Kroměřížské muzeum vystavuje malby a akvarely Vladimíra Franze

23. dubna 2014 v 21:31 | ČTK

Muzeum Kroměřížska zahájilo 23. dubna za účasti autora výstavu maleb a akvarelů Vladimíra Franze. Jde o tvorbu, která vznikala zhruba deset let od první velké Franzovy výstavy v Kroměříži v roce 2004, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Stránský. Expozice nazvaná Oběd hrdiny bude k vidění v šesti sálech Galerie v podloubí až do 25. května.

Vystaveny jsou komorní akvarely i velkoformátové malby. "Je tam vidět i určitá hravost, humor, který u Vladimíra Franze přechází až do ironie nebo satiry. Nikdy to ale není takové laciné vtipkování. Přístup Vladimíra Franze k životu je totiž velice vážný. Je to znát z jeho obrazů, muziky, psaní i rozhovorů. Sálá z nich veliká energie, inteligence a senzibilita," uvedl Stránský.

Franz je na výstavě představen především jako malíř, ale návštěvníci se zde budou moci seznámit i s ukázkami jeho hudebního a slovesného díla. "Mohou například zhlédnout nádherný pohádkový balet Zlatovláska uvedený Národním divadlem, takže si na své přijdou i děti. Z textů Vladimíra Franze tu je jeho stať Kunsthistorie-lokální kamaráčoft anebo rozkvetlá louka?" doplnil Stránský.

V květnu pětapadesátiletý Franz vystudoval práva, jimž se ale nevěnoval. Je znám jako všestranný umělec, který je nepřehlédnutelný nejen díky svému tetování. Své tvůrčí úsilí rozděluje mezi hudbu a výtvarné umění. K častým tématům jeho obrazů s výrazně barevnou paletou patří vztah člověka k přírodě a pomíjivost lidských zásahů do krajiny.

Mnohá jeho plátna poukazují na směšnost a pokrytectví některých modelů společenského chování. Franz od roku 1991 působí jako pedagog na Divadelní fakultě AMU, přednáší rovněž na Filmové fakultě AMU. Od února 2014 je poradcem ministra kultury Daniela Hermana. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal i svou loňskou neúspěšnou kandidaturou na prezidenta.

Jan Vondrášek, ČTK, 23. 4. 2014
Foto: Dalibor Glück
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama