Rok české hudby a soudobá tvorba

4. května 2014 v 14:17 | Markéta Koutná / Harmonie
Ve čtvrtek 24. dubna 2014 proběhl v olomoucké Redutě, koncertním sálu Moravské filharmonie Olomouc, již třetí ze série koncertů festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2014. Na programu slavnostního koncertu, nazvaného příhodně "Rok české hudby & soudobá tvorba", byly čtyři skladby soudobých českých skladatelů - Vladimíra Franze, Ladislava Kubíka, Ivana Kurze a Roberta Hejnara.

Autoři (s výjimkou Ladislava Kubíka, který trvale žije ve Spojených státech amerických) se koncertu osobně zúčastnili, aby vyslechli provedení svých skladeb v podání Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Petra Vronského.

Večer zahájila symfonická báseň Radobyl Vladimíra Franze. Orchestru se podařilo monotematickou skladbu skvěle podat s důrazem na dynamické zvraty, které jsou základním kamenem díla. Skladba zaujala také svou témbrovou složkou. Druhou uvedenou skladbou se stal Koncert č. 3 pro klavír, orchestr a elektroniku věnovaný památce Bohuslava Martinů od Ladislava Kubíka. Ke klavíru usedl významný světový pianista Read Gainsford. Diváci však neměli velkou příležitost vychutnat si jeho hru, jelikož v kompozici je sólovému klavíru poskytnut jen nezbytně nutný prostor.

Po přestávce byl ve světové premiéře uveden Kurzův obraz pro symfonický orchestr nazvaný Strom života, který festivalové publikum kladně přijalo a své uznání skladateli, orchestru i dirigentovi vyjádřilo dlouhotrvajícím potleskem. Slavnostní večer zakončilo oratorium Stabat Mater olomouckého rodáka Roberta Hejnara. Pěveckých partů se úspěšně ujaly Lucie Silkenová (soprán) a Sylva Čmugrová (alt). Na varhany doprovázel Karel Martínek a zpíval brněnský sbor Kantiléna vedený sbormistry Michalem Jančíkem a Jakubem Kleckerem. Entuziasmus interpretů a precizní podání skladby bylo perfektním zakončením celkově velmi zdařilého koncertu.

Markéta Koutná, Harmonie, 25. 4. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama