V Mikulově vystavují nezničená díla z valtického sympozia

12. dubna 2015 v 8:06 | Haló noviny
Rozměrná plátna z valtického malířského sympozia Velký formát si prohlédnou návštěvníci zámku v Mikulově. O cenné kolekci se v poslední době mluvilo hlavně kvůli policejnímu vyšetřování bývalého valtického kastelána Michala Tlustáka, jenž podle kriminalistů nechal část pláten zničit. Mikulovskou výstavu tvoří 30 dochovaných obrazů.

Sympozium Velký formát se v jízdárně zámku Valtice konalo v letech 1992 až 1996 a 2001 až 2005. Zúčastnilo se ho postupně 74 autorů z různých evropských zemí. Vytvořili více než stovku děl. Jeden z pravidelných účastníků Vladimír Franz do Valtic loni přijel, aby si z depozitáře vypůjčil své plátno, avšak dílo tam nenašel. Následovalo vyšetřování, nakonec policisté obvinili Tlustáka, že nechal zničit 58 obrazů. Způsobil tak škodu 4,6 milionu korun. Motiv není známý.

Sbírku vzešlou ze sympozia tak v současnosti tvoří přibližně polovina původního počtu pláten. Do výstavní síně mikulovského zámku se jich vešly pouze tři desítky. Důvodem je velikost obrazů, která se pohybuje kolem deseti metrů čtverečních. Ostatní zachovaná díla jsou dočasně uložená u autorů. Organizátoři sympozia by rádi jednou vystavili celý zbytek sbírky. Otázkou však zůstává, kde najít dostatek prostoru.

Právě formát obrazů spolu s prostředím jízdárny utvářel zvláště v 90. letech výjimečný ráz sympozia. Malba na tak velkém plátně tehdy byla mnohem méně častá než v současnosti. Sympozií se někteří umělci účastnili opakovaně. Kromě organizátora Jana Pospíšila a Vladimíra Franze to byli ještě třeba Vladimír Popovič, Mikoláš Axmann a Jiří Surůvka.

Výstava se veřejnosti otevře v sobotu, potrvá do 28. června, uvedla Jana Frantelová z Regionálního muzea v Mikulově. Poté ve stejných prostorách začne jiné malířské sympozium, mikulovská Dílna.

Haló noviny, 11. 4. 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama