Festivalové jubileum s Franzem a Francií

18. dubna 2014 v 7:35 | Martin Moštěk / Znojemský deník
Hudební festival Znojmo zahájí v červenci desátý ročník. Chystá světovou premiéru Moravy Vladimíra Franze a komickou francouzskou barokní operu.

Říční koncert se světovou premiérou na začátek, první uvedení tragikomické opery jako vrchol a osvědčenou dramaturgii zpestřenou novými nápady připravili organizátoři pro jubilejní Hudební festival Znojmo. Ročník věnovaný francouzskému skladateli Jean­ Philippe Rameauovi a roku české hudby začne devátého července.

"Na úvodním koncertu zazní symfonická báseň Morava, zbrusu nové dílo Vladimíra Franze. Stále ji ještě dokončuje, mluvil jsem snímnyní na vernisáži v Moravském Krumlově a ujistil mě, že si celý květen vyhradil právě na její dokončení," uvedl president festivalu Jiří Ludvík. Spolu s Franzovou Moravou zazní v loucké jízdárně nedaleko řeky Dyje také Janáčkův Dunaj a Smetanova Vltava.

Franz tak letos prožívá takříkajíc znojemské období. Vedle chystané hudební premiéry se totiž představuje jako malíř na sezonní výstavě v Moravském Krumlově. I za výstavou na tamním zámku přitom je zprostředkovaná inspirace lidmi kolem znojemského festivalu, konkrétně jeho uměleckého ředitele. "Hledali jsme ústřední nápad a tahák, který by přilákal návštěvníky do Krumlova. Myšlenka pochází z hlavy Romana Válka, který u nás spolupořádá festival Hudba pro Slovanskou epopej. S panem Franzem jsme se sešli na podzim na vernisáži na brněnském Špilberku a dohodli se na tom, že si prohlédne krumlovský zámek, a nakonec jsme se domluvili na výstavě jeho velkoformátových obrazů," vysvětlil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Po zahájení s Franzem se jubilejní festival ponese v duchu francouzského hudebního baroka a české hudby.

"Představíme hudbu Jeana­ Philippe Rameaua, která je velmi specifická. I proto jsme se rozhodli dát více prostoru české hudbě, na kterou se nás mnoho lidí ptá," řekl Ludvík.

Rameauova opera Platée bude druhým vrcholem festivalu. "Dosud jsme hráli spíše vážnější kusy, letos jsme pro změnu vybrali komickou operu. Hlavní hrdinkou je žabí víla, která se stane obětí intrik bohů. Juno totiž žárlí na Jupitera a on ji chce naštvat, proto předstírá, že se zamiloval do žáby, která to ale bohužel vezme vážně," přiblížil zápletku umělecký ředitel festivalu Roman Válek. Jak dodal, opera bude mezinárodní podnik. "Získali jsme ke spolupráci mladou francouzskou režisérku Constance Larieau a v hlavní roli se představí kontratenor Jean François Lombard," doplnil Válek.

Martin Moštěk, Znojemský deník, 18. 4. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama