Krumlov oživuje zámek. Turisty láká na Franzovy obrazy

18. dubna 2014 v 7:23 | Ilona Pergrová / Znojemský deník
Moravský Krumlov - Velkoformátové obrazy Vladimíra Franze, portrétní fotografie Idy Saudkové, dosud nezveřejněné fotografie Jiřího Slámy mapující osud Slovanské Epopeje a reportážní fotografie jeho syna. To jsou hlavní lákadla, která si pro nadcházející turistickou sezonu připravili Moravskokrumlovští.

Příznivci historie se mohou těšit na historickou výstavu o životě a díle Gundakera z Lichtenštejna i prezentaci toho nejzajímavějšího, co nabízí depozitář tamního muzea.

Slovanskou Epopej tak v Rytířském sále i kapli vystřídá dvaadvacet velkoformátových obrazů hudebníka, výtvarníka a kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze. "Jsem velmi rád, že mohu své obrazy vystavit právě v Moravském Krumlově. Prostory se mi velmi líbí. Obrazy vznikaly v jízdárně valtického zámku nebo venku a jejich zhlédnutí vyžaduje určitý odstup," podotkl Franz.

Jeho výstava nese název Start a mapuje umělcovu tvorbu posledních čtrnácti let. Expozici obrazů doprovází černobílé portréty Idy Saudkové. "V dalších dvou místnostech se představí fotografové, kteří pochází z Moravskokrumlovska, a to Jiří Sláma a Jiří Salik Sláma se svým projektem Otec a syn," upřesnil ředitel moravskokrumlov­ského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Navazující interiéry budou patřit Lichtenštejnům i regionální historii, která mapuje Moravskokrumlovsko od doby kamenné až do sedmnáctého století.

Čtveřice výstav dle starosty města Tomáše Třetiny naplňuje záměr města k dalšímu využití zámku. "Mluvíme o nové kapitole kulturní historie města. Naším cílem je oživení této renesanční památky," podotkl starosta Moravského Krumlova.

Za poslední roky prošlo rozsáhlou rekonstrukcí první patro východního křídla zámku, které se společně s Rytířským sálem a kaplí změnilo ve výstavní prostory. Město společně s vlastníkem zámku, společností Incheba, usiluje o získání financí na opravy kněžnina bytu a zámecké věže. Pomoci by měly norské fondy.

Ilona Pergrová, Znojemský deník, 17. 4. 2014

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama