V Ústí bude tři roky učit Vladimír Franz

23. března 2016 v 9:42 | Jan Horák / MfDNES
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně získala do pedagogického sboru výraznou posilu, od letního semestru působí na její pedagogické fakultě malíř a skladatel Vladimír Franz. Výuku převzal po respektovaném profesorovi Aleši Veselém, který nečekaně zemřel. Studentům bude Franz přednášet tři předměty, s univerzitou se dohodl na tříleté spolupráci.

"Chtěl bych, aby studenti zjistili, že na světě je spousta hezkých věcí, aby je některé chytily a oni se jimi zabývali. Chtěl bych přispět k rozšiřování jejich vnitřní svobody," přiblížil své pedagogické cíle Franz, který současně působí jako profesor na Akademii múzických umění v Praze. "UJEP vždycky měla hezký zvuk. Myslím, že je to důstojná vysoká škola. Její dopad rozhodně není jenom regionální," podotkl na adresu ústecké univerzity.

Franz přednáší na UJEP od 1. března, nastoupil na katedru výtvarné kultury pedagogické fakulty. Do Ústí bude jezdit každou středu, kdy odučí všechny tři předměty. "Jedná se o přednášky v předmětech Všeobecná výtvarná příprava, Výtvarná příprava a Výtvarně pedagogické tendence," upřesnila mluvčí univerzity Jana Šiková. V tomto semestru sice Franz "jen" naváže na výuku profesora Veselého, ale v nadcházejícím akademickém roce už to bude jinak.

"Rozvrh na zimní semestr, který se bude vytvářet od dubna 2016, bude sestavován již v kooperaci s profesorem Franzem a zohlední jeho specifický zájem o malbu," poznamenala mluvčí Šiková.

Místo pedagoga na UJEP Franz získal ve výběrovém řízení, na které ho upozornila docentka pedagogické fakulty Margita Titlová-Ylovsky. Děkan fakulty Pavel Doulík si navázání spolupráce se známým umělcem cení. "Jsem velmi rád, že profesor Franz přijal nabídku účasti ve výběrovém řízení a následně působení na naší katedře výtvarné kultury. Jako přední osobnost v oblasti expresivních oborů bude pro naše studenty učitelství výtvarné výchovy velkým přínosem," uvedl.

Krajské město ani zdejší univerzitní prostředí nejsou pro Franze neznámé, působil tu už v půli 90. let. Skládal hudbu pro Činoherní studio, učil na soukromém gymnáziu Schola Ludus a externě přednášel i na univerzitě.

"K Ústí mám zvláštní vztah, setkání s ním vždycky bylo a je zajímavé. V polovině 90. let jsem třeba navázal kontakt s tehdy začínajícím Michalem Kolečkem (dnešní proděkan FUD). Dodnes se s hodně lidmi z Ústí máme rádi," sdělil Franz.

Jan Horák, MfDNES, 12. 3. 2016
On-line verze článku s vpravdě idiotsky pozměněným titulkem je dostupná zde: Na ústecké univerzitě učí umělec Franz, bývalý kandidát na prezidenta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama