Duben 2015

Tschechischer Schlossverwalter entsorgte Gemälde

12. dubna 2015 v 12:30 | orf.at
Monatelang hat die tschechische Polizei nach den verschwundenen Kunstwerken eines internationalen Malertreffens gesucht. Nun wurde bekannt: Der Verwalter von Schloss Valtice, wo das Symposium "Großes Format" stattfand, entsorgte die Leinwandarbeiten den Ermittlern zufolge bei Aufräumarbeiten.

"Wir hätten eher erwartet, dass eine organisierte Bande die Gemälde gestohlen und im In- und Ausland verkauft hätte", teilte ein Polizeisprecher heute mit. Vom Wert der Werke, den Sachverständige auf mindestens 4,6 Millionen Kronen (170.000 Euro) schätzten, dürfte der Schlossverwalter demnach nicht gewusst haben.

Verloren sind insgesamt 85 Gemälde von 39 zeitgenössischen Künstlern, darunter die "Madonna von Ameisen getragen" des Malers und tschechischen Ex-Präsidentschaftsbewerbers Vladimir Franz.

News, orf.at, 4. 4. 2015

Vystaví nezničená díla ze sympozií Velký formát

12. dubna 2015 v 8:31 | Týdeník Břeclavsko
Regionální muzeum v Mikulově připravila na místním zámku výstavu výtvarných děl, která byla vytvořena ve Valticích během sympozií Velký formát a která nebyla zničena na příkaz kastelána tamního zámku.

Výstava, která bude zahájena v pátek 10. dubna v 17 hodin, je zprávou o deseti ročnících malířského sympozia Velký formát (1992-1996, 2001-2005). V jejich průběhu vytvořilo v barokní jízdárně valtického zámku 74 autorů z různých míst Evropy více než stovku děl, z nichž měla být utvořena sympoziální sbírka. Během krajinářského plenéru v roce 1990 byli organizátoři Jan Pospíšil a Jaroslav Pelikán fascinováni velikostí prostoru jízdárny valtické jízdárny a tehdy vznikla myšlenka Velkého formátu. Jízdárna se od roku 1992 vždy v červenci stala malířům velkým společným ateliérem a závěrem výstavní síní.

Valtické sympozium mělo několik zvláštností. U sochařských sympozií se předpokládá nějaké další využití vytvořených děl - díla jsou mnohdy utvářena pro konkrétní umístění a zůstávají tak trvale zachována, případně vytvářejí přírodní nebo městskou veřejně přístupnou galerii. U malířských sympozií pořádaných v České republice je skoro výjimkou, že vytvořená díla mají být uchována a postupně vytvořit sbírku. Valtické sympozium takový cíl mělo. Na zámku ve Valticích byla uložena a k dalšímu využití určena početná sbírka děl vytvořených v letech 1992 až 2005, čítající více než 100 položek.

Další zvláštností bylo, že valtické sympozium probíhalo v pětiletých cyklech. První se uskutečnil v letech 1992 až 1996, druhý v letech 2001 až 2005. Pauza mezi jednotlivými cykly dala možnost zhodnotit v klidu jejich průběh, zamyslet se nad výsledky a připravit další ročníky. První cyklus byl uzavřen vydáním tištěného katalogu, druhý cyklus vydáním CD a prezentací na webových stránkách, připravován (jak se později ukázalo již bezúspěšně) byl třetí pětiletý cyklus, jehož vyvrcholením měla být několikrát již zamýšlená a neustále odkládaná trvalá prezentace na zámku ve Valticích.

Sympozia zúčastnilo 74 autorů, z nich 45 z České republiky, 11 ze Slovenské republiky a 18 z jiných států (Belgie, Finsko, Irsko, Litva, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Švédsko a Velká Británie.

V souvislosti s žádostí účastníka sympozia Vladimíra Franze o zapůjčení jeho děl pro výstavní účely bylo 7. března 2014 zjištěno, že jeho díla nejsou na zámku k nalezení. Zato byla v Zámecké jízdárně nalezena pohozená část rámů prokazatelně ze sympozií Velký formát; plátna byla z rámů vyřezána. Následně provedenou inventurou a porovnáním s dokumentací bylo zjištěno, že téměř polovina ze 112 katalogových děl je pohřešována. Šetření převzala Policie ČR, která letos v dubnu oznámila, že obrazy nebyly odcizeny, ale zničeny na příkaz kastelána zámku.

Výstava v prostorách 1. patra mikulovského zámku představí 30 zachovaných obrazů z depozitáře na valtickém zámku. Výstava obrazů je doplněna texty, v nichž se někteří autoři nebo teoretici nad sympoziem zamýšlejí. K projekci je připraven výběr z fotodokumentace průběhu sympozia a přehled zničených obrazů.

Týdeník Břeclavsko, 8. 4. 2015

Tajemství valtického zámku: Kastelán spálil 58 obrazů a nikdo nechce prozradit, proč. Měl by dostat pochvalu, píší diskutéři… Podívejte, co Koniáš zlikvidoval

12. dubna 2015 v 8:30 | Krajské listy
Nedobytná pevnost se stala ze zámku Valtice poté, co se provalilo, že bývalý kastelán zámku nechal úmyslně zničit 58 obrazů za několik milionů korun. "Nebudu se k ničemu vyjadřovat. Domluvil jsem se tak se státním zástupcem," rezolutně odmítl komunikaci bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Sdílnější nebyla ani vicekastelánka valtického zámku Michaela Suchánková, hradbu mlčení neprolomila ani mluvčí kroměřížského Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. Co se to tedy vlastně stalo?

Až ředitel kroměřížského Národního památkového ústavu Jan Slezák byl otevřenější. "Pan Tlusták již nebyl kastelánem od loňského roku, kdy se celá kauza objevila. Byl odvolán z funkce a pouze pověřen řízením, nyní již však není ani to," informoval KrajskéListy.cz Slezák.

"Z důvodu presumpce neviny však zůstává dál zaměstnancem Národního památkového ústavu, do doby, než se situace vyšetří. Samozřejmě, že má funkci, kde nebude mít možnost rozhodovat o mobiliáři, ani o personálních věcech," uvedl Slezák. A jaké podle něj byly důvody zničení obrazů? "Po pravdě řečeno, nemám ani jistotu, že to skutečně udělal pan Tlusták. A pokud skutečně ano, jeho důvody si nedovedu představit," uzavřel ředitel. Podle zástupce vedoucího břeclavské policie Jana Cupala je však důvod úsměvný, jak uvedl server Blesk.cz.

Gang zlodějů? Ne, zaměstnanci

Policie se nejprve domnívala, že 58 obrazů odcizil gang zlodějů, a to kvůli tomu, že jejich krádež nahlásil sám Tlusták. Díla vznikla ve valtické zámecké jízdárně při výtvarném sympoziu Velký formát, které se na zámku koná každý rok od roku 1992. Bylo mezi nimi i dílo kandidáta na prezidenta Vladimíra Franze. Před pár dny pak policie zjistila, že na Tlustákův pokyn měli tato díla zničit zaměstnanci zámku. A to nenávratně - zřejmě spálením. Ponechal pouze rámy. Škoda byla vyčíslena na více než 4,66 milionu korun, památkáři nyní hrozí až tři roky vězení. Podle všeho se už částečně přiznal, vazba však na něj uvalena nebyla.

Kdyby k tomu došlo v kravíně...

Kromě zmíněného Franze byly zničeny obrazy i dalších vysokoškolských pedagogů a uznávaných autorů z celé Evropy. Sám Franz na zmizení děl i upozornil, neboť chtěl vydat své dílo Madona nesená mravenci. Jak uvedl Břeclavskému deníku, sám nechápe, co se stalo: "Kdyby k záležitosti došlo ve válcovně plechu či v kravíně, člověk by si mohl říci: No budiž. Ale v kulturní instituci, jejíž starostí by měla být především péče o kulturní dědictví, jakož i movité či nemovité kulturní statky a hodnoty, jejich ošetření a uchování?" divil se Franz s tím, že je vidět, že došlo k totálnímu selhání.

Vladimír Franz jako pravidelný účastník Mezinárodního sympozia Velký formát Valtice přispěl i vloni do této mimořádné akce jedním obrazem. V gigantické barokní jízdárně vznikla už v minulých letech jeho velká plátna 600 x 240 cm: Houby, Ježíš, Jahody a Vánoce na psí řece. Tentokrát do tohoto seznamu přibylo plátno Madona nesená mravenci, které nyní už neexistuje. Neslo podtitul krize identity euro-americké civilizace; jde o téma, kterým se autor v současnosti zabývá soustavněji. Na obraze se vznášela Madona obklopená mravenci a byla přitom konfrontována s různými kultovními postavičkami a výrobky naší doby: Ferdou Mravencem, Mickey Mousem a Coca-Colou. Tvůrce paradoxně dospěl k názoru, že krize lidské identity je jen odrazem krize, ke které zřejmě už předtím došlo v nebi…

Koniáš nalezl I pochopení

V diskuzích pod články na internetových serverech se povětšinou kastelán setkal s pochopením. "Poté, co vidím, jaké obrazy byly zničeny, se musím kastelána zastat," napsal například Pavel Foltán. Přidal se i Vít Prokop: "Kastelán by měl dostat pochvalu." "Mám pocit, že soudit by měli ´umělce' za poškozování cizího vkusu. Kastelán jednal správně," napsal rovněž Josef Řihák.

Vendula Kvochová, Krajské listy, 11. 4. 2015

Osobnosti na cestách

12. dubna 2015 v 8:22 | Lidé a země
Otázky pro Vladimíra Franze: Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor popisuje své první, nejlepší a nejhorší cestování

Moje poprvé

Roku 1965 jsem poprvé vyrazil do Bulharska. Navštívil jsem město Varna. Bylo pro mě velkým překvapením, když jsem kráčel ulicí a náhle jsem před sebou spatřil velkou zelenou horu, připomínající pražský Petřín. Ovšem k mému údivu se nejednalo o horu, nýbrž o mořskou hladinu. Tehdy jsem si vzpomněl na báseň Jana Nerudy, který něco podobného popisuje. Moře, které teče nahoru. Byla to nádhera, úžasný okamžik, na který si přesně pamatuji dodnes.

Moje nejlepší

Krásných zážitků z cestování mám mnoho, je těžké popsat jen jediný. Z těch, které mi však utkvěly nejvíce v paměti, mohu zmínit například setkání s čistou vodou Jaderského moře, dále pohled na Indický oceán, během něhož jsem se oddával hudbě W. A. Mozarta, či prostou krásu arabské pouště v noci.

Moje nejhorší

Nepříjemný zážitek mám z cesty na Nový Zéland, kam jsem odlétal z anglického letiště Heathrow. Můj kufr měl značnou nadváhu. Tehdy mě samozřejmě nechtěli pustit, a já nevěděl, co dělat. Byl jsem tak zoufalý, že jsem dokonce sehrál scénku, jak se bojím létání, bohužel si to už přesně nepamatuji, bylo to šílené divadlo. Nakonec mě naštěstí pustili. Nyní se tomu člověk může zasmát, avšak tenkrát mi do smíchu rozhodně nebylo.

zkrátka ze světa, Lidé a Země, 9. 4. 2015

Někam patřit – aneb krajina dotýkaná a kulturní

12. dubna 2015 v 8:14 | Písecký světPřednáší Prof. JUDr. Vladimír Franz, hudební skladatel, malíř, básník a dramatik. Vysokoškolský pedagog kabinetu Scénické hudby na Divadelní fakultě AMU v Praze.

Přednáška se koná v přednáškovém sále Prácheňského muzea, vstup přes nádvoří bývalé Obchodní akademie. / 16.4. v 16 hodin

Křížem krážem, napříč prostorem i časem. Krajina dotýkaná, kulturní - místo, kde se setkává, prolíná a násobí přírodní energie s energií lidskou.

Krajina jako matrice a otisk - stopy na živých pěšinkách, které ji činí konkrétní a hmatatelnou tady a teď, stejně jako kdysi…

Lenka Nádějová, 10. 4. 2015

V Mikulově vystavují nezničená díla z valtického sympozia

12. dubna 2015 v 8:06 | Haló noviny
Rozměrná plátna z valtického malířského sympozia Velký formát si prohlédnou návštěvníci zámku v Mikulově. O cenné kolekci se v poslední době mluvilo hlavně kvůli policejnímu vyšetřování bývalého valtického kastelána Michala Tlustáka, jenž podle kriminalistů nechal část pláten zničit. Mikulovskou výstavu tvoří 30 dochovaných obrazů.

Sympozium Velký formát se v jízdárně zámku Valtice konalo v letech 1992 až 1996 a 2001 až 2005. Zúčastnilo se ho postupně 74 autorů z různých evropských zemí. Vytvořili více než stovku děl. Jeden z pravidelných účastníků Vladimír Franz do Valtic loni přijel, aby si z depozitáře vypůjčil své plátno, avšak dílo tam nenašel. Následovalo vyšetřování, nakonec policisté obvinili Tlustáka, že nechal zničit 58 obrazů. Způsobil tak škodu 4,6 milionu korun. Motiv není známý.

Sbírku vzešlou ze sympozia tak v současnosti tvoří přibližně polovina původního počtu pláten. Do výstavní síně mikulovského zámku se jich vešly pouze tři desítky. Důvodem je velikost obrazů, která se pohybuje kolem deseti metrů čtverečních. Ostatní zachovaná díla jsou dočasně uložená u autorů. Organizátoři sympozia by rádi jednou vystavili celý zbytek sbírky. Otázkou však zůstává, kde najít dostatek prostoru.

Právě formát obrazů spolu s prostředím jízdárny utvářel zvláště v 90. letech výjimečný ráz sympozia. Malba na tak velkém plátně tehdy byla mnohem méně častá než v současnosti. Sympozií se někteří umělci účastnili opakovaně. Kromě organizátora Jana Pospíšila a Vladimíra Franze to byli ještě třeba Vladimír Popovič, Mikoláš Axmann a Jiří Surůvka.

Výstava se veřejnosti otevře v sobotu, potrvá do 28. června, uvedla Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově. Poté ve stejných prostorách začne jiné malířské sympozium, mikulovská Dílna.

Haló noviny, 11. 4. 2015

Valtice Castle Manager Destroys $185,000 Worth of Art and Blames it on Robbers

12. dubna 2015 v 8:04 | Artnet.com
A former manager of the Valtice Castle, a baroque UNESCO Heritage Site in the Czech Republic, has become the main suspect in a police investigation into the disappearance of 58 paintings left in the castle's care, Der Standard reports.

The South Moravian castle is home to an annual art show titled "Large Format." The last edition hosted artists from six countries, and 39 of them are now missing their artworks. The combined value of the 58 missing paintings is estimated at €170,000 ($185,000).

The castle manager initially told police detectives that the artworks had disappeared. Police thus first searched for a gang of art robbers. "We had expected to find an organized ring of art looters who'd sell the artwork in Prague and abroad," a Czech police spokesperson told the media.

Instead, police found broken frames and partially burnt canvases, and suspicion quickly switched to the castle manager himself. The manager claims not to have known what the paintings were worth. The motives remain mysterious.

One of the missing paintings is a work titled "Madonna Carried by Ants" by Czech composer and painter Vladimír Franz, better known as the fully-tattooed arts professor who polled third in the 2013 Czech presidential election.

Hili Perlson, ArtNet.com, 8. 4. 2015

Novinky na zámku: klimatizace, Franz, Burian a Večerníček

12. dubna 2015 v 8:01 | Brněnský deník
Dokázal zpopularizovat a přiblížit život pravěkých zvířat, ale i indiánů osobitými ilustracemi stovek nejrůznějších knih. Řeč je o ZdeňkuBurianovi,kterýmána kontě asi třináct tisíc děl. Část z nich uvidí v červnu návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku.

Burianova díla zapůjčená z Musea Kampa Nadace Jana a Medy Mládkových budou vedle pláten Vladimíra Franze hlavním tahákem letošní sezony. "Buriana vystřídá na podzim výstava věnovaná padesátým narozeninám Večerníčku," vysvětlil starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Dodal, že před zahájením nadcházející výstavní sezony budou dělníci instalovat klimatizační jednotky do zámeckých sálů. "Budou měřit teplotu a vlhkost vzduchu.

Jejich umístění je základem pro následnou instalaci výtvarných děl a přijdou zhruba na čtyři sta tisíc korun," dodal starosta. Klimatizaci využijí v sálech i pro další roky. "Důležité je také zabezpečení, na kterém se s námi finančně podílí i majitel zámku společnost Incheba," vysvětlil starosta.

Hlavně na obrazy Zdeňka Buriana se těší šéf moravskokrumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda. "Je to můj nejoblíbenější malíř. Právě Burian bude podle mě největší tahák sezony, i když těžko odhadovat, co se bude návštěvníkům líbit. Jsou nevyzpytatelní," řekl Švéda. Jak dodal, loňská výstava Vladimíra Franze dokázala přilákat asi tři tisíce lidí. Krumlovští měli větší očekávání, loni mluvili až o deseti tisících návštěvníků.

Brněnský deník, 3. 4. 2015

TV reportáže k případu zničených obrazů ve Valticích

12. dubna 2015 v 7:59 | Prima, NOVA, ČT1
Záhadný případ ztracených obrazů

redaktorka Veronika Klapačová: Před rokem na záhadný případ ztracených obrazů přišel bývalý prezidentský kandidát Vladimír Franz, který si do Valtic přijel pro svůj obraz za téměř čtvrt milionu korun. Místo obrazu ho tam ale čekaly jen prázdné rámy.

Vladimír Franz: Jsou tam skutečně jenom rámy, na nichž, je, z nichž je velmi nedbale, z nichže je vyříznuto plátno, které je bůhvíkde.

Veronika Klapačová: Tehdy volal na linku 158 sám kastelán Michal Tlusták, že obrazy nejspíš někdo ukradl.

šéf kriminalistů Policie ČR, Břeclav, Josef Michálek: Byl to takový zvláštní případ, protože jsme mysleli prvně, že to došlo k odcizení těch obrazů, ale ve vyšetřování vyplynuly důkazy, že došlo k poškození.

Veronika Klapačová: Po roce už je ale jasné, že za zničenými obrazy za více než 4,5 milionů korun není žádná organizovaná skupina, ale pokyn kastelána, který dal údajně svým zaměstnancům.

Josef Michálek: Kastelán nařídil likvidaci obrazů, které byly zlikvidovány a rámy byly spáleny na zámku ve Valticích.

kastelán zámku Valtice, Michal Tlusták: Já jsem obviněný, nikoli odsouzený. Prosím vás, já jsem řekl panu státnímu návladnímu, že se k věci nebudu vyjadřovat.

redaktorka: Kastelán valtického zámku nechal podle policie zničit 58 výtvarných děl, které vznikly tady na uměleckém sympoziu. Poškozených je celkem 39 autorů.

zaměstnanec zámku Valtice: Bylo to i absolutně zbytečná věc.

redaktorka: Co ho vedlo obrazy spálit, jestli šlo o úklid na zámku nebo ho k tomu vedl jiný osobní důvod, prý kastelán Michal Tlusták sdělil u soudu, který rozhodoval o jeho vazbě. Do té nakonec nenastoupil. Stíhaný bude na svobodě. Je ale jasné, že v době, kdy oznamoval krádež, musel vědět, že jeho rozhodnutí nebylo správné. I tak policii všechno ještě dlouho tajil.

Josef Michálek: Byl obviněn z trestného činu poškozování cizí věci, hrozí mu trest odnětí svobody v délce od šesti měsíců až do tří let.

Krimi zprávy, PRIMA Family, 3. 4. 2015


Ztracené obrazy nechal zničit kastelán zámku

moderátorka Lucie Borhyová: Případ ztracených obrazů milionové hodnoty na zámku ve Valticích na Břeclavsku je vyřešen. Podle kriminalistů nechal plátna zničit sám kastelán zámku.

moderátor Rey Koranteng: Policisté už ho obvinili z poškozování cizí věci. Proč umělecká díla nechal zničit, zatím není jasné.

redaktor Josef Svoboda: Pro sběratele moderního umění skvosty, za které se platí miliony. Pro správce valtického zámku jen hromada počmáraných pláten, která patří na skládku. Generálního úklidu, který nepřežilo 58 obrazů, si jako první všiml jeden z autorů Vladimír Franz.

Vladimír Franz (natočeno: 2014):
Z těch rámů to někdo opravdu velmi nedbale, nedbale řezákem vyřezal. Patrně si s tím buď přikryl jahody nebo to spálil.

redaktor Josef Svoboda: Zdálo se to neuvěřitelné, ale kriminalisté dnes tuto verzi potvrdili. Obrazy, které měly cenu milionů korun, nechal zničit podle vyšetřovatelů sám kastelán zámku. Plátna nechal vyřezat a rámy spálit přímo na nádvoří. Obviněný kastelán Michal Tlusták přitom dlouhé roky vystupoval jako velký milovník umění. A vzorný správce zámku. Jak vidět z archivních záběrů, přítomnost televizní kamery mu nikdy nevadila. Dnes mu ale do řeči nebylo.

kastelán Michal Tlusták: Pánové, já jsem obviněný, nikoli odsouzený, to je asi tak vše. Kdybyste, prosím vás, mohli opustit areál. Děkuji.

redaktor Josef Svoboda: Absurdní je, že sám kastelán oznámil zmizení obrazů policii. Chtěl totiž zamaskovat vlastní pochybení a od začátku vyšetřování lhal i v televizi.

kastelán Michal Tlusták: (natočeno: 2014): Prosím vás, já žádné podezření nemám.

redaktor Josef Svoboda: Nejspíš se vůbec nezajímal o to, jakou mají díla uměleckou nebo prodejní hodnotu. Například cena této Madonny Vladimíra Franze se odhaduje na 400 tisíc. Skončila rozřezaná na kusy. Stejně jako plátna dalších 39 malířů z celé Evropy.

kriminalista Josef Michálek: Škoda je tam 4 miliony 661 tisíc korun.

redaktor Josef Svoboda: Dnes mu hrozí tříleté vězení, ale nadřízeným to asi nevadí. Podle jeho zástupkyně dál vykonává funkci kastelána. Josef Svoboda, televize Nova.

moderátor Rey Koranteng: A ve vysílání je teď s námi hudební skladatel, pedagog a výtvarník Vladimír Franz. Dobrý večer.

Vladimír Franz: Dobrý večer.

moderátor Rey Koranteng: Pane Franzi, vy jste před rokem na zmizení obrazů upozornil, shodou okolností právě toho kastelána zámku. On vám tehdy nijak nenaznačil, že o zničení obrazů něco ví?

Vladimír Franz: My, když jsem přijel do Valtic si zapůjčit právě onen obraz na výstavu v Moravském Krumlově, tak pan kastelán mě zavedl do místnosti, kde, která byla nová, nebyl to ten depozit, který jsem pamatoval a tam jsem si všimnul, že těch obrazů je pouze zlomek. Když jsem to říkal, pan kastelán tvrdil, že to jsou obrazy, které jsou všechny. Tak jsem neváhal a šel jsem na místo, kde obrazy vznikaly, to znamená do jízdárny. A v té jízdárně jsem objevil na takovém balkonu celý blok pomalovaných rámů, ale když jsem se odklopil jakési desky, tak jsem zjistil, že jsou tam jenom vyřezané opravdu rámy, a to velmi nedbale. Čili jsem rovnou, mi bylo jasné, že někdo s těmi obrazy nenakládal jako s komoditou, kdy by se jich chtěl zbavit, ale opravdu je velmi brutálně zničil. Pan kastelán říkal, že o ničem jiném takovém neví, že to je všechno, co tam má.

moderátor Rey Koranteng: Budete i s dalšími poškozenými požadovat nějakou finanční náhradu?

Vladimír Franz: Vzhledem k tomu, že to nevzniklo nějakou nešťastnou náhodou, ale opravdu vědomě, neboť člověk, který má na starosti ochranu a péči a udržování kulturních hodnot, pakliže je vědomě zničí, pak je to víceméně trestné a nemám smilování.

moderátor Rey Koranteng: Pane Franzi, děkuji za rozhovor a přeji vám klidný večer.

Vladimír Franz: Děkuji taky, do... na shledanou.

Televizní noviny, NOVA, 3. 4. 2015


Za zničené obrazy může kastelán

redaktorka Ivana Šmelová: Kastelán valtického zámku nechal zničit skoro šest desítek velkoformátových obrazů. Policie ho teď obvinila z poškozování cizí věci. Plátna byla ve valtickém zámku dlouhodobě uložená, kastelánovi teď v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení.

??? (Události v regionech, 3. 7. 2013): To, že jich je pět, víme jenom podle dochovaných inventárních seznamů odsud z Valtic.

redaktor Filip Zdražil: Takto kastelán Michal Tlusták před dvěma lety dohlížel na instalaci stovky let starých gobelínů. Pro díla současných autorů ale nejspíš moc pochopení neměl. Šest desítek obrazů neodborně vyřezaných z rámů, následně spálených nebo vyhozených. Nenávratná škoda za téměř pět milionů korun. Proč policie neřekla. Podle oslovených zaměstnanců zámku je ale důvod překvapivý. Velkoformátová plátna zabírají hodně místa, které chtěl kastelán uvolnit.

kastelán Michal Tlusták: Já jsem slíbil panu státnímu návladnímu, že se nebudu vůbec k té věci vyjadřovat.

Filip Zdražil: Rok policistům lhal. 1. dubna si pro něj i tak přijeli a zásah nebyl aprílovým žertem. Dva dny strávil v policejní cele, nakonec se přiznal. Včera ho propustili nejen vyšetřovatelé, pravděpodobně taky zaměstnavatel. Národní památkový ústav to zatím nepotvrdil, ke kauze mlčí. Nemá prý dost informací.

břeclavský kriminalista Josef Michálek: Jsme mysleli prvně, že to došlo k odcizení těch obrazů, ale ve vyšetřování vyplynuly důkazy, že došlo k poškození těch obrazů.

Filip Zdražil: K trestnímu řízení se navíc můžou připojit taky autoři zničených děl. S požadavkem na náhradu škody, o obraz přišel třeba neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Franz, díla vznikala v průběhu deseti let při výtvarných sympóziích. Tři desítky pláten, která se dochovala, teď visí na zámku v nedalekém Mikulově. Výstava se otevře příští pátek. Filip Zdražil, Česká televize.

Události v regionech - Brno, ČT 1, 3. 4. 2015

Výběr článků k případu zničených obrazů ve Valticích

12. dubna 2015 v 7:55 | ČTK, iDNES atd.
Bývalý kastelán zámku Valtice zničil obrazy za skoro 5 milionů korun

Policie stíhá bývalého kastelána zámku Valtice na Břeclavsku Michala Tlustáka za to, že nechal zničit 58 obrazů současných autorů, čímž podle spisu způsobil škodu 4,66 milionu korun.

Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Vznikla od roku 1992 ve valtické zámecké jízdárně při výtvarném sympoziu Velký formát. Památkáři hrozí až tři roky vězení za poškozování cizí věci.

"Výsledek vyšetřování byl pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že díla ukradl organizovaný gang, který s nimi bude chtít obchodovat," uvedl uvedl. Policie ale zjistila, že obrazy zničili zaměstnanci zámku na přímý pokyn kastelána. Rámy obrazů byly spáleny a obrazy jsou nenávratně pryč, doplnil.

Michálek vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnil, jakým způsobem byla díla zničena. Motiv činu kriminalisté neuvedli. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal řekl, že je "úsměvný, pohnutky pachatele ale zatím nelze sdělit". Podle dostupných informací národní památkový ústav ve čtvrtek Tlustáka propustil. Středu a ve čtvrtek strávil v policejní cele, protože kriminalisté navrhovali jeho vazební stíhání. Soud jim ale nevyhověl.

Mezi poškozenými tvůrci jsou současní výtvarníci z České republiky, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Polska. Ceny obrazů se pohybovaly od 50.000 do 420.000 korun. Mezi autory zničených děl jsou také nedávný neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Mezinárodní výtvarné sympozium Velký formát se v jízdárně valtického zámku konalo každoročně v květnu již od roku 1992. Moderní výtvarníci při něm vytvářeli rozměrná díla, z nichž část zůstala uložena v areálu zámku. Loni v březnu pak Tlusták telefonicky oznámil policii, že tato výtvarná díla zmizela.

"Vyšetřování ale ukázalo, že je sám nechal zničit," řekl Cupal. Lze předpokládat, že ke stíhání se přidají i poškození autoři a budou po památkáři žádat náhradu vzniklé škody.

Jízdárna zámku je čerstvě zrekonstruovaná. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout již počátkem května, kdy se v ní budou konat některé akce spojené s Valtickými vinnými trhy.

Lidovky.cz, 3. 4. 2015


Obrazy za miliony nechal zničit valtický kastelán. Částečně se přiznal

Obrazy, které se před rokem ztratily z valtického zámku, nechal zničit tamní kastelán Michal Tlusták. Díla českých i zahraničních výtvarníků, která vznikala v rámci sympozia Velký formát, nechal vyřezat z rámů a vyhodit. V pátek to potvrdili břeclavští kriminalisté.

Kastelán hrál s policií nebezpečnou hru celý rok. Právě on totiž loni na jaře ztrátu obrazů nahlásil na linku 158. Tehdy na zámek přijel výtvarník Vladimír Franz, který si chtěl vyzvednout své dílo nazvané Madona s mravenci. Našel však už jen rámy se zbytky pláten. (více o zjištění zde)

Na kastelána původně nic neukazovalo. "Bylo to překvapení i pro nás zkušené kriminalisty. Mysleli jsme, že za vším je nějaká organizovaná skupina, která by s obrazy mohla obchodovat," řekl břeclavský kriminalista Josef Michálek.

Zpočátku policisté pátrali po zámcích a galeriích v České republice i v zahraničí a zjišťovali, zda sem nebyly zapůjčeny. Poté rozběhli složité vyšetřování u autorů děl a pozornost znovu zaměřili i na valtický zámek.

Vše do sebe začalo zapadat přesně po roce. Prvního dubna policisté zadrželi valtického kastelána Michala Tlustáka a sdělili mu obvinění z poškozování cizí věci. Státní zástupce podal návrh na vazbu, ale soudce mu nevyhověl. Tlusták tak bude vyšetřován na svobodě.

Obrazy patřily i zahraničním výtvarníkům

Původně se policisté domnívali, že obrazy byly ukradeny. "V průběhu vyšetřování vyplynulo, že kastelán nařídil obrazy zlikvidovat. Byly vyřezány z rámů, samotné obrazy byly rozřezány a většina rámů spálena," popsal Michálek.

Obrazy byly uloženy v prostorách, v nichž později vznikla kavárna Café Lichtenstein. Zda byl důvodem kastelánova činu jednoduše jen "úklid", však policisté komentovat nechtějí. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal prozradil pouze to, že motiv činu je "úsměvný".

Hodnotu zničených obrazů vyčíslil soudní znalec na 4,7 milionu korun. Prodejní cena by však byla ještě mnohem vyšší.

O obrazy podle policistů přišlo 39 autorů. Mezi nimi již zmiňovaný Vladimír Franz, známý brněnský malíř Vladimír Kokolia, Jiří Surůvka z Ostravy a také výtvarníci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska a Německa. Zničených obrazů je celkem 58.

Ze sympozia se podařilo zachránit jen ty obrazy, které si včas odvezli jejich autoři.

Podle informací policistů už kastelán na zámku nepracuje. K činu se před soudcem částečně doznal. Policie má však proti němu i bez doznání dostatek důkazů. Tlustákovi teď hrozí, že ve vězení stráví od půl roku až do tří let.

Sympozia Velký formát se na valtickém zámku konala v letech 1992 až 1996. A znovu pak v letech 2001 až 2005.

Ivana Solaříková, iDNES.cz, 3. 4. 2015

Příslušně dementní "diskuse" zde:


Obrazy za miliony poničil podle policie kastelán valtického zámku

Policie stíhá bývalého kastelána zámku Valtice u Břeclavi Michala Tlustáka za to, že nechal zničit 58 obrazů moderních autorů. Škodu, kterou tím způsobil, vyčíslili kriminalisté na 4,6 milionu korun. Plátna původně ležela v zámeckém depozitáři. Kastelánovi hrozí za poškozování cizí věci až tři roky vězení.

Loni v březnu zavolal kastelán zámku Valtice Michal Tlusták policii a oznámil, že ze zámeckého depozitáře zmizela moderní výtvarná díla. Nakonec to byl ale podle policie právě on, kdo měl jejich "zmizení" na svědomí. "Výsledek vyšetřování byl pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že díla ukradl organizovaný gang, který s nimi bude chtít obchodovat," uvedl břeclavský kriminalista Josef Michálek, který se kauzou zabývá.

Zničena byla díla 39 výtvarníků ze šesti zemí, například z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Polska. Ceny obrazů se pohybovaly od 50 tisíc do 420 tisíc korun.

Policie zjistila, že obrazy zničili zaměstnanci zámku na přímý pokyn kastelána. Rámy byly spáleny a obrazy jsou nenávratně pryč, doplnil Michálek. Vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnil, jakým způsobem byla díla zničena. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal řekl, že motiv pachatele je "úsměvný, jeho pohnutky ale zatím nelze sdělit". Středu a čtvrtek strávil Tlusták v policejní cele. Kriminalisté navrhovali jeho vazební stíhání, soud jim ale nevyhověl. Podle dostupných informací národní památkový ústav ve čtvrtek kastelána propustil.

Zničené obrazy pocházely z mezinárodního sympozia výtvarníků Velký formát, které se ve Valticích mezi lety 1992 až 2005 pravidelně konalo. Pořádala ho umělecko-průmyslová škola z Uherského Hradiště. Následné uložení obrazů na valtickém zámku bylo dokonce ošetřeno smlouvou. Národní památkový ústav se v ní zavázal k uschování obrazů, které umělci na sympoziu vytvořili.

Na případ zničených obrazů upozornil i výtvarník Vladimír Franz, který si do Valtic přijel pro své plátno Madona nesená mravenci. Mezi autory zničených obrazů patří kromě Franze třeba Vladimír Kokolia který má svá díla zastoupena i ve sbírkách Národní galerie. Na sympoziu tvořili také evropští výtvarníci. Například z obrazu výtvarnice Kataríny Szanyové, který měl rozměr 3,5 na 2,5 metru, zůstal jen prázdný rám. Paradoxně nese její podpis.

IZI, Česká televize,


Kastelán zámku nechal úmyslně zničit 58 obrazů, i Francův. Škoda 5 milionů

Překvapivé rozuzlení má případ ztracených obrazů na valtickém zámku. Břeclavští kriminalisté označili jako viníka tamního kastelána Michala Tlustáka, kterého obvinili z poškození cizí věci. Tlusták strávil dva dny v cele předběžného zadržení. Od pobytu ve vazbě ho podle všeho zachránilo jen částečné doznaní. Výsledek vyšetřování zaskočil i policisty. "Je to překvapení. Původně jsme si mysleli, že půjde o práci organizované skupiny, nakonec nás ale stopy dovedly zpět do Valtic," říkal vedoucí břeclavských kriminalistů Josef Michálek. Tlusták se k situaci nechce vyjadřovat. "Nebudu to komentovat," sdělil redaktorovi Břeclavského deníku. Policisté na začátku řešili případ jako krádež, nakonec však došli k závěru, že obrazy někdo úmyslně zničil. Podle nich za rozhodnutím stojí Tlusták, který to přikázal svým podřízeným. Obvinili ho proto z poškození cizí věci, za což mu hrozí až tři roky vězení. Škoda témě 5 milionů V konečném součtu jde o 58 obrazů od 39 autorů ze šesti zemí. Škoda se z původně odhadovaných tří a půl milionů zvýšila ještě o další více než milion. Díla vznikala na mezinárodních sympóziích Velký formát konaných ve Valticích v letech 1992 až 1996 a následně 2001 až 2005. Mezi poškozenými jsou například Vladimírové Franz a Popovič. "Nemám k tomu zatím informace, ale pokud je tomu skutečně tak, jak tvrdí policie, je to velmi smutné a odsouzeníhodné jednání," reagoval na výsledek vyšetřování pořadatel sympózií Jan Pospíšil. Případ se odvíjí od loňského března, kdy na zámek přijela skupina autorů hledajících své obrazy. Našli ale jen několik poškozených částí. Policii tehdy kontaktoval kastelán. "Šlo o díla významných osobností, vyšetřování bylo velmi složité. Na začátku jsme měli pouze deset rámů. Museli jsme zjistit, zda si obrazy někdo nepůjčil. Vyhodnocování bylo nekonečným příběhem, kdy jsme kontaktovali autory i v zahraničí," informoval zástupce vedoucího policistů na Břeclavsku Jan Cupal. O motivu kriminalisté zatím mlčí. Pouze naznačili, že patří k těm úsměvným.

Přemysl Spěvák, Denik.cz, 3. 4. 2015


Nejsou ukradené. Obrazy za více než čtyři milióny nechal zničit kastelán

Osmapadesát obrazů z deseti ročníků výtvarných sympozií Velký formát na zámku ve Valticích na Břeclavsku nechal zlikvidovat kastelán. Závěr policejního vyšetřování překvapil i samotné kriminalisty. Ti spíše očekávali, že plátna někdo ukradl a prodal v Evropě.

"Případ jsme začali šetřit jako krádež," uvedl zástupce vedoucí územního odboru policie v Břeclavi Jan Cupal. Ve hře byla plátna, jejichž cenu policisté na počátku vyšetřování odhadli na tři a půl miliónu korun, znalci ji nakonec vyčíslili na 4,66 miliónu korun.

"Nepřekvapilo by nás, kdyby jejich zmizení bylo dílem organizované skupiny, která plátna odcizila a následně rozprodala doma i v zahraničí. Že ale skončila zničená, to jsme opravdu nečekali," řekl vedoucí oddělení obecné kriminality Josef Michálek.

Případ s velmi komplikovaným prověřováním, kde kriminalisté museli pátrat v Česku i v zahraničí, zda plátna nejsou někde vystavená či uložená u autorů, tak nabral nečekaný směr.

"Policie obvinila kastelána zámku ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Kastelána Michala Tlustáka policisté zajistili a státní zástupce požádal o uvalení vazby. Soud návrhu nevyhověl. "Při výslechu využil svého práva nevypovídat. Učinil tak až před soudem," dodal Cupal. Výsledkem práce kriminalistů bylo zjištění, že kastelán dal pokyn k likvidaci obrazů.

Plátna skončila v plamenech

Plátna byla vytrhána a vyřezána z rámů. Ty skončily v kontejneru, plátna v plamenech. Důvody, proč kastelán nařídil obrazy zničit, kriminalisté neupřesnili.

Svou roli mohla sehrát začínající rekonstrukce jízdáren, kde byla plátna naskládána, ale i odlišný vztah k tomuto umění.

Případ začal v sobotu 8. března minulého roku, když na zámek přijel organizátor sympozií Jan Pospíšil a hledal uložená díla. Za deset ročníků sympozia, konaného v letech 1992 až 1996 a následně 2001 až 2005, vytvořili umělci ze šesti zemí kolem stovky pláten.

Část si jich odvezli či jsou zapůjčená, osmapadesát obrazů devětatřiceti autorů je ale nenávratně zničených.

Poškozený je například Vladimír Franz. Ten se nedohledal obrazu pod názvem Madona nesená mravenci, jenž měl být jednou z dominant stávající výstavy na zámku v Moravském Krumlově. Franz už dříve předpokládal, že díla nechala zničit správa zámku.

Kastelána má jeho pochybení stát místo. "Tuto informaci vám zatím potvrdit nemůžu," řekla mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šmajdarová.

miv, Novinky.cz, 3. 4. 2015

Obligátní "diskuse" zde:


Bývalý kastelán zámku Valtice údajně nechal zničit obrazy v hodnotě 4,5 milionu

Bývalému kastelánovi Valtického zámku hrozí až tři roky ve vězení. Policie ho obvinila ze zničení skoro šesti desítek moderních obrazů v hodnotě více než čtyři a půl milionu korun.

Plátna vznikala na zámku od roku 1992 při výtvarném sympoziu Velký formát.

"Člověka to zaráží v kulturní instituci. Kdyby to bylo někde ve šroubárně nebo v nějakém chlévě, tak si řeknu no dobrá, ale přece jen v národní kulturní památce je to dost zarážející," kroutil nevěřícně hlavou výtvarník Vladimír Franz. I on přišel o dva své obrazy v hodnotě několik stovek tisíc korun.

"Objevil jsem jenom rámy, kde to někdo velice brutálně vyřezal, protože mu šlo patrně o to dřevo nebo hlavně se zbavit jakési veteše, aby se uvolnil nějaký prostor," dodal Franz, podle nějž nese za zničení obrazů zodpovědnost kastelán.

"Mně je jedno jestli to tam udělal nějaký zaměstnanec, za ten zámek má zodpovědnost kastelán, který tam je," dodal Franz.

Kastelána také policie obvinila - má prý na likvidaci 58 uměleckých děl od 39 autorů téměř z celé Evropy největší vinu.

"Kastelán nařídil likvidaci obrazů, které byly zlikvidovány a rámy byly spáleny, zatím ten důvod nemůžeme sdělit, protože probíhá ještě další vyšetřování, byl obviněn z trestného činu poškozování cizí věci, hrozí mu trest odnětí svobody v délce od šesti měsíců do tří let," uvedl vyšetřovatel Josef Michálek.

Trochu paradoxní je, že kastelán zmizení děl loni v březnu policii sám oznámil. Policisté nejprve pracovali s verzí, že odcizení obrazů má na svědomí organizovaná skupina, která díla přeprodává na černém trhu s uměním, to se však nakonec nepotvrdilo.

Kastelán dva dny strávil v policejní cele, včera se částečně doznal. Nyní je stíhán na svobodě.

Štěpánka Kadlečková, Rozhlas.cz, 3. 4. 2015


Kastelán nechal zničit obrazy za 4,6 milionu. Důvodu se budete smát, tvrdí policie

Dnes už bývalý kastelán Michal Tlusták před obrazem Josefa Václava z Lichtenštejna, který jeho řádění přežil. Zničit nařídil 58 pláten současných autorů

Mysleli, že obrazy v hodnotě 4,6 milionu má na svědomí organizovaný gang, který je z valtického zámku ukradl a bude je chtít prodat. Jenže vyšetřování ukázalo, že 58 pláten současných autorů má na svědomí kastelán, který nařídil zaměstnancům, aby je zničili. A důvod? Prý je úsměvný, říká policie.

"Výsledek vyšetřování byl pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že díla ukradl organizovaný gang, který s nimi bude chtít obchodovat," řekl břeclavský kriminalista Josef Michálek. Policie ale zjistila, že obrazy zničili zaměstnanci zámku na přímý pokyn kastelána. Rámy obrazů byly spáleny a obrazy jsou nenávratně pryč, doplnil.

Michálek vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnil, jakým způsobem byla díla zničena. Motiv činu kriminalisté neuvedli. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal řekl, že je "úsměvný, pohnutky pachatele ale zatím nelze sdělit". Podle dostupných informací národní památkový ústav ve čtvrtek Tlustáka propustil. Středu a čtvrtek strávil v policejní cele, protože kriminalisté navrhovali jeho vazební stíhání. Soud jim ale nevyhověl.

Mezi poškozenými tvůrci jsou současní výtvarníci z ČR, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Polska. Ceny obrazů se pohybovaly od 50.000 do 420.000 korun. Mezi autory zničených děl jsou také nedávný neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Právě Franz na zmizení obrazů upozornil. Přišel na to, když si jel do Valtic pro svůj obraz s názvem Madona nesená mravenci. "Já sám jsem přišel o čtyři obrazy," řekl loni pro iDnes.cz Franz.

"Zaměstnanci zámku je neodborně vyřezali z rámů a my našli jen dřevo, občas je někde vidět zbytek plátna přichycený k rámu. Kam se plátna poděla, těžko říct. Možná si s nimi někdo přikryl jahody na zahradě nebo je spálil," řekl před rokem Franz.

Mezinárodní výtvarné sympozium Velký formát se v jízdárně valtického zámku konalo každoročně v květnu již od roku 1992. Moderní výtvarníci při něm vytvářeli rozměrná díla, z nichž část zůstala uložena v areálu zámku. Loni v březnu pak Tlusták telefonicky oznámil policii, že tato výtvarná díla zmizela.

"Vyšetřování ale ukázalo, že je sám nechal zničit," řekl Cupal. Lze předpokládat, že ke stíhání se přidají i poškození autoři a budou po památkáři žádat náhradu vzniklé škody.

ČTK, Blesk, 3. 4. 2015


Kastelán zámku Valtice nechal zničit a spálit 58 výtvarných děl. Jen tak..

Policie stíhá bývalého kastelána zámku Valtice na Břeclavsku Michala Tlustáka za to, že nechal zničit 58 obrazů současných autorů, čímž podle spisu způsobil škodu 4,66 milionu korun. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Vznikla od roku 1992 ve valtické zámecké jízdárně při výtvarném sympoziu Velký formát.

Památkáři hrozí až tři roky vězení za poškozování cizí věci, řekl dnes novinářům břeclavský kriminalista Josef Michálek, který se kauzou zabývá. "Výsledek vyšetřování byl pro nás velkým překvapením. Původně jsme si mysleli, že díla ukradl organizovaný gang, který s nimi bude chtít obchodovat," uvedl uvedl. Policie ale zjistila, že obrazy zničili zaměstnanci zámku na přímý pokyn kastelána. Rámy obrazů byly spáleny a obrazy jsou nenávratně pryč, doplnil.

Michálek vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnil, jakým způsobem byla díla zničena. Motiv činu kriminalisté neuvedli. Zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal řekl, že je "úsměvný, pohnutky pachatele ale zatím nelze sdělit". Podle dostupných informací národní památkový ústav ve čtvrtek Tlustáka propustil. Středu a ve čtvrtek strávil v policejní cele, protože kriminalisté navrhovali jeho vazební stíhání. Soud jim ale nevyhověl.

Mezi poškozenými tvůrci jsou současní výtvarníci z ČR, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovenska a Polska. Ceny obrazů se pohybovaly od 50 000 do 420 000 korun. Mezi autory zničených děl jsou také nedávný neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Mezinárodní výtvarné sympozium Velký formát se v jízdárně valtického zámku konalo každoročně v květnu již od roku 1992. Moderní výtvarníci při něm vytvářeli rozměrná díla, z nichž část zůstala uložena v areálu zámku. Loni v březnu pak Tlusták telefonicky oznámil policii, že tato výtvarná díla zmizela.

"Vyšetřování ale ukázalo, že je sám nechal zničit," řekl Cupal. Lze předpokládat, že ke stíhání se přidají i poškození autoři a budou po památkáři žádat náhradu vzniklé škody.

Jízdárna zámku je čerstvě zrekonstruovaná. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout již počátkem května, kdy se v ní budou konat některé akce spojené s Valtickými vinnými trhy.

ČTK, ort, Reflex, 3. 4. 2015
Šok i pro policisty: obrazy za miliony nechal zničit kastelán

Díla Vladimíra Franze, Jiřího Surůvky a dalších výtvarníků, která se před rokem ztratila z valtického zámku, nechal podle policie zničit tamější kastelán Michal Tlusták. Hrozí mu až tři roky vězení.

Téměř rok se valtickému kastelánovi dařilo tajit, kam zmizely obrazy, které čeští i zahraniční výtvarníci vytvořili během desetileté existence sympozia Velký formát. To, že díla v několikamilionové hodnotě na zámku nejsou, vyšlo najevo loni na jaře. A paradoxně to byl právě kastelán Michal Tlusták, který jejich zmizení policii nahlásil.

Vše by zřejmě zůstalo utajeno mnohem déle, kdyby na zámek nepřijel výtvarník Vladimír Franz, který si chtěl vyzvednout své dílo nazvané Madona nesená mravenci. Našel však už jen rámy se zbytky pláten. A právě tehdy se rozeběhlo policejní pátrání.

Zpočátku policisté neměli tušení, že obrazy už neexistují. Pátrali po zámcích a galeriích v České republice i v zahraničí a zjišťovali, zda sem nebyly zapůjčeny. Poté začalo složité vyšetřování u autorů děl, až nakonec pozornost znovu zaměřili na valtický zámek. Skládačka složená z malinkých dílků do sebe začala pomalu zapadat.

"1. dubna jsme zadrželi valtického kastelána a sdělili mu obvinění z poškozování cizí věci," potvrdil zástupce vedoucího břeclavské policie Jan Cupal. Tlusták podle něj vydal pokyn k tomu, aby díla byla zničena. "Obrazy byly vyřezány z rámů, samotné malby byly zničeny a většina rámů spálena," popsal břeclavský kriminalista Josef Michálek.

Státní zástupce podal návrh na Tlustákovo vzetí do vazby, soudce mu však nevyhověl. Kastelán tak bude vyšetřován na svobodě. Na správce valtického zámku přitom původně nic neukazovalo. "Bylo to překvapení i pro nás zkušené kriminalisty. Mysleli jsme, že za vším je nějaká organizovaná skupina, která by s obrazy mohla obchodovat," poznamenal Michálek.

Hodnotu zničených děl vyčíslil soudní znalec na 4,7 milionu korun. Prodejní cena by však byla ještě mnohem vyšší.

Téměř 60 obrazů mapovalo středoevropské umění O výtvory přišlo 39 autorů. Mezi nimi již zmiňovaný Vladimír Franz, dále brněnský výtvarník Vladimír Kokolia, malíř Jiří Surůvka z Ostravy a také výtvarníci ze Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska a Německa. Zničených obrazů je celkem 58.

"Byla to sbírka, která velmi dobře mapovala středoevropské umění na přelomu 20. a 21. století, v době, kdy už se říkalo, že malba je na ústupu a nahradí ji videoart. Mnoho z účastníků sympozia normálně najdete třeba v Národní galerii," uvedl už dříve pro MF DNES Franz.

Obrazy vznikly na zámku jako součást sympozia Velký formát v letech 1992 až 2005. Výtvarníci tady po skončení nechali svá díla uložená, protože je v zámeckém prostředí a pro zámek tvořili.

Zarámovaná plátna byla uskladněna v prostorách depozitáře, které byly po příchodu Michala Tlustáka do Valtic v březnu roku 2008 přebudovány na kavárnu. Zda byl důvodem kastelánova činu jednoduše jen "úklid", však policisté komentovat nechtějí. Jan Cupal prozradil pouze to, že motiv jeho činu je "úsměvný".

Před soudcem se kastelán, který ve Valticích působil od roku 2008, částečně doznal. I bez toho však proti němu má policie dostatek důkazů. Ve vězení by Tlusták mohl strávit šest měsíců až tři roky. Lze předpokládat, že ke stíhání se přidají i poškození autoři a budou žádat náhradu vzniklé škody.

Kastelán se ještě včera na zámku normálně pohyboval. Pod jeho patronátem tady dosud probíhal historicky jeden z největších projektů obnovy moravských památek. V červnu má být dokončena přestavba zámeckých jízdáren a barokního divadla v části valtického zámku na Centrum divadla a tance, do níž Národní památkový ústav investuje bezmála čtvrt miliardy korun. Většinu nákladů uhradí na dotacích Evropská unie.

Ivana Solaříková, Mladá fronta Dnes, 4. 4. 2015


Ze zničení obrazů obvinili kastelána

Překvapivé rozuzlení má případ ztracených obrazů na valtickém zámku. Břeclavští kriminalisté označili jako viníka tamního kastelána Michala Tlustáka, kterého obvinili z poškození cizí věci. Tlusták, kterého nadřízení včera z funkce odvolali, strávil dva dny v cele předběžného zadržení. Od pobytu ve vazbě ho podle všeho zachránilo jen částečné doznaní.

Výsledek vyšetřování zaskočil i policisty. "Je to překvapení. Původně jsme si mysleli, že půjde o práci organizované skupiny, nakonec nás ale stopy dovedly zpět do Valtic," říkal vedoucí břeclavských kriminalistů Josef Michálek. Tlusták se k situaci nechce vyjadřovat. "Nebudu to komentovat," sdělil včera redaktorovi Břeclavského deníku. Policisté na začátku řešili případ jako krádež, nakonec však došli k závěru, že obrazy někdo úmyslně zničil. Podle nich za rozhodnutím stojí Tlusták, který to přikázal svým podřízeným. Obvinili ho proto z poškození cizí věci, za což mu hrozí až tři roky vězení. V konečném součtu jde o 58 obrazů od 39 autorů ze šesti zemí. Škoda se z původně odhadovaných tří a půl milionu zvýšila ještě o další více než milion. Díla vznikala na mezinárodních sympóziích Velký formát konaných ve Valticích v letech 1992 až 1996 a následně 2001 až 2005. Mezi poškozenými jsou například Vladimírové Franz a Popovič. "Nemám k tomu zatím informace, ale pokud je tomu skutečně tak, jak tvrdí policie, je to velmi smutné a odsouzeníhodné jednání," reagoval na výsledek vyšetřování pořadatel sympózií Jan Pospíšil.

Případ se odvíjí od loňského března, kdy na zámek přijela skupina autorů hledajících své obrazy. Našli ale jen několik poškozených částí.

Policii tehdy kontaktoval kastelán. "Šlo o díla významných osobností, vyšetřování bylo velmi složité. Na začátku jsme měli pouze deset rámů. Museli jsme zjistit, zda si obrazy někdo nepůjčil. Vyhodnocování bylo nekonečným příběhem, kdy jsme kontaktovali autory i v zahraničí," informoval zástupce vedoucího policistů na Břeclavsku Jan Cupal. O motivu kriminalisté zatím mlčí. Pouze naznačili, že patří k těm nevšedním.

Pro ředitele územní památkové správy v Kroměříži, pod níž valtický zámek spadá, Jana Slezáka šlo včera po poledni o novou informaci. Po několika hodinách vzkázal: "Řízením valtického zámku bude pověřená kastelánka zámku v Lednici Ivana Holásková. Povede oba. Kolega Tlusták zůstane zaměstnancem památkového ústavu, o konkrétní pozici se musíme ještě poradit." Změnu je třeba vyřídit administrativně, platí ale ihned.

Zbylé vystaví

Výtvarník Pospíšil společně s několika kolegy nyní připravuje výstavu děl, které se podařilo zachránit. K vidění budou na mikulovském zámku, vernisáž se uskuteční v pátek od pěti hodin odpoledne. "Půjde o třicet obrazů. Každý se bude moci přesvědčit, že spousta je velmi kvalitních a zajímavých. Je nesmírná škoda, jak to celé dopadlo," dodal Pospíšil.

Lukáš Ivánek, Břeclavský deník, 4. 4. 2015


Valtice: plátna zlikvidoval kastelán

Velkou část z děl deseti ročníků výtvarných sympozií Velký formát na zámku ve Valticích na Břeclavsku už nikdo neuvidí. Osmapadesát pláten nechal zlikvidovat kastelán.

Případ překvapil i kriminalisty. Spíše čekali, že plátna někdo ukradl a prodal. "Případ jsme začali šetřit jako krádež," řekl zástupce vedoucí územního odboru policie v Břeclavi Jan Cupal.

Ze zámku zmizela plátna, jejichž cenu na počátku policisté vyčíslili na 3,5 miliónu korun.

"Nepřekvapilo by nás, kdyby to bylo dílem organizované skupiny, která plátna odcizila a následně rozprodala doma i v zahraničí. Že ale skončila zničená, to jsme opravdu nečekali," uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality Josef Michálek.

Vyřezali je z rámů

Případ byl složitý, na místě se nebylo čeho chytit a kriminalisté museli rozeslat stovky dotazů, u nás i do zahraničí, zda plátna nejsou někde vystavená či uložená u autorů. ¨

Některá plátna existují, mají je třeba autoři. Osmapadesát pláten 39 tvůrců ale chybí. Ukradeny však nebyly, policie věc překvalifikovala. "Policie obvinila kastelána valtického zámku ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Kastelána Michala Tlustáka policisté zajistili a státní zástupce požádal o uvalení vazby. Soud návrhu nevyhověl. "Při výslechu využil svého práva nevypovídat. Učinil tak až před soudem," dodal Cupal.

Kriminalisté zjistili, že kastelán dal pokyn k likvidaci obrazů, jež byly uloženy na zámku spíše než na základě smlouvy takzvaně na dobré slovo. Plátna byla vytrhána a vyřezána z rámů. Rámy skončily v kontejneru, plátna v plamenech.

Důvody, proč kastelán nařídil pracovníkům obrazy zničit, jsou podle Cupala úsměvné. Svou roli mohla sehrát začínající rekonstrukce jízdáren, kde byla plátna naskládána, ale i odlišný vztah kastelána k tomuto umění. Znalci vyčíslili škodu na 4,66 miliónu korun.

Poškozený i Franz

Případ začal loni 8. března, když na zámek přijel organizátor sympozií Jan Pospíšil a hledal uložená díla. Za deset ročníků sympozia, konaného v letech 1992 až 1996 a následně 2001 až 2005, umělci ze šesti zemí vytvořili kolem stovky pláten. Část si jich odvezli či jsou zapůjčená, ostatní jsou nenávratně zničena.

Poškozený je například Vladimír Franz. Ten se nedohledal obrazu pod názvem Madona nesená mravenci, jenž měl být jednou z dominant stávající výstavy na zámku v Moravském Krumlově. Franz už dříve předpokládal, že díla nechala zničit správa zámku.

Kastelán, který navzdory této chybě udělal hodně pro zvelebení zámku, se k věci nevyjadřuje. Pochybení ho má stát místo. "Tuto informaci vám zatím potvrdit nemůžu," řekla mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šmajdarová.

Milan Vojtek, Právo, 4. 4. 2015