Zničení a zmizení obrazů z Valtic šetří policie. Mezi tvůrci byl i Franz

13. března 2014 v 6:10 | Lidovky.cz
Kriminalisté zjišťují, kdo několik desítek obrazů současných tuzemských autorů, které byly léta uloženy v zámku ve Valticích na Břeclavsku. Na to, že jsou některé z nich pořezané či vyjmuté z rámů, přišel během pondělka bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz, který do Valtic přijel pro jedno ze svých děl. Policie také prověřuje podezření, že některé obrazy byly odcizeny. Škoda zatím není vyčíslena.

Franz jel do depozitu Valtického zámku vyzvednout svůj obraz "Madona nesená mravenci" na připravovanou výstavu v Moravském Krumlově. V depozitu však našel pouze několik děl. Za to v jiné části zámku, na ochozu jízdárny, narazil na větší množství prázdných rámů se zbytky plátna. Očividně špatně odstraněných. Co se s plátny stalo, není jasné. "Možná si s nimi někdo přikryl jahody na zahradě nebo je spálil." uvedl Franz pro server iDNES.cz.

Obrazy vznikaly při výtvarných sympoziích "Velký formát", která probíhala v zámku ve Valticích v letech 1992 až 2005. Výtvarníci díla tam vzniklá zanechávali, neboť obrazy vznikaly v zámeckém prostředí a pro zámek.

Ppod. zničený velkoformátový obraz V. Franze "Madona nesená mravenci

Mezi poškozenými je i spoluzakladatel sympozia

Vladimír Franz kontaktoval Jana Pospíšila, spoluzakladatele sympozia a ředitel umělecko-průmyslové školy v Uherském Hradišti, který v jednom ze zbytků obrazů poznal a doložil své dílo. Podle Franze tak bylo poškozeno až 80 děl českých i zahraničních tvůrců. Došlo tak ke ztrátě významného příspěvku ke středoevropskému umění přelomu 20. a 21. století, kdy se věřilo, že dojde k ústupu malby a jejímu postupnému nahrazení videoartem.

Policisty teď čeká řada výslechů a prověřování všech okolností. Snaží se zkontaktovat osoby, které dohodly podmínky uložení, dodala mluvčí. Poškozenými můžou být kromě Franze a Pospíšila, který přišel o 4 svá díla, i profesor AVU a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimír Kokolia nebo významný český malíř Jiří Surůvka.

ČTK, Lidovky.cz, 11. 3. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama