Srpen 2015

FOTOGALERIE: Výstava VF v Písku

30. srpna 2015 v 0:03 | Prácheňské muzeum v Písku
Fotografie z vernisáže výstavy Vladimíra Franze v Prácheňském muzeu v Písku.
AUDIO: Vladimír Franz v Apetýtu

29. srpna 2015 v 23:50 | Český rozhlas Brno
Zajímá vás, jestli je Vladimír Franz typickým chalupářem? Jak s odstupem tří let hodnotí svoji kandidaturu na prezidenta? A jaké bylo jeho první tetování?

Apetýt, ČRo Brno, 14. 8. 2015


Sympozium v Lomečku je letos více malířské

29. srpna 2015 v 23:25 | Milena Cibulková / Domažlický deník
Oproti předchozím rokům panuje letos poměrný klid v areálu Lomečku při 11. ročníku mezinárodního uměleckého sympozia v Lomečku. Pozvání Zdeňka Zrůsta letos přijali čtyři malíři a dva sochaři. Ti tvoří v Lomečku prakticky od minulého víkendu.

"Jsem moc spokojený. Sympozium se dobře rozběhlo a jsem za to moc rád," prohlašuje pořadatel sympozia a pán Lomečku Zdeněk Zrůst.

Jeho spokojenost plyne především z toho, že i letos přispěl ´svojí troškou do mlýna´ profesor Akademie výtvarných umění Praha, brnířovský chalupář Michael Rittstein.

Doslova bombou sympoziu v Lomečku je účast na muže několika profesí, který při minulých volbách kandidoval na post prezidenta republiky. Své už si při sympoziu ´odpracoval´ výtvarník, hudební skladatel a poradce ministra kultury, prof. Vladimír Franz.

"Vladimír vytvořil dvě krásně malovaná prkna; prostě všechny věci, co dosud při jedenáctém sympoziu tady v Lomečku vznikly, jsou skvělé," pochvaluje si Zrůst.

Aby také ne, když v dřevěném ateliéru stojícím nedaleko vchodu do areálu tvoří další významným výtvarník, tvůrce grafiky, obrazů i ex libris, mistr litografie Miroslav Pošvic. Po jeho rukama doslova vyrostlo krásně malované prkno, v době naší návštěvy pracoval na dalším díle ze dřeva.

"Vidíte, že při malování jsem vycházel z přírodní kresby dřeva. Tady na začátku prkna jsem ponechal náběh struktury dřeva a nezatřel jsem ho barvou. Využil jsem i suky, třeba sem jsem nakomponoval oko," řekl nám Pošvic s tím, že nyní promýšlí nové dílo, což je další dřevěná věc, již nazval Černoška s bohatým vnitřním životem.

Zajímalo nás, jak dlouho se na sympozium připravoval. "Duchem jsem tady už od března," smál se výtvarník.

Jediní dva sochaři sympozia - Christophe Deman z Belgie a Marika Haklová-Bumbálková z Brna - pracovali každý v jiných podmínkách. Zatímco Demana měli možnost sledovat příchozí, kteří se přišli do areálu vykoupat, jeho kolegyně naopak tvořila v ústraní za hlavním objektem Lomečku.

Díla ze sympozia opět vystaví Zdeněk Zrůst v areálu Lomečku. K tomu, co vytvořili prof. Rittstein i brněnská výtvarnice, se ještě vrátíme.

Milena Cibulková, Domažlický deník, 8. 8. 2015

VIDEO: Festival Touch the Music odstartoval Vladimír Franz

29. srpna 2015 v 23:17 | Radka Doležalová / Českobudějovický deník
V Českých Budějovicích začal v pondělí večer festival Touch the Music. Zahájil ho Vladimír Franz svým varhanním recitálem, v programu nechybělo ale ani vystoupení české vokální skupiny 4TET.

Radka Doležalová, Českobudějovický deník, 25. 8. 2015


My Melody Vladimíra Franze v galerii

29. srpna 2015 v 20:26 | Libuše Kolářová / Písecký deník
My Melody Vladimíra Franze v galerii

Téměř dvě stovky lidí i přes velmi horké počasí přišly ve středu 5. srpna v podvečer na nádvoří Prácheňského muzea. Uskutečnila se zde společná vernisáž výstav dvou umělců.

V Galerii jsou to převážně velkoplošné obrazy Vladimíra Franze, pro které tento všestranný umělec čerpal náměty při svých cestách v Česku i v zahraničí a dosud nevystavovaný cyklus akvarelů s námětem květin. Výstavu nazval My Melody.

Důležité okamžiky ze života a tvorby hudebního skladatele, výtvarníka, vysokoškolského pedagoga, básníka, dramatika, příležitostného publicisty a také prezidentského kandidáta Vladimíra Franze připomněl jeho dlouholetý přítel, malíř a scénograf Jaroslav Malina, který v Písku vystavoval před čtyřmi lety. "Jsem velmi rád, že kurátorka Irena Mašíková Konštantová zařadila výstavu právě tohoto umělce do programu Prácheňského muzea. Návštěvníci tak mají příležitost nahlédnout do jedné z oblastí tvorby velmi dynamické osobnosti, jakou Vladimír Franz bezesporu je," uvedl mimo jiné Jaroslav Malina.

Filosof a překladatel Petr Kurka o Vladimíru Franzovi řekl, že je výjimečnou lidskou a tvůrčí osobností a nezkrotným živlem touhy dát věcem přesný tvar a zároveň je reprezentantem skutečně praktikované tvůrčí svobody.

Středeční vernisáž zahájila rovněž výstavu Lubomíra Fialy, který žije a tvoří ve Zvíkovském Podhradí. Má název Hnízda a návštěvníci si v Malých výstavních síních mohou prohlédnout kresby a také jeden objekt. Lubomír Fiala v současné době vystavuje také ve švýcarském Curychu. K výstavám Vladimíra Franze a Lubomíra Fialy v Prácheňském muzeu se ještě podrobněji vrátíme v některém z příštích vydání.

Libuše Kolářová, Písecký deník, 8. 8. 2015

Disharmonické vystoupení Vladimíra Franze rozdělilo návštěvníky jeho koncertu

29. srpna 2015 v 20:18 | Jana Beránková
Pondělní večer patřil zahájení mezinárodního festivalu Touch the Music. V klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí rozezněl varhany na zahajovacím koncertu Vladimír Franz. Pro někoho nekonečný očistec, pro jiného úchvatná hudební očista.

Tvůrci festivalu nemohli na úvod zvolit lepší program. Varhanní koncert Vladimíra Franze přilákal mnoho návštěvníků, kteří buď nevšední disharmonickou hudbu přijali, nebo z kostela odešli. Ale ti, co zůstali, jistě potvrdí, že tóny linoucí se z varhan byly více než hmatatelné - tedy bylo možné skutečně se dotknout hudby, jak festival Touch the Music slibuje.

Pro někoho byl tento dotek možná příliš silný. Vladimír Franz patří k předním českým hudebním skladatelům, kteří si s posluchačem takzvaně neberou servítky. Kdo tedy očekával "konejšivého" Bacha, mohl být zklamán. Kdo přišel bez předsudků a nechal se strhnout, byl obohacen neuvěřitelnou dávkou energie Franzovy nekonečné harmonické fantazie.

Vladimír Franz se kromě hudby věnuje také výtvarnému a literárnímu umění, působí jako pedagog na Divadelní fakultě a Filmové fakultě AMU. Za svou scénickou hudbu získal mnohá ocenění. A i dnes během varhanního koncertu nazvaného Protínání posluchač mnohdy zůstal v transu s pocitem, že právě teď přichází Apokalypsa a Poslední soud, obrazy křížové cesty v kostele ožívají a před očima se odehrává doslova Božské divadlo. Ale po bouřivé koupeli disonantních harmonií, ve které nebylo žádné libozvučné stéblo, kterého by se strnulý posluchač chytil, přišel jeden, dva, tři tiché tóny, které rozzářily hustou atmosféru…

Mezinárodní festival Touch the Music odstartoval zážitkem s velkým Z. Na bohatý a pestrý hudební program se můžete těšit až do konce týdne. Podrobnosti naleznete na www.touchthemusic.cz nebo na Facebooku.


Jana Beránková, Budějcká Drbna, 25. 8. 2015