„Kérky“ nejsou jen obrázky na těle. Přinášejí jedinečnost a uspokojení

26. června 2014 v 17:05 | Ondřej Bezr / iDNES.cz
Už dávno není jen doménou exotických národů, námořníků, cirkusáků a kriminálníků. Dnes se bez tetování neobejde snad žádný rocker a aspoň jednou malinkou "kérkou" se pyšní i kdejaká filmová či módní celebrita. Kniha Martina Rychlíka Dějiny tetování, která právě vyšla, je zatím nejdůkladnější prací na toto téma v češtině.

Nejznámější českou tetovanou osobností je bezpochyby hudební skladatel, výtvarník a prezidentský kandidát Vladimír Franz. Není tedy náhoda, že právě on napsal ke knize předmluvu, ve které mimo jiné píše: "Přál bych si, abyste při četbě této knihy prožili úžas."

A tomu je skutečně snadné propadnout, neboť už jen bohatá obrazová výbava komplexně pojaté publikace, jež vykládá dějiny i geografické rozvrstvení tetování, uvádí do světa nezměrného množství barev, tvarů i významů.

Tetování, jak autor píše, "člověka zvýznamňovalo, ale i stigmatizovalo, léčilo i zraňovalo, magicky chránilo, přiřazovalo mu status, věkové stupně, formu trestu, obřadně z dětí vytvářelo muže a ženu, vypovídalo o loveckých i válečnických schopnostech, krášlilo a neustále mění nepopsané osoby v jedinečné a spokojenější osobnosti."

Dějiny tetování jsou zároveň historií sice okrajové, ale plnoprávné součásti civilizace. Ostatně, nejstarší prokazatelně "pokérovaný" člověk, zmrzlý muž přezdívaný Ötzi, zemřel před 5 300 lety.

Ondřej Bezr, iDNES.cz, 25. 6. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama