Vystaví nezničená díla ze sympozií Velký formát

12. dubna 2015 v 8:31 | Týdeník Břeclavsko
Regionální muzeum v Mikulově připravila na místním zámku výstavu výtvarných děl, která byla vytvořena ve Valticích během sympozií Velký formát a která nebyla zničena na příkaz kastelána tamního zámku.

Výstava, která bude zahájena v pátek 10. dubna v 17 hodin, je zprávou o deseti ročnících malířského sympozia Velký formát (1992-1996, 2001-2005). V jejich průběhu vytvořilo v barokní jízdárně valtického zámku 74 autorů z různých míst Evropy více než stovku děl, z nichž měla být utvořena sympoziální sbírka. Během krajinářského plenéru v roce 1990 byli organizátoři Jan Pospíšil a Jaroslav Pelikán fascinováni velikostí prostoru jízdárny valtické jízdárny a tehdy vznikla myšlenka Velkého formátu. Jízdárna se od roku 1992 vždy v červenci stala malířům velkým společným ateliérem a závěrem výstavní síní.

Valtické sympozium mělo několik zvláštností. U sochařských sympozií se předpokládá nějaké další využití vytvořených děl - díla jsou mnohdy utvářena pro konkrétní umístění a zůstávají tak trvale zachována, případně vytvářejí přírodní nebo městskou veřejně přístupnou galerii. U malířských sympozií pořádaných v České republice je skoro výjimkou, že vytvořená díla mají být uchována a postupně vytvořit sbírku. Valtické sympozium takový cíl mělo. Na zámku ve Valticích byla uložena a k dalšímu využití určena početná sbírka děl vytvořených v letech 1992 až 2005, čítající více než 100 položek.

Další zvláštností bylo, že valtické sympozium probíhalo v pětiletých cyklech. První se uskutečnil v letech 1992 až 1996, druhý v letech 2001 až 2005. Pauza mezi jednotlivými cykly dala možnost zhodnotit v klidu jejich průběh, zamyslet se nad výsledky a připravit další ročníky. První cyklus byl uzavřen vydáním tištěného katalogu, druhý cyklus vydáním CD a prezentací na webových stránkách, připravován (jak se později ukázalo již bezúspěšně) byl třetí pětiletý cyklus, jehož vyvrcholením měla být několikrát již zamýšlená a neustále odkládaná trvalá prezentace na zámku ve Valticích.

Sympozia zúčastnilo 74 autorů, z nich 45 z České republiky, 11 ze Slovenské republiky a 18 z jiných států (Belgie, Finsko, Irsko, Litva, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Švédsko a Velká Británie.

V souvislosti s žádostí účastníka sympozia Vladimíra Franze o zapůjčení jeho děl pro výstavní účely bylo 7. března 2014 zjištěno, že jeho díla nejsou na zámku k nalezení. Zato byla v Zámecké jízdárně nalezena pohozená část rámů prokazatelně ze sympozií Velký formát; plátna byla z rámů vyřezána. Následně provedenou inventurou a porovnáním s dokumentací bylo zjištěno, že téměř polovina ze 112 katalogových děl je pohřešována. Šetření převzala Policie ČR, která letos v dubnu oznámila, že obrazy nebyly odcizeny, ale zničeny na příkaz kastelána zámku.

Výstava v prostorách 1. patra mikulovského zámku představí 30 zachovaných obrazů z depozitáře na valtickém zámku. Výstava obrazů je doplněna texty, v nichž se někteří autoři nebo teoretici nad sympoziem zamýšlejí. K projekci je připraven výběr z fotodokumentace průběhu sympozia a přehled zničených obrazů.

Týdeník Břeclavsko, 8. 4. 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 13. dubna 2015 v 2:09 | Reagovat

Ahoj,
tohle je fakt úžasnej blog :)
Jestli můžu poradit, tak koukněte sem http://jdem.cz/br2pj5 .
Super obchod, naposled jsem vyhrála boty :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama