Únor 2015

Vladimír Franz a Ida Saudková: výstava v Jazz clubu Teplice (21.2.-31.3.2015)

15. února 2015 v 8:46 | Jazz Club Teplice
Vladimír Franz - obrazy, kresby

Výstava v prostorách Jazz clubu Teplice je svým rozsahem výjimečná. Představuje malířskou tvorbu profesora Vladimíra Franze, který je řazen nejen mezi přední české malíře, ale i hudební skladatele a od počátku devadesátých let se stává vůdčí osobností nově se utvářející podoby českého postmoderního dramatu.
Základním tématem výtvarného díla Vladimíra Franze je dvojakost pocitů a představ ve vztahu člověka k přírodě, pomíjivost lidských zásahů do krajiny a postupné mizení stop v nemilosrdně obrodivém kontextu elementární přírodní energie (cyklus Znamení zóny). V posledních letech se zabývá reflexí mnohých modelů dnešního sociálního chování a jejich usvědčování ze směšnosti a pokrytectví, který vyústil v sociálně kritický cyklus.

Ida Saudková - fotografie

Fotografka Ida Saudková zůstala věrná klasické černobílé fotografii. Motivem její tvorby je člověk a jeho život, osobnost známá či populární, člověk ocitnuvší se na výsluní nebo okraji společnosti. Na první pohled zaujmou svojí vizáží, jsou odlišní a výjimeční. A nejedná se pouze o přátele, ale i o úplně cizí osoby. Svůj vyhlédnutý model, který v ní vyvolá určitou představu o možném námětu stylizuje - současně s prostředím - do určitého výrazu a pózy. Sama své cykly hodnotí jako poctu všem lidem, kteří nejsou neseni "středním proudem", ale kteří v sobě našli odvahu odlišit se, žít na hraně.


Skeletoni

15. února 2015 v 8:06 | Jakub Hussar
Středometrážní hraný film Jakuba Hussara s hudbou Vladimíra Franze.


Kdysi tvrďák a postrach boxerských ringů......

15. února 2015 v 8:03 | Herminapress.cz
Kdysi tvrďák a postrach boxerských ringů, mj. bronzový medailista z Mistrovství Evropy, Mistr ČSSR i ČSR v boxu, Rostislav Osička, otevřel včera ve foyeru Divadla Bez zábradlí svoji další autorskou výstavu. Jak řekl, nepočítá, kolikátá to je a ani neví, kolik obrazů za svou dlouholetou malířskou kariéru vytvořil. "Evidenci si nevedu, ale bude jich tak čtyři možná pět stovek. Tady v Divadle Bez zábradlí představuji výběr z díla. Jsou tu obrazy se sportovní tématikou, ale i takové, které vyjadřují mé pocity a myšlenky. Na některé jsem vepsal i pár veršů," seznámil návštěvníky na úvod vernisáže Rosťa, který je mimo tuhle svoji úspěšnou uměleckou činnost i kondičním trenérem ve fitness centru BBC a také třeba i kaskadérem. "Box i umění k sobě určitě patří, u mě se tyhle činnosti prolínají. Nedokážu říci, co mě živí, ale vím, co mě baví a co mám rád. A tím jsou všechny aktivity, které dělám," dodal Rostislav Osička. Výstavu mu zahájil jeho kamarád a kolega výtvarník a také skladatel, publicista, rovněž i bývalý sportovec a člověk, kterého Osička podporoval při prezidentské volbě, profesor Vladimír Franz. "Rosťa je boxer s něžnou duší. To na jeho obrazech poznáte. Navíc každý z nich, když u něj chvilku postojíte a dobře si ho prohlédnete, má nějaký děj, o něčem promlouvá. A to se mi na autorových dílech hodně líbí. Ne vždy a ne u každého je tomu tak," nechal se slyšet Franz. Na vernisáž dorazily i Rosťovy kamarádky, mj. zpěvačka a herečka Markéta Zehrerová nebo první manželka Jiřího Krampola, Marta. A oběma dámám se vystavené "kousky" viditelně zamlouvaly.

13.2. 2015