Sympozium v Lomečku je letos více malířské

29. srpna 2015 v 23:25 | Milena Cibulková / Domažlický deník
Oproti předchozím rokům panuje letos poměrný klid v areálu Lomečku při 11. ročníku mezinárodního uměleckého sympozia v Lomečku. Pozvání Zdeňka Zrůsta letos přijali čtyři malíři a dva sochaři. Ti tvoří v Lomečku prakticky od minulého víkendu.

"Jsem moc spokojený. Sympozium se dobře rozběhlo a jsem za to moc rád," prohlašuje pořadatel sympozia a pán Lomečku Zdeněk Zrůst.

Jeho spokojenost plyne především z toho, že i letos přispěl ´svojí troškou do mlýna´ profesor Akademie výtvarných umění Praha, brnířovský chalupář Michael Rittstein.

Doslova bombou sympoziu v Lomečku je účast na muže několika profesí, který při minulých volbách kandidoval na post prezidenta republiky. Své už si při sympoziu ´odpracoval´ výtvarník, hudební skladatel a poradce ministra kultury, prof. Vladimír Franz.

"Vladimír vytvořil dvě krásně malovaná prkna; prostě všechny věci, co dosud při jedenáctém sympoziu tady v Lomečku vznikly, jsou skvělé," pochvaluje si Zrůst.

Aby také ne, když v dřevěném ateliéru stojícím nedaleko vchodu do areálu tvoří další významným výtvarník, tvůrce grafiky, obrazů i ex libris, mistr litografie Miroslav Pošvic. Po jeho rukama doslova vyrostlo krásně malované prkno, v době naší návštěvy pracoval na dalším díle ze dřeva.

"Vidíte, že při malování jsem vycházel z přírodní kresby dřeva. Tady na začátku prkna jsem ponechal náběh struktury dřeva a nezatřel jsem ho barvou. Využil jsem i suky, třeba sem jsem nakomponoval oko," řekl nám Pošvic s tím, že nyní promýšlí nové dílo, což je další dřevěná věc, již nazval Černoška s bohatým vnitřním životem.

Zajímalo nás, jak dlouho se na sympozium připravoval. "Duchem jsem tady už od března," smál se výtvarník.

Jediní dva sochaři sympozia - Christophe Deman z Belgie a Marika Haklová-Bumbálková z Brna - pracovali každý v jiných podmínkách. Zatímco Demana měli možnost sledovat příchozí, kteří se přišli do areálu vykoupat, jeho kolegyně naopak tvořila v ústraní za hlavním objektem Lomečku.

Díla ze sympozia opět vystaví Zdeněk Zrůst v areálu Lomečku. K tomu, co vytvořili prof. Rittstein i brněnská výtvarnice, se ještě vrátíme.

Milena Cibulková, Domažlický deník, 8. 8. 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama