Zámek probudí plátna Franze

15. února 2014 v 9:37 | Zuzana Klementová/5plus2
Hlavním tahákem nových expozic v krumlovském zámku budou moderní obrazy Vladimíra Franze.


Moravský Krumlov v dubnu spustí hned několik projektů, které by ho měly vrátit mezi vyhledávané turistické cíle. Největším lákadlem má být výstava pláten výtvarníka, skladatele i kandidáta na prezidentské křeslo Vladimíra Franze.

"Moravský Krumlov je krásné historické město s dlouhou kulturní tradicí. Svědčí o tom i velikost místního zámku a vytrvalá snaha vedení města, aby si tuto kulturnost udrželo. Proto jsem uvítal nabídku, abych v zámku vystavil svá velkoformátová plátna. Některá z nich dokonce vznikala v historických prostorách stejného regionu - v jízdárně ve Valticích. Jsou určená do velkých prostor, se kterými se ale při vystavování setkáváme jen málokdy," řekl Franz, který zvažuje, že by oživení Krumlova podpořil i dalšími projekty.

"Určitě počítám s komentovanými prohlídkami výstavy. Je možné, že se zapojím i nějakým koncertem nebo divadelním představením. Z Krumlova by se mohlo stát místo letních kulturních setkání," nastínil.

Známého umělce oslovil s nabídkou výstavy krumlovský starosta Tomáš Třetina. "Potkali jsme se na brněnské vernisáži jeho výstavy velkoformátových pláten. Tehdy jsme se domluvili, že se k nám přijede podívat," vyprávěl Třetina.

Město chce opravený Rytířský sál zámku a pět přilehlých menších místností zaplnit nejen výrazným moderním uměním, které reflektuje zejména vztah člověka k přírodě.

Do historických prostor umístí i část výstavy o rodu Lichtenštejnů, která je nyní k vidění v Knížecím domě, ukázky ze sbírek krumlovského muzea a výstavu fotografů Jiřího Slámy a Jiřího Salika Slámy.

"Naše rodina pochází z Moravskokrumlovska. Otec fotil zámek od 80. let. Doufám, že se mu podaří najít i fotografie, na kterých zachytil členy tehdejšího družstva při smotávání pláten Slovanské epopeje," sdělil fotograf Jiří Salik Sláma.

Kromě toho chtějí Krumlovští obnovit naučnou stezku v přírodní rezervaci Krumlovsko-rokytenské slepence. Vodomilové se mohou těšit na nový tobogan, který přibyde na místním koupališti. Vyznavači moderních sportů by si zase od dubna měli v zámeckém parku zahrát americký discgolf.

"Chceme, aby k nám jezdily rodiny s dětmi na celodenní výlety. Podívají se na výstavu, zahrají si discgolf a pak třeba stráví odpoledne na koupališti," plánuje starosta.

Vybírají exponáty

Místní zatím mají hlavně plno práce. Dolaďují zabezpečení výstavních prostor i jejich osvětlení. Čeká je také náročný výběr exponátů z rozsáhlých sbírek krumlovského muzea. "Bohužel ne všechny zajímavé předměty jsou ve stavu, kdy by je bylo možné vystavit," upozornil vedoucí krumlov ského městského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

V roce 2014 je plánováno několik dalších výstav, mj. v Moravském Krumlově, Olomouci, Plané u Mariánských Lázní a Domažlicích; podrobnosti se tu včas objeví.

Zuzana Klementová, 5plus2, 14. 2. 2014

Pod názvem "Krumlovský zámek probudí obří plátna Vladimíra Franze" publikováno na webu 5plus2.cz dne 19. února 2014.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama