Anketa: Symbol, či nadávka?

30. prosince 2014 v 14:26 | Vladimír Franz / Lidové noviny
Miloš Zeman mluvil 2. listopadu v Hovorech z Lán o "běsnící pražské lumpenkavárně". Co tím myslel? Existuje vůbec něco takového, není to jen nadávka?

LN se rozhodly vzít prezidentův výrok vážně a oslovily významné osobnosti našeho veřejného života, včetně Miloše Zemana, aby se pokusily definovat, co pražská kavárna je - a co pražská kavárna není.

(...)

Vladimír Franz:

Bývalo zvykem, že se lidé intelektuálnějšího ražení scházívali v kavárnách a diskutovali o problémech. Mnohé kavárny se staly legendami - vzpomeňme kavárnu Arco, kam chodili Franz Kafka, Max Brod, Franz Werfel a mnozí další. Vzpomeňme slavné Unionky s bratry Čapky, Václavem Vilémem Štechem a Antonínem Matějčkem nebo kavárny Slavia se stolem Jiřího Koláře. Ostatně i já sám jsem se tam učil na právnické zkoušky a psal partituru oratoria Ludus Danielis...

Dnes pojem pražská kavárna neznamená žádnou konkrétní kavárnu a bojím se, že chuť do života z výsledků její práce - v porovnání třeba s Kafkou nebo bratry Čapky - rozhodně nečerpám.

Mrzí mě to. Jsem idealista stejně nepraktický jako mnozí další intelektuálové. Vím však, že ideál není jen mrtvá zapouzdřená konzerva, naopak - ideál je něco, co musí být neustále obnovováno kontaktem s "obyčejným životem".
Je to stejné jako u mistrovských houslí. Pakliže se na ně přestane hrát, změní se v krátkém čase ve vyschlou bedýnku s povolenými strunami, na níž už nevyloudíte nic.

Nemohu se zbavit dojmu, že lidé, kteří jsou označováni za příslušníky pražské kavárny, se zastavili v čase, svůj ideál zapouzdřili tak jako mistrovské housle. Zvolna jej proměňují v mrtvý artefakt a sami se stali nerudnými hlídači bez humoru, kteří zuby nehty brání tomu, aby jejich ideál byl dotčen jakýmikoli fakty a projevem života.

(...)

Lidové noviny, 27. 12. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama