Kaplického knihovna je umělecké dílo, bojoval na ČT profesor Franz. A pokud jde o Zemana…

22. března 2014 v 5:25 | Parlamentní listy
Stará filmová díla by bylo dobré uchovávat nejen v digitální podobě. Naší zemi chybí zákon, který by umožňoval daňové asignace na kulturu. V pátečním vydání pořadu Hyde Park to uvedl poradce ministra kultury Vladimír Franz. Vyslovil se rovněž pro výstavbu knihovny zesnulého architekta Jana Kaplického. Na závěr pořadu prozradil, co mu v loňském roce na prezidentovi Zemanovi nejvíc vadilo a co na jeho konání naopak nejvíce ocenil.

Za jednu ze svých priorit Franz označil otázku rekonstrukce starých cenných filmových děl - například díla Jiřího Trnky- tak, aby byly zachovány nejen v digitální podobě, ale i na klasickém filmovém pásu.

Poučme se u Rakouska. Tam z výtěžku hazardu financují hudební festivaly

Na otázku, zda je vhodné, aby umělecké subjekty mezi sebou vedly konkurenční boj o dotační tituly, uvedl, že v naší zemi chybí zákon o daňových asignacích na kulturu. Ten prý má nejen západní Evropa či USA, ale i například Mexiko. Kde prý výtvarníci, kteří si již vybudovali určité renomé, mohou místo daní věnovat státu obraz. Za příklad hodný následování ukázal Rakousko, kde hudební festivaly z velké části financují výtěžky z provozu heren a kasin.

Za určitý problém považuje, že lidé u nás stále ještě nemají dobrý vztah ke kultuře. "Aby lidé, kteří na to mají, si místo toho, že si každý týden koupí nový tryskáč, podporovali kulturu," poznamenal Franz. A ilustroval to na příkladu, že pokud někdo uzavírá důležitou smlouvu, je lépe tak učinit "na koncertu filharmonie, než v paneláku."

Za lidi, kteří jdou příkladem, označil ty, kteří si vybudovali vlastní sbírku umění.

Kaplického knihovna budí emoce? To je ale správně

Franz by také uvítal stavbu Kaplického knihovny. Přiznal, že tento záměr budí ve veřejnosti emoce, ale to je podle něj dobře. Jakékoliv umělecké dílo totiž budit emoce má. Do protikladu ke Kaplického knihovně, na které si mimo jiné cení "správných proporcí", uvedl výstavbu budovy v pražské Spálené ulici. "Vypadá to tam jako ve světlíku, jak může někdo takový prostor utemovat budovou o několik pater vyšší, než jsou okolní stavby," povzdechl si Franz s tím, že je zvláštní, že tyto a mnohé jiné věci procházejí, a přitom to nikoho neurazí.

Závěrem pořadu odpovídal na otázku, co by vytknul prezidentovi Miloši Zemanovi, a za co by jej naopak pochválil.

Podle Franze nebylo od Zemana moc šťastné, jak se postavil ke jmenování vysokoškolských profesorů. Na druhou stranu uvítal, že se hlava státu vydala navštívit české vojáky na zahraničních misích.

Potěšilo jej také to, že si na státní svátek 28. října prezident "vzpomněl" na Pavla Wonku, Václava Bělohradského a Erazima Koháka.

vam, Parlamentní listy, 21. 3. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama