Ztracené obrazy: škoda v milionech

29. března 2014 v 9:56 | Lukáš Ivánek / Břeclavský deník
Umělci, kteří postrádají díla uložená na zámku ve Valticích, předali policii konečný soupis ztrát. Průměrná cena byla 60 tisíc.

Tři a půl milionu korun. Taková je hodnota ztracených obrazů, které zmizely z valtického zámku. Stejná částka se tím pádem rovná škodě. Redakci o tom včera informoval organizátor sympozií, na kterých díla vznikala, Jan Pospíšil. Případem se už zabývají břeclavští kriminalisté. O obraz přišel například bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz.

"Celá poničená sbírka je podle našich předpokladů v počtu devětapadesáti kusů. Podle průzkumu trojice odborníků, kteří se orientují v oboru, jde o částku tři a půl milionu," potvrdil Pospíšil. Průměrná cena jednoho ztraceného obrazu tak sahá k šedesáti tisícům korun.

K určení stoprocentně přesné škody by byla nutná expertiza. "Tenhle odhad je ale ještě spíše průměrný než navýšený. Cena by podle odborníků určitě níže nešla. Vzhledem k takovému počtu obrazů jsme podobnou částku očekávali. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Hlavně jsme zvědaví na výsledky policejního vyšetřování a stejně tak na jednání s památkovým ústavem," sdělil Pospíšil.

Památkáři na případ uvalili informační embargo. "To platí dokud neskončí šetření policie České republiky. Embargo nařídila generální ředitelka Národního památkového ústavu," poznamenal pouze kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Místo kavárny

Jisté je, že soupis ztracené sbírky mají už policisté na stole. Událostí se zabývají kriminalisté. Jejich mluvčí Kamila Haraštová ale vyvrátila, že by se již pustili do vyšetřování. "Zatím je to stále ve fázi prověřování," upozornila mluvčí.

Obrazy vznikaly od počátku devadesátých let minulého století až do roku 2005, jejich poslední kontrola se konala o čtyři roky později. Byly uložené v místech, kde je nyní zámecká kavárna. Když někteří umělci přijeli před časem na místo, podstatnou část obrazů hledali marně.

Mezi poškozenými umělci je například hudební skladatel, pedagog či bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz. Břeclavskému deníku před časem řekl, že marně hledá vysvětlení, co se s obrazy mohlo stát. "Kdyby k záležitosti došlo ve válcovně plechu či v kravíně, člověk by si mohl říci: No budiž. Ale v kulturní instituci, jejíž starostí by měla být především péče o kulturní dědictví, jakož i movité či nemovité kulturní statky a hodnoty, jejich ošetření a uchování?" ptal se Franz.

Poté pokračoval. "Jak je vidět, v případě valtického zámku došlo k totálnímu selhání, nestačím se divit. Ještě štěstí, že byla celá záležitost, tedy sympozia i deponování obrazů na zámku, písemně ošetřena předem!" zmínil.

Oslovení lidé, kteří se pohybují nebo pohybovali na zámku, si zmizení nedokáží vysvětlit. Dosud nepadla jediná varianta, která by o jejich osudu alespoň napověděla.

Lukáš Ivánek, Břeclavský deník, 29. 3. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama