Mánes obrostl akvarelovými květinami. Zahradníkem je Vladimír Franz

4. října 2015 v 6:13 | ČT
Malá síň galerie Mánes se pevně drží na Pravém břehu. Ukotvil ji tam umělec Vladimír Franz, který v ní vystavuje na třicet barevných akvarelů. Většina z nich je orientovaná na přírodní motivy. Expozice skončí 15. října.

Architektura města ho příliš nezajímá, raději se inspiruje přírodou. "Příroda je jistota. Člověk je její součástí, byť na to v poslední době hodně zapomínáme," uvedl Franz. Právě proto je Mánes obrostlý květinami, jezírky a horami.

Motivy rostlin maluje přímo uprostřed šumavské přírody, kde má letní ateliér, nebo v ostrovních horách na Kanárech, kde zase tvoří, když české louky pokryje sníh. Některá díla z přehlídky prací Pravý břeh mu vznikala přímo rukama, když si přímo na zem natáhl plátno. "Jednou jsem maloval v Českém středohoří. Bylo minus patnáct stupňů, a když máte při téhle teplotě mokré ruce, není to nic příjemného," zavzpomínal na proces tvorby.

Do Franzovy současné tvorby se přeci jen dostala věc, která s přírodou nesouvisí. Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta si dle svých slov začal víc vážit a všímat prostých věcí. "Myslím, že jsem dozrál. Jakýkoliv úkol, který vás nezabije, vás jen posílí," tvrdí. O prezidentské volbě složil oratorium. Do budoucna chce složit symfonii inspirovanou odlišnými rituály pohřbívání.

Web ČT, 25. 9. 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama