Červen 2014

Smazán článek a foto Elišky Bartlové o křtu knihy Dějiny tetování

30. června 2014 v 13:27 | requin
Na základě udání/stížnosti Elišky Bartlové byla z tohoto blogu, spravovaného v rámci oficiální mediální prezentace a mediálního archívu Vladimíra Franze, smazána kopie příspěvku dotyčné obsahující fotografii Vladimíra Franze a informace o Vladimíru Franzovi, to vše publikované na stránce www.cervenykoberec.cz.

Správce blogu pak veřejně slibuje Elišce Bartlové, že se pokusí všem jejím budoucím mediálním příspěvkům vyhnout a pakliže na ně náhodně narazí, okamžitě na ně zapomene:-)

requin

„Kérky“ nejsou jen obrázky na těle. Přinášejí jedinečnost a uspokojení

26. června 2014 v 17:05 | Ondřej Bezr / iDNES.cz
Už dávno není jen doménou exotických národů, námořníků, cirkusáků a kriminálníků. Dnes se bez tetování neobejde snad žádný rocker a aspoň jednou malinkou "kérkou" se pyšní i kdejaká filmová či módní celebrita. Kniha Martina Rychlíka Dějiny tetování, která právě vyšla, je zatím nejdůkladnější prací na toto téma v češtině.

Nejznámější českou tetovanou osobností je bezpochyby hudební skladatel, výtvarník a prezidentský kandidát Vladimír Franz. Není tedy náhoda, že právě on napsal ke knize předmluvu, ve které mimo jiné píše: "Přál bych si, abyste při četbě této knihy prožili úžas."

A tomu je skutečně snadné propadnout, neboť už jen bohatá obrazová výbava komplexně pojaté publikace, jež vykládá dějiny i geografické rozvrstvení tetování, uvádí do světa nezměrného množství barev, tvarů i významů.

Tetování, jak autor píše, "člověka zvýznamňovalo, ale i stigmatizovalo, léčilo i zraňovalo, magicky chránilo, přiřazovalo mu status, věkové stupně, formu trestu, obřadně z dětí vytvářelo muže a ženu, vypovídalo o loveckých i válečnických schopnostech, krášlilo a neustále mění nepopsané osoby v jedinečné a spokojenější osobnosti."

Dějiny tetování jsou zároveň historií sice okrajové, ale plnoprávné součásti civilizace. Ostatně, nejstarší prokazatelně "pokérovaný" člověk, zmrzlý muž přezdívaný Ötzi, zemřel před 5 300 lety.

Ondřej Bezr, iDNES.cz, 25. 6. 2014

Rozhovor s VF: Na politiku kašlu, teď chci lidi už jen radostně dobíjet

21. června 2014 v 10:19 | Jana Soukupová / Mladá fronta Dnes
Při takzvaném Říčním koncertu ve středu 9. července od 19 hodin zazní skladba Vladimíra Franze vůbec poprvé. V jízdárně Louckého kláštera v podání Filharmonie Brno "doplní" Vltavu Bedřicha Smetany a Dunaj Leoše Janáčka. A Dvořákův houslový koncert.

Jak vznikla speciální skladba pro znojemský festival?

Moje zhruba patnáctiminutová symfonická báseň, dlouhá tedy asi jako Polednice Antonína Dvořáka či líněji zahraný Smetanův Blaník, začala vznikat asi před čtyřmi pěti lety, kdy měla vzniknout symfonie Morava. Ale pak to kdesi z provozně praktických důvodů, jak už to bývá, ustrnulo. Zůstalo jen torzo první věty. A po letech se náhle téma objevilo znovu. Jenže jsem mezitím složil dvě opery a další věci, byl jsem už docela jinde, takže jsem původní práci kromě tematického materiálu ani nepoužil, navíc tvar a téma symfonické básně jsou sevřenější.

Už máte skladbu hotovou?

Teď v půli června mi chybí ještě šestadvacet taktů, což jsou pro mne dva dny práce. Tři čtvrtiny skladby už má přepisovač.

Páni, to bude tedy opravdu čerstvé "zboží". Nebojíte se, zda se brněnští filharmonici tak rychle skladbu naučí?

Nebojím, jsou to dobří hudebníci a celé těleso je skvělé. Skladba by měla být taková virtuózní pecka, radostná a energická. Což vychází z přesvědčení, které pro mě vyplynulo z prezidentské kampaně. Totiž že teď se místo brodění tím politickým hnusem budu snažit lidi už jenom radostně dobíjet.

Jak tedy poplyne vaše Morava?

Pokud bychom tu "říční" tematiku brali čistě cimrmanovsky á la "Vltava je teď v Kamýku", tak to u Moravy nejde. Její vody stečou do roviny a valí se jí, nejsou tam žádné Svatojánské proudy, ale zato osa plnosti země. Morava má zkrátka jiné půvaby, ramena u Litovle, lužní lesy, Pohansko, kde se Morava stýká s Dyjí... Takže, bráno schematicky, na úvod jsou tématem prameny a kořeny, druhá část, pochopitelně konfliktnější, je člověk, třetí pak příroda a čtvrtá, nejrychlejší, oslava síly země.

A co vlastně vy a Morava?

Z Moravy mám polovinu předků. Praděda byl správcem žerotínských statků v Rosicích, dědeček zase prvním inženýrem v ostravských železárnách. Nejsem žádný přivandrovalec. A řeku Moravu jsem sjel na gumovém člunu v úseku mezi Moravským Pískem a Rohatcem. To je velmi zajímavé místo, písčité, řeka tam teče vápenitým kaňonem a zároveň to tam vypadá jako v džungli. Je tam taková láska pralesní...

Jana Soukupová, Mladá fronta Dnes, 20. 6. 2014

Skvělá hudba a lahodné víno v jedinečných kulisách Znojma

21. června 2014 v 10:18 | Jana Soukupová / Mladá fronta Dnes
Dramaturg 10. ročníku Hudebního festivalu Znojmo Roman Válek se má čím pochlubit. Inicioval speciální nastudování opery Platée i novou skladbu Vladimíra Franze přímo pro tuto hudební událost.

S Vladimírem Franzem jsem v minulosti realizoval celou řadu projektů zejména scénické hudby pro divadla v Praze, Zlíně, Brně a jinde. Tak vysvětluje dramaturg Roman Válek vznik symfonické básně Morava. Vladimír Franz ji složil speciálně pro zahajovací koncert Hudebního festivalu Znojmo.

Světová "říční" premiéra

Prvně zazní nová skladba na Říčním koncertu 9. července od 19 hodin v jízdárně Louckého kláštera u Znojma při slavnostním zahájení festivalu. Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Aleksandara Markoviče zde zahraje i další "říční skladby", Smetanovu Vltavu a Janáčkův Dunaj. Dvořákovým Houslovým koncertem vše uvede patron festivalu Pavel Šporcl.

Nejde o první podnět dramaturga festivalu směrem ke známému skladateli a výtvarníkovi. "Některé jeho symfonie jsem už inicioval a symfonická báseň Morava je logickým vyústěním těchto aktivit. Kromě toho byl Vladimír váženým hostem třetího ročníku našeho festivalu," vypočítává Roman Válek.

Jeho snad ještě pozoruhodnějším, vskutku ojedinělým počinem je pak speciální nastudování opery Platée, která festival na témže místě, kde začal, i zakončí.

"Její autor J. P. Rameau je dovršitelem unikátního žánru francouzské barokní opery a jeho Platée patří do skupiny baletních komedií, které přinášejí skvělou zábavu a zároveň neuvěřitelně propracovanou hudbu, co se týče charakteristiky děje a jednotlivých postav. Základní osu tvoří vyřešení manželské krize Jupitera a Junony zinscenováním milostné avantýry s hodně škaredou vodní nymfou Platée," vysvětluje Válek.

Opera Platée je pro svou náročnost i ve své domovské Francii málo inscenována. "Její uvedení bude tedy tou nejlepší oslavou deseti let znojemského hudebního festivalu," těší se dramaturg.

K tradičnímu spojení znojemského festivalu s vínem a vinaři podotýká, že řada koncertů se koná v Louckém klášteře, areálu vinařské velmoci Znovín. "A prezentace vinařství se odehrávají při každém koncertu ve Znojmě i okolí, přímo na festivalu proběhne i soutěž o nejlepší víno festivalu. Patron festivalu Pavel Šporcl dostal od města dokonce kousek městské vinice a návštěvníci i turisté si mohou zakoupit vína ze speciální edice soutěžních vín s etiketami festivalu," vypočítává Válek.

Specialitou znojemské hudební události je Tour de..., netradiční koncertní putování umělců a jejich publika chrámovými i světskými prostory Znojma i okolí, a to za neobvyklými hudebními nástroji. Kromě už tradiční varhanické show Martina Jakubíčka přibude letos série komorních koncertů francouzského baroka Putování s J. P. Rameauem ve Znojmě, v kapli zámku Vranov nad Dyjí, v zámku Jevišovice a dalších. "Desátý ročník je eskapádou skvělých a naprosto nekomerčních programů vsazených do jedinečného města Znojma a okolí," uzavírá Roman Válek.

Jana Soukupová, Mladá fronta Dnes, 20. 6. 2014


VIDEO: Vladimír Franz prozradil vše o svém tetování

15. června 2014 v 8:59 | Blesk
Hudební skladatel, výtvarník, vysokoškolský profesor, básník a dramatik, tím vším je vystudovaný právník Vladimír Franz (55). Toho jsme potkali na křtu knížky s názvem Dějiny tetování a tak jsme se ho nemohli zeptat na nic jiného, než právě na jeho zkrášlení kůže.

Blesk, 11. 6. 2014


Franz se v Plané vrací k prezidentské kampani

14. června 2014 v 8:27 | Jiří Kohout / Plzeňský deník
Jak jinak mohl zahájit uznávaný hudebník a výtvarník výstavu svých obrazů ve věži plánského kostela, než hudbou. Zaplněný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané si vyslechl v úvodu sobotní vernisáže výstavy obrazů Vladimíra Franze dvě hudební improvizace v jeho podání. Poté se všichni mohli přesunout do věže kostela, kde v tamní galerii bude až do 16. července k vidění výběr z jeho výtvarné tvorby.

Jak Deníku umělec řekl, po nedávné neúspěšné kandidatuře na prezidenta republiky bylo právě malování určitou formou relaxace a návratu do každodenního života.

"Tady v Plané je takový letmý průřez mojí tvorbou. Obrazy ještě trochu zasahující sociálně kritický cyklus, ale už jen letmo. Z toho cyklu jsou tady týdenní meníčka,cožjsou zobrazená běžná jídla," popsal umělec. "Návštěvníci také uvidí obraz z Karlových Varů, trochu elegie na Mariánské Lázně, Hlavou vzhůru a další," dodal Franz.

"A pak jsou vystaveny věci, kdy se člověk po prezidentské kampani vrací zpátky do života a nese to s sebou trochu jiné konotace, takže se vracíme znovu spíše ke klasické malbě, takže tam jsou Tři studny, Myší zátiší, Oderská krajina... Je to reminiscence na zmíněnou akci, prezidentskou kampaň, kteráměpotkala."

Galerie Ve věži v Plané je pro veřejnost otevřena od úterý do pátku vždy od 14 do 16 hodin, v sobotu a v neděli je pak otevřeno vždy od 14 do 17 hodin.

Jiří Kohout, Plzeňský deník, 9. 6. 2014

Franz: Tachovsko dobře znám, vracím se pravidelně v podletí

11. června 2014 v 5:57 | Jiří Kohout / Tachovský deník

Planá - Jak jinak mohl zahájit uznávaný hudebník a výtvarník výstavu svých obrazů ve věži plánského kostela, než hudbou. Zaplněný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané si vyslechl v úvodu sobotní vernisáže výstavy obrazů Vladimíra Franze dvě hudební improvizace v jeho podání. Poté se všichni mohli přesunout do věže kostela, kde v tamní galerii bude až do 16. července k vidění výběr z jeho výtvarné tvorby.

Jak Deníku sám umělec řekl, po nedávné neúspěšné kandidatuře na prezidenta republiky bylo právě malování určitou formou relaxace a návratu do každodenního života.

"Tady v Plané je takový letmý průřez mojí tvorbou. Obrazy ještě trochu zasahující sociálně kritický cyklus, ale už jen letmo. Z toho cyklu jsou tady týdenní meníčka, což jsou zobrazená běžná jídla," popsal umělec. "Návštěvníci také uvidí obraz z Karlových Varů, trochu elegie na Mariánské Lázně, Hlavou vzhůru a další," dodal Franz.

"A pak jsou vystaveny věci, kdy se člověk po prezidentské kampani vrací zpátky do života a nese to s sebou trochu jiné konotace, takže se vracíme znovu spíše ke klasické malbě, takže tam jsou Tři studny, Myší zátiší, Oderská krajina… Jsou to taková různá nebezpečí. Je to reminiscence na zmíněnou akci, prezidentskou kampaň, která mě potkala."

Vladimír Franz dále uvedl, že k dispozici má rovněž cyklus akvarelů. "Touto dobou jsem se často coural po Tachovsku a mám řadu akvarelů z Přimdy, Krasíkova, z Pavlovic. Tento kraj mám velmi zmapovaný," uvedl.

Franz na Tachovsko jezdívá, jak termín označil, v podletí, tedy zhruba v období, která máme zrovna teď. "V podletí mám tuto krajinou protoulanou a v akvarelech, kterým říkám cestovní deníky, ji mám zaznamenanou. Tento kraj je mi velmi milý."

Mezi jeho nejoblíbenější místa patří Vlčí hora u Černošína. "Vlčí hora je krásná. Jednak Volfštejn, samozřejmě, a nad tím Goethova louka, kde Goethe hledal turmalíny, takové šestiboké černé krystaly, které nosil opatovi tepelského kláštera. Je to prostě krajina zvláštně magická, jak se láme mezi tepelskou pánví dál. A je tady také vidět a cítit přeliv z německého kraje do českého, jak se země snaží vrátit zpátky. Takové zvláštní napětí," popsal umělec.

Galerie Ve věži v Plané je pro veřejnost otevřena od úterý do pátku vždy od 14 do 16 hodin, v sobotu a v neděli je pak otevřeno vždy od 14 do 17 hodin.

Jiří Kohout, Tachovský deník, 9. 6. 2014

Planá: V Plané bude vystavovat uznávaný hudebník a výtvarník Vladimír Franz

3. června 2014 v 18:21 | Tachovský deník
Světově uznávaného výtvarníka se podařilo získat pro další výstavu v Galerii Ve věži v Plané. Od soboty 7. června budou moci návštěvníci galerie ve věži plánského kostela Nanebevzetí Panny Marie obdivovat díla předního českého hudebního skladatele (je držitelem řady ocenění, včetně mezinárodních, za scénickou hudbu, komponuje také filmovou a televizní hudbu), výtvarníka, vysokoškolského pedagoga a nedávného kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze. Zahájení výstavy jeho obrazů se tentokrát uskuteční v sobotu 7. června od 17 hodin přímo v kostele, kde Vladimír Franz zahraje na varhany. Při vernisáži pak autor svoje obrazy přítomným hostům okomentuje a je připraven si popovídat s návštěvníky nejen o umění. Výstava potrvá do 16. července, galerie má otevřeno v úterý až pátek od 14 do 16 hodin a v sobotu a v neděli od 14 do 17 hodin.

Tachovský deník, 3. 6. 2014