. Lidi, kteří požívají úctu za svou práci. Ať je to profesor filosofie nebo ekonomie či ústavní právník. Vím, vypadá to jako strašlivý idealismus, ale s nimi bych rád vytipoval nejzásadnější problémy a nalezl cestu, na níž by se společnost mohla vydat. Pak je otázka, nakolik tuto platformu politizovat, kudy do toho páchnoucího chlívku zvaného stát vlastně vstoupit," řekl ke svým představám Franz a doufá, že občany zaujme.

Franz se ani nebrání přirovnání k národnímu obrození. "Ano, národní obrození 2. Ale ne ve smyslu: 'Jsme Češi, hurá!' Ale v uvědomění si, co znamená být občan, co to znamená zodpovědnost, demokracie, co to je vnitřní svoboda, tolerance," řekl MF Dnes.

Bez ideálů nemůžeme přežít

Prezident podle něj má být silná osobnost, především morálně. "Takový až skoro konstituční monarcha, ale ve stylu Masarykova výroku: Ježíš ano, Caesar ne."

Sám sebe přitom Franz vidí jako v jistém smyslu pokračovatele Havla. "Společnost prodělala fáze zosobněné třemi muži: havlovský idealismus a klausovský pragmatismus. Nyní jsme ve fázi zemanovského plebejství. To vše vygeneroval listopad 1989. Myslím, že nastal čas opět pro idealismus, který je mi blízký a společně s kreativitou je nutností, abychom neustrnuli, což se právě děje. Pragmatiků je tady dost. Bez ideálů nemůžeme přežít, to bychom si museli hodit mašli," míní Franz.

dkr, Parlamentní listy, 14. 2. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama