Říjen 2014

VIDEO: VF v Top Star Magazínu

25. října 2014 v 6:45 | Iva Kubelková / TV Prima
Vladimír Franz: Bulvár je forma pohádky. A proč nemá rád počítač? (TOP STAR video)Z ARCHÍVU: Rozhovor s VF pro Brněnskou TV (9. 10. 2012)

25. října 2014 v 6:40 | Brněnská televize
Rozhovor s Vladimírem Franzem, pořad Ptáme se za vás.

Brněnská televize, 9. 10. 2012

Bory šumí. Nerušit!

25. října 2014 v 6:34 | František Houda / Česká pozice
(...)

"Neměnit!" říká hudební skladatel Vladimír Franz. "Máme pěknou hymnu, umělecky zvládnutou, srovnejte si ji s jinými - třeba s tou americkou, nenápaditou. Naše hymna je organická, připomíná mi příjemný biedermeier. Proč všechno bořit? Postavíte na Hradčanech obchodní centrum?"

Že třeba ty šumějící bory jsou klišé, které je rozeseto doslova po celé dobové literatuře? Franz: "A co má být? Jasně, bory šuměly v té době každému, byl to dobový idiom, a vůbec ne jediný, jen si všimněte třeba slova dahlia - jiřina. Tu najdete tehdy také všude."

(...)

František Houda, Bory šumí. Nerušit! Česká pozice, 19. 10. 2014

Obrazy za miliony: výpovědi umělců

25. října 2014 v 6:33 | Lukáš Ivánek / Břeclavský deník
Policisté nadále prověřují případ zmizelých obrazů na zámku ve Valticích. Spis bobtná. Vedoucí autorů se přiklání k objednávce.

Ačkoliv se kauza ztracených obrazů na valtickém zámku táhne už od jara, otazníky nad osudem majetku za miliony korun visí dále. Policisté případ stále prověřují, do vyšetřování nesklouzl. "Stejně tak jsme zatím nikoho neobvinili," potvrdila Břeclavskému deníku mluvčí policistů v okrese Kamila Haraštová. Situace není příjemná pro umělce, mezi nimiž je například bývalý kandidát na prezidenta Vladimír Franz, ani pro památkáře. Všichni čekají. "Dohledáváme zbylé majitele a upřesňujeme, kolik obrazů chybí. Některé mohou být v galeriích. Autorů je skutečně hodně a potřebujeme jejich svědeckou výpověď. Je nutná pro stanovení škody, ta předběžná zůstává na třech a půl milionech korun. Případ je kvůli vysokému počtu lidí složitý, spis je už poměrně obsáhlý," sdělila Haraštová.

Ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži, pod nějž valtický zámek spadá, Jan Slezák řekl, že jsou se zástupci umělců v kontaktu. Hledají dohodu, jak zbylé obrazy podchytit smluvně. Aby bylo jasné, kolik jich je, v jakém jsou stavu či kdo za ně zodpovídá. "Zatím ale nejsme úplně zajedno. Udělali jsme inventuru, u níž byly obě strany. Máme seznam toho, co je na zámku uložené. Není ale nijak smluvně dopracované, že tam jsou. Na smlouvě právě pracujeme," uvedl ředitel.

Pořádná smlouva

Případ je zároveň impulsem pro důslednější přístup do budoucna. "Nepůjde o zásadní změnu pravidel. Je potřeba předem uzavřít pořádnou smlouvu, kde by bylo jasně uvedené, co a jak za různých okolností. Smlouva, která byla uzavřená ve Valticích, byla hodně vágní. Šlo spíše o dohodu o spolupráci. Vůbec to neřešilo podstatu věci," pokračoval Slezák při včerejším rozhovoru.

Vedoucím sympozií, při nichž obrazy na zámku vznikaly, byl Jan Pospíšil - ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Ten je ze zdlouhavého prověřování překvapený. "Patrně to ale jinak nejde, policisté si ověřují data, která jsme jim dali," konstatoval Pospíšil.

Verzi, že by si malíři díla v mezičase sami odvezli, odmítá. A pokud se něco takového nakonec přece jen prokáže, bude to podle něj maximálně o dvou až třech lidech. Postrádaných děl je přitom necelá šedesátka. "Více jich odvezených nebude. O pětadevadesáti procentech obrazů vím, že jsou ztracené. Jsem přesvědčený, že policisté přijdou ke stejnému závěru," doplnil Pospíšil. Zatímco šéf památkářů Slezák marně hledá pro situaci vysvětlení, Pospíšil se přiklání k možnosti, že díla zmizela účelně. "Vyřezávání více než padesáti obrazů složených ze třech dílů o velkých rozměrech, je podle mě na objednávku. Někdo asi potřeboval plátna. Že by je tam nějaký pracovník svévolně vyřezával, se mi zdá absurdní," sdělil Pospíšil.

Pro úplnost. Sympozia se na valtickém zámku konala od počátku devadesátých let do roku 2005. Poslední kontrola se konala o čtyři léta později. Kromě zmíněného Franze přišla k újmě řada vysokoškolských pedagogů a uznávaných autorů.

Dohodu s umělci uzavírala někdejší kastelánka Darina Horká.

Lukáš Ivánek, Břeclavský deník, 11. 10. 2014