Zámek žije! Po Muchovi je tu Franz

18. dubna 2014 v 7:32 | Milan Vojtek / Právo
Zámek žije! Stručné oznámení jako vzkaz nepřejícím zvalo všechny na středeční pozdní odpoledne do opravených prostor zámku v Moravském Krumlově. Po Muchově Slovanské epopeji chce zámek přilákat na obrazy Vladimíra Franze.

"Jsem rád, že přišlo tolik lidí, a věřím, že jsme ukázali, že to se zámkem myslíme vážně. Pokud budeme pečliví a důslední, je to splnitelný cíl," řekl Právu starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Vernisáž výstavních projektů byla totiž současně i okamžikem premiéry opravených prostor zámku.

Že prostory, kde lidé obdivovali plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy, dnes nabízejí velkoformátová plátna Vladimíra Franze, vede k možnému zamyšlení, zda bude i Franz celosvětově uznávanou osobností a pro město stejným lákadlem jako například Japonci hojně vyhledávaný Mucha. "Určitě jsem to tak neplánoval. Tak to vůbec nevidím, ani nic podobného neočekávám," odmítl srovnávací pohled Franz. Jeho tvorba plní své poslání, vyvolává emoce a nutí lidi přemýšlet. Sám umělec vnímá své jako výseč prostoru, a jestli ji lidé skutečně přijmou, ukáže až čas. "Mucha je autor, který se narodil v roce 1860, prošel velkou hvězdnou světovou kariérou. Musím říct, že jsem o devadesát devět let mladší, tak mi musíte taky nechat ten čas, aby si na to lidé zvykli," dodal.

Velká plátna umělce, který Krumlovu poskytl mimo jiné i svůj sociálně kritický cyklus obrazů s dominujícím oběšeným Švejkem na rubu české vlajky a nápisem Stop vtipkování, nejsou jediné, co zámek nabízí.

Další výstava nabízí pohled do historie, od té nejstarší až po dvacátá léta sedmnáctého století, kdy panství získali Lichtenštejnové. Těm patří samostatná výstava. Poslední kolekce v opravených prostorách láká na fotografie Jiřích Slámů, otce a syna. Ukazují to nejlepší ze své tvorby, dokumenty ze života města i reportážní snímky.

Premiéra výstavních akcí v rekonstruovaných prostorách oživila debaty o zámku. Přišla jen v krátkém odstupu po televizní reportáži, která zámek ukázala jako nehostinnou ruinu. "Musím říci, že něco podobného jsem nezažil. Popřít skutečnost, že otevíráme opravené komnaty, a ukázat jako hlavní vchod do zámku vstup do kotelny na svahu za zámkem, to nemohl být omyl, ale úmysl," neudržel se kritiky starosta, podle kterého bude mít věc ještě dohru.

V současnosti město spolu s vlastníkem zámku, společností Incheba, upírají zraky k norským fondům, které mohou být zdrojem dotace pro další opravy zámku.

Milan Vojtek, Právo, 18. 4. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama