Střepiny (TV NOVA, 9. 11. 2014)

15. listopadu 2014 v 16:31 | TV NOVA
moderátorka Markéta Fialová: Tento týden je to dva roky ode dne, kdy více či méně známé osobnosti podaly svou kandidaturu na post prezidenta České republiky v první přímé volbě. Uchazečů bylo celkem 20. Do souboje nakonec prošlo 9 z nich. Jak na to období nejvýraznější kandidáti vzpomínají a půjdou do toho znovu? Tady jsou rozhovory se čtyřmi z nich. (...) Nepřehlédnutelnou figurou v prezidentských volbách byl Vladimír Franz. Právě díky němu se o naši první přímé volbě mluvilo i za velkou louží. Nikde na světě ještě neměli tak ornamentálního prezidentského kandidáta a žádný z nich určitě o volbě nesložil oratorium.

Vladimír Franz (ukazuje v partituře): Tady to začíná, je to pro varhany, bicí, sbor a vypravěče. Tady je taková, vlastně takový říkadlo - "Jágr, tygr, tajná kniha, Dalík, Malý Bobeš, střední Bobeš, velký bratr" a z toho náhle se objeví témbr, kdy nastupuje 9 hlasů a každý z nich je jeden kandidát.

MF: Vladimír Franz si neodpustí kritický tón, když mi vysvětluje, že ve dvacetiminutové hudební grotesce o bitvě o Hrad dostali všichni jeho protikandidáti na frak. (Čte z partitury) "Tak, pane debile, kdybyste nebyl debil, jakože debil dozajista jste..."

VF (čte z partitury): "Kdybyste četla a kdybyste znala, jakože neznáte, kravička je kozička, když ještěrka je pes." To je jeden z kandidátů. Já ho nazývám kandidát B. Pak je tam kandidát A ještě, taky nejmenuji.

MF: Vladimír Franz se po volbách vrátil na univerzitu ke studentům a do svého ateliéru, kde skládá a maluje. Nad tím, že nesedí na Hradě, nepláče.

VF: Kdyby to vyšlo, tak by si člověk zaplakal a šel by sloužit. Ale když to nevyšlo, tak holt to nevyšlo, ale byla to zajímavá, strašně zajímavá zkušenost.

(...)

MF: S těmito kandidáty se ale v druhé volbě už nejspíš počítat nedá. Víceméně se shodují v jediné, a to, že martýrium prezidentské volby už asi znovu absolvovat nechtějí.

VF: To je otázka, jestli bude poptávka. Pro mě to není jaksi prioritní záležitost. Když je mi dáno zpívat, tak je škoda někde žvanit, protože to může každej, skládat a malovat nemůže každej.

Střepiny, TV NOVA, 9. 11. 2014, moderátor: Markéta Fialová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama