Lidé věděli, jaký Zeman bude, říká Fischer. Není důvod k obavám, tvrdí Franz

14. ledna 2015 v 9:09 | iHNED.cz
Jak hodnotíte Miloše Zemana jako prezidenta? Spojuje společnost? Na čem se s ním shodnete a v jakých názorech se naopak rozcházíte?

(...)

Vladimír Franz: Záleží i na "vyspělosti" opozičního tábora respektovat výsledek voleb

VF: Princip přímé volby prezidenta je dalším krokem na cestě k uvědomění si, co je, co znamená a jak funguje demokracie. Už z výsledku "půl na půl" vyplývá, že vítězný kandidát nemůže beze zbytku "spojovat" společnost. A když, tak v dílčích záležitostech.

Nezáleží jen na něm, jak je vnímán, záleží také na jeho mediálním obrazu a stanoviscích těch, kteří obraz utvářejí. A rovněž záleží i na demokratické "vyspělosti" opozičního tábora v respektování výsledku volby.

Nástupem Miloše Zemana se společnost obnažila a jasně vyvstaly mnohé otázky, které byly latentně přítomné, leč neřešené. Domnívám se, že přes všechny, často zveličované rysy prezidentova "osobního folkloru" - například plebejství, neschopnost obklopit se kvalifikovaným týmem, formulování názorů bez ohledů - je prezident realisticky uvažujícím politikem, upřednostňujícím prosperitu a svéprávnost vlastní země před zájmy cizími.

Období jeho vlády pro nás znamená sanitární čas a dobrou příležitost pro "inventuru" v oblasti demokratických hodnot. Takže na otázku, jak hodnotím prezidenta Zemana, odpovídám: Ač je to trochu s odřenýma ušima, domnívám se, že není důvod k obavám.

iHNED.cz, 10. 1. 2014
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama